Opel Astra TwinTop: nové kupé-kabrio

Po uvedení modelů Astra hatchback, kombi Astra Caravan a Astra GTC obohatí modelovou nabídku řady Astra kupé-kabriolet Astra TwinTop s pevnou elektro-hydraulickou rozkládací střechou. V prodeji se objeví už na jaře roku 2006, a to s pěticí motorů.
Opel Astra TwinTop: nové kupé-kabrio

Opel Astra TwinTop, kupé-kabrio s pevnou střechou, se představí na frankfurtském autosalonu. Novinka spadá do stejné kategorie jako Peugeot 307 CC, Renault Mégane CC či připravovaný Volkswagen Golf CC. Složení střechy trvá jen 30 sekund a je ovládáno elektricky - stačí stisknout tlačítko. Skládací mechanismus je stejný jako u Tigry TwinTop a současně elegantnější než u zmíněné konkurence. Po sklopení střechy - ve verzi kabrio - má zavazadelník Astry 205 l, ve verzi kupé pak solidních 440 l.

Vůz je dlouhý 4,48 m, široký 1,76 m a vysoký jen 1,41 m, a to při standardním rozvoru 2,62 m. Pod kapotou se bude ukrývat pětice známých motorů, z nichž většinu známe z klasické Astry: 1.6 77 kW, nový 1.8 103 kW, 2.0T 125 kW, 2.0T 147 kW a 1.9 CDTi 110 kW. Novinka se bude vyrábět ve stejné továrně v Atverpách jako pětidvířko a třídveřové GTC, na trhu se objeví začátkem roku 2006.


Tisková zpráva: Po úspěšném uvedení modelů Astra hatchback, kombi Astra Caravan a Astra GTC nyní modelovou nabídku řady Astra obohacuje originální kupé-kabriolet Astra TwinTop s pevnou elektro-hydraulickou rozkládací střechou. U prodejců vozů Opel se objeví už na jaře roku 2006.

Nejcharakterističtějším prvkem nové Astry TwinTop je inovativní třídílná pevná střecha, která se za pomoci sofistikovaného kinematického systému skládá do prostoru za zadními sedadly. Je-li střecha vysunuta, nabízí zavazadlový prostor objem přibližně 440 litrů. I po složení střechy a přeměně elegantního kupé na neméně atraktivní kabriolet má zavazadelník stále objem přes 200 litrů.

Kromě velkého zavazadlového prostoru zdůrazňuje rozkládací střecha i vyvážené proporce atraktivního modelu. Při délce bezmála 4,5 m dosahuje Astra TwinTop dimenzí srovnatelných s kabriolety střední třídy.

„Po úspěšném uvedení Tigry TwinTop je Astra TwinTop našim druhým kupé-kabrioletem s inovativní rozkládací pevnou střechou,“ dodává Alain Visser, výkonný ředitel odpovědný za evropský marketing. „Elegantní design se zřetelným sportovním nádechem, vyspělé technologie, pro modely Opel příznačná flexibilita, velký zavazadlový prostor a spousta místa pro čtyři pasažéry – nová Astra TwinTop je typickým Opelem, který nabízí spoustu radosti pro každý den roku.“

Nové kupé-kabriolet těží z vyspělé techniky modelů Astra třetí generace. K jeho přednostem proto také patří široká škála motorů – nabídku tvoří čtyři zážehové agregáty o výkonech 105 k až 200 k a moderní turbodiesel „common-rail“ 1.9 CDTI o výkonu 150 k vybavený standardně částicovým filtrem DPF (Diesel Particulate Filter). S nejvýkonnějším agregátem – přeplňovaným zážehovým čtyřválcem 2.0 ECOTEC Turbo o výkonu 200 k, dosahuje Astra TwinTop rychlosti přes 230 km/h. Náskok nového modelu automobilky Opel před konkurencí upevňuje i škála inovativních prvků, jako je např. adaptivní podvozek IDSPlus (Interactive Driving System) s elektronicky řízenými tlumiči pérování CDC (Continuous Damping Control) nebo adaptivní bi-xenonové světlomety AFL (Adaptive Forward Lighting), které se natáčejí do zatáček.

Progresivní design, spousta prostoru

Nastupující Astra TwinTop je zcela svébytným modelem, svědčí však výmluvně především fakt, že 70 % karosářských dílů tohoto modelu je zcela nových. Na první pohled zaujmou i harmonické proporce modelu dlouhého 4,48 m, širokého bez zpětných zrcátek 1,76 m a vysokého 1,41 m. Elegantní proporce nového kupé-kabrioletu vyniknou zejména při pohledu z boku, při kterém se vizuálně prosadí směrem dozadu stoupající boční křivka a vyklenutá linie střechy. Astra TwinTop působí velmi dobře i při pohledu zezadu – ať už je střecha rozložená, nebo složená ukryta v zádi, nic neruší čisté linie vozu.

Do boků zavazadlového prostoru jsou integrovány dvě menší odkládací schránky a praktický úložný prostor, do kterého se ukládá na přání dodávaný větrný deflektor, je i pod podlahou zavazadlového prostoru. Zadní sedadla nabízejí komfortní cestování i na velmi dlouhé vzdálenosti dvěma dospělým osobám, což je zásluha především technicky nové třídílné střechy: Jednotlivé díly střechy jsou tenčí než v případě konvenčně řešených rozkládacích střech a lze je tedy složit do menšího prostoru, což se samozřejmě pozitivně odráží jak na velikosti zavazadelníku, tak i interiéru.

Rozložení nebo složení střechy Astry TwinTop (ke kterému stačí jen stisknout tlačítko na palubní desce nebo na dálkovém ovladači) trvá jen necelých 30 sekund.

Technici automobilky Opel si dali práci i s usnadněním nakládání a vykládání zavazadel v momentech, kdy je skládací střecha uložena v zavazadlovém prostoru. Manipulaci se zavazadly v tomto případě usnadňuje elektricky ovládaný systém „Easy Load“: Horizontálně naskládané díly pevné střechy, uložené v prostoru za zadními sedadly vozu, se pouhým stisknutím tlačítka zvednou přibližně o 25 centimetrů, takže k zavazadlům uloženým pod nimi je mnohem lepší přístup.

Astra TwinTop je vybavena komplexním systémem bezpečnostních a ochranných prvků SAFETEC, který kombinuje prvky aktivní i pasivní bezpečnosti. Na přání dodávané výztuhy zvyšují ochranu pasažérů při případném převrácení vozu – tyto výztuhy jsou ukryty přímo za zadními sedadly a pokud citlivá čidla zaznamenají, že vůz se začíná převracet, vysunou se ve zlomku sekundy od své aktivní polohy.

Další kapitola úspěšné historie

Nová Astra TwinTop je pokračovatelem dlouhé a úspěšné tradice automobilky Opel ve výrobě kabrioletů. Předchozí kabriolet na bázi modelu Astra, který se od roku 2000 vyráběl ve známé italské karosárně Bertone, si zakoupilo přes 55 000 zákazníků. Kabrioletů Astra první generace, vyráběných od roku 1993, a Kadettů cabrio, vyráběných od roku 1987,se dohromady prodalo přes 100 000 kusů.

Díky modelu Tigra TwinTop, uvedeném v září roku 2004, měl Opel ve svém portfoliu moderní dvoumístný kupé-kabriolet se skládací pevnou střechou. Od uvedení Tigry TwinTop se jich prodalo už více než 41 000 kusů.

Výroba nové Astra TwinTop se rozběhne začátkem roku 2006 v belgických Antwerpách, kde se již nyní vyrábějí modely Astra a Astra GTC.

Fotogalerie

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

TEST Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110: Lehká krize identity

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Nejdříve to měl být crossover pro masy, teď si to v Citroënu rozmysleli a tvrdí, že jde o normální hatchback. Takže jsme společně s Cactusem vyrazili na cestu poznání, najít jeho místo pod sluncem.

24.  5.  2018 | Miro Mihálik | 18 příspěvků
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků