Otestovali jsme pražskou autopůjčovnu. Jak funguje dlouhodobý pronájem?

Otestovali jsme pražskou autopůjčovnu. Jak funguje dlouhodobý pronájem?

Češi jsou pronájmu aut naklonění mnohem více než kdy dříve. Už chápou, že není vždy důležité věci vlastnit, kolikrát je prostě výhodnější půjčit si na kratší nebo delší dobu zrovna to, co přesně potřebujete. Spolu s tím na českém trhu přibývá i autopůjčoven. Skutečně ale nabízí všechno, čím se před konkurencí tak vytahují?

Jednu půjčovnu jsme na vlastní kůži otestovali. Naším testem prošla autopůjčovna Praha Taggart. Na trhu je skoro 10 let, má bohatý výběr aut pro krátkodobý i dlouhodobý pronájem. Hlavně však nabízí nové či roční vozy s nízkým počtem najetých km. To se nám samozřejmě od začátku líbilo, protože každý chce jezdit raději v novém a bezpečném vozidle. A jak jsme dopadli?

Výběr byl složitý, dlouho jsme se dohadovali

Prvním krokem byl pochopitelně výběr auta. Na webu autopůjčovny je přímo sekce dlouhodobý pronájem, takže jsme zamířili do ní. Autopůjčovna Taggart vám sice půjčí auto i na den, ale my jsme měli zájem o dlouhodobý pronájem auta.

Nabídka nás příjemně překvapila. Sice v ní nenajdete stovky vozů, ale pár desítek ano. Zastoupena jsou jak malá úsporná autíčka, tak vozy střední třídy, luxusní modely i minibusy. My jsme se chtěli zaměřit na střední třídu, nastavili jsme si tedy strop 12 000 Kč měsíčně. Do této cenovky se vešlo 12 aut. Museli jsme si nechat zajít chutě na VW Passat, Audi A8L nebo BMW X1, ale i s tímto cenovým omezením se dalo vybírat. Nakonec jsme zvolili bílou Škodu Octavii III s manuálním řazením, pohonem na naftu, spotřebou 4,5 l na 100 km a výkonem 85 kW. Cenovka hlásila 10 000 Kč měsíčně.

Objednat auto bylo snadné

Pro objednání vozu jen vyplníte webový formulář. Zadáte, kdy a kde si chcete auto vyzvednout a naopak vrátit. Zaškrtnete, zda potřebujete nějaké doplňky (dětskou sedačku, navigaci, sněhové řetězy apod.). Nebrali jsme si nic.

Co nás trochu překvapilo, byly doplatky. Samozřejmě se doplácí za vyšší počet najetých km, to se nás ale netýkalo, nicméně připlácí se i za vyzvednutí mimo pracovní dobu nebo mimo Prahu. Co však chválíme, je možnost přistavení vozu i ten samý den. Pochopitelně v rámci možností, pokud si zvolíte přistavení na druhém konci republiky, nemusí to být úplně realizovatelné.

Od předání až k navrácení bez problému

Předání jsme si domluvili v Praze, celá záležitost trvala asi 10 minut. Museli jsme se prokázat občanským a řidičským průkazem, přinést nájemné a vratnou kauci. Peníze lze samozřejmě poslat i na účet, ale jelikož jsme chtěli auto přistavit ještě toho dne, abychom otestovali rychlost, bylo vhodnější vzít je v hotovosti. Bankovní převod přece jenom nějakou chvíli trvá. Auto jsme půjčovali na dva měsíce, při převzetí jsme platili pouze za první, za ten další pak bankovním převodem po měsíci.

Naše bílá Octavia měla rok výroby 2018 a po všech stránkách skutečně odpovídala zánovnímu vozu. Měla českou dálniční známku, dokoupili jsme pak ještě rakouskou, protože jsme se s autem jednou vydali do zahraničí. S automobily od společnosti Taggart je možné bez problému cestovat v rámci EU. V řízení jsme se na dlouhé cestě střídali, počet řidičů je u této půjčovny neomezený. Jinde si na to ale dejte pozor, mohl by být problém.

Předání proběhlo podobně bezproblémově. Telefonicky jsme změnili místo, protože údaj, který jsme na začátku pronájmu vyplnili do formuláře, nám nakonec nevyhovoval. Auto jsme předali s plnou nádrží, vratnou kauci dostali zpět. Místo vlastnoručního umývání jsme zvolili variantu, že půjčovně zaplatíme 250 korun navíc a ona se o umytí exteriéru i vysátí interiéru postará.

Závěrečný verdikt: Jsme spokojení

To, co o sobě autopůjčovna tvrdí, skutečně dodržela. Dostali jsme zánovní vůz (průměrný věk aut určených pro dlouhodobý pronájem je 9 měsíců), za celou dobu jsme nemuseli řešit nic jiného než benzín, příjemně nás překvapila rychlost. Snad jen k jedinému máme výtku. Vždycky musíte dobře číst, protože třeba takové „přistavení i vyzvednutí vozu zcela zdarma“ sice půjčovna splňuje, ale jen pokud jde o Prahu a standardní pracovní dobu. Na druhou stranu chápeme, že není možné vézt zdarma auto na druhý konec republiky uprostřed noci. Prostě a jednoduše autopůjčovna Taggart si nás svým příjemným a férovým jednáním rozhodně získala a závěrečný verdikt je jasný: Nebojte se auto půjčovat, a to jak na pár dní, tak dlouhodobě. Mimochodem dlouhodobý pronájem vyjde kolikrát výhodněji než operativní leasing.

Doporučujeme

Články odjinud