Palubní systém Blue&Me od Microsoftu a Fiatu je realitou (nové info)

Palubní systém Blue&Me od Microsoftu a Fiatu je realitou (nové info)

Fiat spolu s Microsoftem představili již na Ženevském autosalonu nový „infotainmentový“ systém (příšerné slovo, zkrátka produkt spojující možnosti informačních a zábavních technologií) Blue&Me, založený na operačním systému Windows Mobile. Nyní se objevily další informace o jeho možnostech a reálném nasazení, a tak nám dovolte vás s nimi v krátkosti seznámit.

Díky použití otevřeného operačního systému mají být u Blue&Me konečně umožněny snadné a průbězné aktualizace, díky kterým bude systém mnohem lépe odolávat zubu času, než ty použivané v současnosti. Vývoj jde neustále dopředu a každý upgrade dosavadních systémů byl velmi obtížný, ne-li dokonce zcela nemožný. Blue&Me bude aktualizovatelný přímo z auta přes datové připojení, a tak každému uživateli umožní mít k dispozici nejčerstvější verzi systému či jeho doplňků zcela automaticky. Na systému je samozřejmě zajímavá také jeho flexibilita. Zatímco dnes si do auta koupíte např. navigaci s Bluetooth telefonem, Blue&Me by měl být dokonale modulárním systémem, softwareově rozšiřitelným o podporu nových funkcí či externích zařízení; podobně jako dnešní chytré mobily s Windows Mobile.

První variantou systému bude platforma schopná spolupracovat s většinou mobilních telefonů a přehrávači digitálních médií. Základní funkcí bude spolupráce s mobilním telefonem s technologií Bluetooth, pomocí ovládání na volantu a hlasového ovládání i výstupu bude možné využívat všechny funkce telefonu jednodušeji než u konkurence. Systém bude zvládat rozpoznávání hlasu (již dnes nabízeno např. ve vozech BMW), ale zpětné předávání informací skrze hlasový výstup – systém vám přecte třeba i příchozí SMS.

Obdobným způsobem bude možné využívat audiovizuálních funkcí. Přes Bluetooth bude možné rovněž poslouchat hudbu uloženou v mobilních telefonech či jiných zařízeních, pro datově náročnější přenosy bude k dispozici USB port schopný spolupracovat s ostatními zařízeními na přehrávání zvuku či videa.

Kromě propojitelnosti s bezkonkurenčním množstvím externích zařízení nabídne Blue&Me i další unikátní funkce vlastní jen otevřeným operačním systémům. Díky připojení k internetu přes mobilní telefon a napojení na systém GPS bude systém rozšiřitelný o libolnou doplňkovou aplikaci schopnou pracovat s těmito infromacemi. Přímo v autě tak snadno dohledáte firmu, ke které míříte, k níž vás systém následně i sám dovede. Cestu upraví podle předpovědi počasí a detailních informací o dopravní situaci z internetových serverů. Zajímavostí bude i integrovaný systém ochrany před odcizením, který bude podobně jako dnešní dodatečné systémy typu Sherlog schopen rozpoznat, že vůz byl odcizen a chytře předávat informace o jeho poloze lokalizačnímu centru. Systém bude schopen fungovat jako mobilní kancelář a přímo v aute si tak budete moci přečíst vaše e-maily (možné již dnes např. u BMW Online), ale i pracovat s veškerými přílohami, což dnes žádný systém, integrovaný přímo v autě, nezvládá. U videosouborů pak zvládne nejen klasická (a mnohdy nutně originální) DVD, ale i běžné datové formáty v různých kódováních. Zkrátka a jednoduše, systém bude mít prakticky nekonečné možnosti.

Zdá se, že Microsoft se do svého působení na poli automobilismu pořádně opře a na palubu našich plechových miláčků konečně něco, co se bude blízce podobat klasickému PC. Po poněkud nestandardní implementaci Windows CE do některých BMW jde o další průlom v pronikání klasických počítačových systémů do osobních vozů.

Blue&Me není žádnou hudbou budoucnosti, Fiat jeji již nabízí do modelů Punto a Alfa Romeo 159 a Alfa Brera za příplatek nepřekračující 400 euro ke klasické navigaci (ta vyjde na cca 70-80 000 Kč). Věříme, že systém budeme moci brzy i osobně vyzkoušet.

bazar

Fiat 500X 1,4
Rok výroby: 2015
Stav: 7 076 km
Cena: 370 000 Kč
Fiat Freemont 2
Rok výroby: 2012
Stav: 104 912 km
Cena: 300 000 Kč
Fiat Sedici 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 59 174 km
Cena: 216 000 Kč
Fiat Grande Punto 1,2
Rok výroby: 2008
Stav: 85 359 km
Cena: 80 000 Kč
Fiat Grande Punto 1,4
Rok výroby: 2008
Stav: 93 195 km
Cena: 100 000 Kč
Fiat Scudo 1,9
Rok výroby: 1997
Stav: 256 473 km
Cena: 46 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků