Opel Zafira v roce 2001

První část seriálu o novinkách u automobilky Opel je věnovaná vanu nesoucímu jméno Zafira. V modelovém roce 2001 ji charakterizují zejména vyšší výkony.
Opel Zafira v roce 2001
První část seriálu o novinkách u automobilky Opel je věnovaná vanu nesoucímu jméno Zafira. V modelovém roce 2001 ji charakterizují zejména vyšší výkony.

Zážehový motor o objemu 1,8 l má nyní výkon 92 kW/125 k, ještě silnější je nový hliníkový čtyřválec 2.2 16V o výkonu 108 kW/147 k. Tento agregát dokáže velkoprostorový kompaktní model Zafira rozjet z klidu na 100 km/h za pouhých deset sekund a přitom jeho průměrná spotřeba - pouze 8,91/100 km - zůstává stále více než přijatelná.

Do vozů Zafira se zážehovými motory 1.8 16V a 2.2 16V je možné na přání zabudovat i elektronický stabilizační systém ESP. Oba tyto modely se dodávají bud' s manuálními pětistupňovými převodovkami nebo se samočinnými převodovkami. I tyto modely plní přísné emisní limity normy Euro 4.

S vyššími výkony mohou počítat i zákazníci, kteří se u Zafiry rozhodnou pro některý ze vznětových motorů. Populární dvoulitrový turbodiesel o výkonu 60 kW/82 k v nabídce střídá stejně velký přeplňovaný čtyřválec s mezichladičem nasávaného vzduchu o výkonu 74 kW/100 k. I když výkon nového turbodieselu výrazně vzrostl a podstatně se zvýšil i jeho točivý moment - o celých 45 Nm až na hodnotu 230 Nm - průměrná spotřeba Zafiry DTI zůstává stále obdivuhodně nízká a činí pouze 6,6 l nafty na 100 km jízdy.

Příjemnou pohodu uvnitř vozu i v parném létě garantuje vedle výkonné klimatizace (která je součástí standardní výbavy modelů Zafira Elegance) i termoreflexní čelní sklo. Díky extrémně tenké speciální fólii, zatavené mezi dvě vrstvy bezpečnostního skla, se prostupnost tepelného záření přes termoreflexní sklo snižuje zhruba o polovinu.

Další novinkou u modelů Zafira Comfort je překlápěcí opěradlo u sedadla předního spolujezdce, které bylo až dosud výsadou pouze modelů Zafira Elegance. Překlápěcí opěradlo sedadla předního spolujezdce ještě umocňuje variabilitu a flexibilitu systému ukotvení sedadel Flex 7 - výhody překlápěcího opěradla ocení především řidiči, kteří přepravují velmi dlouhé předměty. Dále je standardní výbava rozšířena o aktivní opěrky hlavy na předních sedadlech a pro model Elegance navíc o čidlo airbagů detekující obsazení sedadla spolujezdce.

Na své si u vozů Opel Zafira přijdou v novém modelovém roce 2001 oči i uši: autorádio s přehrávačem magnetofonových kazet CDR 600 i radiotelefon CCRT700 mají nyní navíc CD měnič na 4 disky. Vozy Opel Zafira se v nadcházejícím modelovém roce pyšní i novými barvami: Modrá Aruba, Žlutá Maize, Zelená Krypton, Zelená Jade, Cervená Barolo a Modrá Petrol. Navíc je k dispozici čalounění v barevném provedení.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 38 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků