Ostrá Alpine A110 R má českou cenu. Příplatků mnoho nemá, ale můžete mít lak za 162.000 Kč

Alpine A110 R je pro ty, co to myslí se sportovní jízdou vážně. Příplatků je minimum, ale i tak dokážou pěkně zahýbat cenou.

Od loňského roku má značka Alpine oficiální zastoupení v České republice. To znamená, že i místní okreskoví a okruhoví nadšenci si mohou koupit jednu ze čtyř verzí povedené A110. Nabídka zahrnuje i nově příchozí nejostřejší verzi A110 R inspirovanou motorsportem. Však také Fernandu Alonsovi věnovali speciální edici. 

Novinka je plná karbonového vlákna a techniky více soustředěné na rychlejší zajíždění kol. Zatímco základní A110 začíná na 1.540.000 Kč, u vrcholné A110 R startujete o více jak milion výše (2.690.000 Kč).

Příplatků sice není mnoho, ale i tak dokážou s cenou pěkně zamávat. Například hned u výběru jednoho z osmi laků karoserie. Kromě černé Profond si většinou připlatíte 23 až 50 000 Kč. Tedy až do doby, než se vám zalíbí šedá Tonnerre za 132.000 Kč, nebo úchvatná matná modrá Racing v ceně 162.000 Kč.

Naopak na kolech ušetříte, protože na výběr je jen18palcová karbonová sada Aerocarbon. Stejně tak interiér je dostupný pouze v černém provedení s karbonovými skořepinami, doplněnými vícebodovými pásy Sabelt. Mezi sedadla ale můžete přikoupit síťový program za 14.000 Kč, zlepšit kvalitu poslechu hudby audiosustavou Focal v ceně 17.000 Kč nebo dopřát vnějším zpětným zrcátkům vyhřívání za 6.000 Kč.

Celkově ladíte jen detaily, protože na spartánský sportovní vůz je A110 R bohatě vybavené. Exteriér zdobí kontrastně černá střecha, doplněná předními LED světly s tmavým podtónem. Dojem umocňuje karbonový zadní spoiler, difuzor a přední kapota. Řízení usnadňuje ABS s vypínatelným ESP, asistent rozjezdu do kopce, nouzové brzdění, senzor deště, tempomat s omezovačem rychlosti a parkovací kamera.

Na okruhu přijdou vhod závodní pneumatiky Michelin Pilot Sport 2, brzdy Brembo a titanový výfukový systém. Mezi ostrými koly vás zchladí klimatizace a můžete se na chvíli pokochat pohledem na matně karbonové prvky interiéru spolu s hliníkovými pedály a palubní desku pokrytou mikroplyšem.

Alpine v Česku a Evropě

Automobilka Alpine vstoupila na náš trh až ve druhé vlně, navíc v polovině roku. I tak je zatím její počínání v Česku úspěšné. Místo původně plánovaných pěti vozů u nás bylo loni dle statistik SDA registrováno sedm kousků, vzhledem k výrobní kapacitě okolo 20 kusů denně jsou však alokace velmi omezené. Letos u nás Alpine plánuje prodat asi 20 vozů, přibližně polovina z tohoto počtu už přitom má své majitele.

Produkce se aktuálně bude zaměřovat výhradně na model A110, od roku 2025 však bude situace jiná. Vedle nástupce modelu A110 se dočkáme malého modelu a středně velkého crossoveru, všechny přitom budou poháněny elektromotorem.

V obecném měřítku byl rok 2022 pro značku Alpine také úspěšný. Celkem prodala 3546 vozů, o třetinu více než v roce 2021. Aktuálně jsou její vozy dostupné na 140 prodejních místech, z toho 22 se nachází mimo Evropu.

Alpine

Značka Alpine vznikla v roce 1955 rukou Jeana Rédélé, syna francouzského dealera automobilky Renault. První vůz, model A106, byl představen téhož roku a během šesti let výroby údajně vzniklo 251 kusů.

Značka slavila úspěchy především v motorsportu, v roce 1996 však zanikla. Podařilo se ji oživit až v roce 2012 konceptem A110-50. Produkční model A110 platí za jeden z nejřidičtějších sportovních vozů druhé dekády jednadvacátého století.

Alpine A110

Diskuze (3) Další článek: Modernizovaná Toyota Corolla dostala novou verzi. Britové z ní udělali svižný hybridní užitkáč

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,