Ostrá Toyota GR Yaris už umí spalovat vodík. Prototyp je další etapou dlouhého vývoje

Svůj experimentální motor nyní Toyota zkouší i v oblíbeném silničním hot hatchi.

Letos v dubnu Toyota odhalila svůj pokrok ve vývoji pohonných ústrojí na vodík. Japonská značka se totiž pustila do nové větve. Kromě známého využití vodíkových palivových článků pro pohon elektromotorů (jako v Toyotě Mirai) začala experimentovat také s motorem přímo spalujícím vodík. A tuto jednotku nyní nasadila i do prototypu GR Yaris.

Pro značku jde vlastně o další úroveň testování vodíkového motoru. Po úspěšném testování v závodní Corolle Sport během japonského šampionátu Super Taikyu tak nyní vyzkouší motor rovněž v prototypu oblíbeného silničního hot hatche. Toyota nicméně dodává, že se stále jedná o brzkou etapu vývoje a experimentování. Pro komerční využití zatím technologie není připravená.

V prototypu GR Yarisu H2 se nachází identický motor G16E-GTS jako ve zmíněné závodní Corolle Sport. Tento přeplňovaný tříválec o objemu 1618 cm³ je klasickým pístovým motorem. Skrze upravené palivové vedení a systém vstřikování (odvozené z normálního zážehového motoru) ale spaluje stlačený vodík ve směsi se vzduchem. Kromě spálení minimálního množství motorového oleje (což se děje rovněž u zážehových motorů) neprodukuje vodíkový motor žádné emise CO2.

Jak už víme, závodní Corolla Sport na vodík zní slušně a motor se chováním podle pilota Hiroakiho Ishiury příliš neliší od klasického benzinového motoru. Dokončení 24hodinového závodu v podniku Super Taikyu značka označila za úspěch, ačkoliv se při tomto prvotním ostrém testu auto potýkalo s problémy a strávilo hodně času v boxech. Mimo nový prototyp GR Yaris však Toyota s testováním v motorsportu stále pokračuje.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Diskuze (7) Další článek: Evropská Toyota GR86 do detailu: Přijede na jaře 2022, bude se vyrábět jen 2 roky!

Témata článku: , , , , , , , , , , ,