Opel Omega: Novinky v modelovém roce 2002

V novém modelovém roce je pro vlajkovou loď německé automobilky připravena celá řada změn. Mezi ty největší patří uvedení nového motoru.
Opel Omega: Novinky v modelovém roce 2002
Blížící se podzim je každoročně časem oznamování novinek v nabídce automobilek a nejinak tomu je i u Opelu. Dnes si povíme co nového čeká Omegu, největšího modelu z Opelů.

Do nabídky motorů pro Omegu se vrací oblíbený šestiválcový diesel. Musíme podotknou, že už bylo na čase, protože čtyřválcový diesel, který byl v nabídce po jistou dobu osamocen, byl na Omegu přece jenom příliš slabý. Nový vznětový šestiválec má objem 2.5 litru a je vybavený systémem Common-rail. Výkon nového motoru je 150 ks. Mnohem zajímavější je však točivým moment. Omega 2.5 TDI totiž disponuje plnými 300 Nm, které jsou dostupné od 1 750 oz./min. do 3 000 ot./min.

Výkon motoru je přenášen prostřednictvím pětistupňové manuální převodovky na zadní poháněná kola. Od ledna příštího roku bude v nabídce i automatická převodovka; jedná se o novou pětistupňovou automatickou převodovku.

Opel Omega 2.5 TDI zrychlí z 0 na 100 km/h za 10,5 vteřiny a dokáže vyvinout maximální rychlost 208 km/h. Průměrná spotřeba nového motoru je 7,6 litru nafty na 100 kilometrů.

Na poli bezpečnosti přibude v novém modelovém roce v nabídce ESP. Součástí standardní výbavy bude tento stabilizační systém u všech šestiválcových motorů. Nejvýznamnější novinkou ve vybavení Omegy je DVD systém pro cestující na zadních sedadlech. Systém umožňuje přehrávat DVD disky, CD disky nebo připojit video hry (např. Playstation) či videokameru. Obrazovky systému jsou umístěny v zadní části hlavových opěrek předních sedadel.

Svou premiéru si nový modelový rok Omegy odbude na zářijovém autosaloně ve Frankfurtu nad Mohanem.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků