Opel Astra Cabrio bude v Ženevě

Na letošním mezinárodním autosalonu v Ženevě představí německá automobilka Opel nový model Astra Cabrio. Nová Astra Cabrio má všechny předpoklady navázat na úspěchy předchozích otevřených modelů automobilky Opel...
Opel Astra Cabrio bude v Ženevě
Na letošním mezinárodním autosalonu v Ženevě představí německá automobilka Opel nový model Astra Cabrio. Nová Astra Cabrio má všechny předpoklady navázat na úspěchy předchozích otevřených modelů automobilky Opel, které se také vyráběly u firmy Bertone v jejím středisku v italském Grugliascu nedaleko Turína. Velmi populární byly například kabriolety vycházející z modelů Astra (vyráběné v letech 1993 až 1999) a Kadet (vyráběné v letech 1987 až 1993), kterých se prodalo celkem více než 100 000.

Atraktivní design karoserie nového Opelu Astra Cabrio je společným dílem návrhářů automobilky Opel a stylistů italské společnosti Bertone. Výsledkem jejich spolupráce je vysoce stylový, dynamicky působící vůz, jehož sportovní duch je zřetelný především při stažené textilní střeše. Složená textilní střecha je zcela ukrytá za zadními sedadly, a tak při pohledu z boku dobře vyniká stoupající křivka boční linie, umocňující sportovní vzhled vozu - čisté linie karoserie neruší žádné neforemné kryty složené textilní střechy, ale ani obvykle nepříliš estetické ochranné oblouky nebo malá trojúhelníková okénka ve dveřích. Díky pečlivé práci designérů mají cestující v Astře Cabrio při stažené střeše skutečně dokonalý výhled na všechny strany.

O tlaku stylistů na kvalitu každého detailu nového vozu a efektní vyznění jeho designu svědčí například i dveřní kliky, boční ochranné lišty či kryty zpětných zrcátek probarvené do odstínu karoserie. Exkluzivitu a celkově vysokou hodnotu vozu pak umocňují např. tmavé kryty koncových světel nebo chromovaná lišta na víku zavazadlového prostoru.

Majitelé nové Astry Cabrio mohou rychle a snadno reagovat na okamžik, kdy se zpoza mraků prodere první sluneční paprsek - nový kabriolet automobilky Opel je totiž standardně vybavený elektricky ovládanou textilní střechou, což je jedno z řady prvenství Astry Cabrio v celém jejím tržním segmentu. Manipulace s textilní střechou je mimořádně snadná: Stačí pouze pootočit pákou umístěnou centrálně u horního rámu čelního okna o 90 stupňů a lehce nadzvednout přední okraj střechy. Pak už postačí jenom zmáčknout tlačítko na středové konzoli a o zbytek se postarají elektromotory - střecha se samočinně složí do prostoru za zadními sedadly pod pevný, dokonale padnoucí kryt. Natažení nebo složení textilní střechy netrvá déle než 30 sekund!

Astra Cabrio je samozřejmě určená především vyznavačům jízdy v otevřeném voze, přitom má však všechny náležitosti a výbavy nezbytné pro celoroční využívání. Nový, vysoce stylový model automobilky Opel má čtyři plnohodnotná sedadla, přičemž na zadních sedadlech mají i dospělí pasažéři skutečně dost místa pro nohy - to je zásluha především 2606 mm dlouhého rozvoru (celková délka vozu činí 4267 mm).

Zadní elektricky vyhřívané okno je vyrobeno ze speciálního skla odolného proti poškrábání. I když do prostoru za zadní sedadla museli konstruktéři zabudovat schránku pro složenou textilní střechu (promyšlená konstrukce této schránky a její pevné propojení se skeletem vozu přispívá k vynikající torzní tuhostí celé karoserie vozu), zavazadlový prostor Astry Cabrio svým objemem 330 l (měřeno podle metodiky VDA) překonává běžné standardy této automobilové třídy. Vtipným detailem je možnost uložit do zavazadlového prostoru ještě pod schránku na textilní střechu větrný deflektor, pokud jej řidič nevyužívá - deflektor je tedy stále k dispozici a přitom zbytečně nepřekáží a nezabírá místo v zavazadlovém prostoru. Dalším praktickým prvkem Astry Cabrio je odklápěcí okénko mezi dvěma zadními sedadly, které je dost velké pro pohodlnou přepravu dvou párů lyží a jednoho snowboardu.

Příjemným detailem je "paměť" předních sedadel na původní nastavení. Volant Astry Cabrio má výškové i podélné nastavování polohy.

Luxusnější verze "Bertone Edition" mají navíc dálkové ovládání elektrické textilní střechy a elektrické nastavování kůží čalouněných sedadel. Zákazníci, kteří touží po individualitě mohou volit z bohaté nabídky doplňkových komfortních a funkčních prvků. Ve škále kvalitních autorádií lze najít i vysoce vyspělý přístroj NCDR 1500 s integrovaným zásobníkem na čtyři CD disky, který navíc plní funkce navigačního přístroje poslední generace a mobilního telefonu GSM s ovládací sadou hands-free.

Bezpečnostní výbava nového Opelu Astra Cabrio obsahuje např. aktivní opěrky hlav na předních sedadlech (ty výrazně snižují riziko poranění krku a krční páteře při nárazech zezadu), patentovaný systém uchycení pedálů PRS (který v případě těžkého čelního nárazu uvolní pedály z jejich zavěšení a tím chrání nohy řidiče), čelní airbagy a na přání montované boční airbagy, tříbodové bezpečnostní pásy na všech sedadlech (přední pásy jsou vybaveny předpínači). Nejvyšší míru ochrany pasažérů v případě převrácení vozu garantuje zpevněný rám předního okna a vysoce pevná ocelová konstrukce zadních opěrek hlav.

Zájemci o nový Opel Astra Cabrio budou moci vybírat ze třech vitálních čtyřválcových motorů řady ECOTEC, které jsou charakteristické svojí čtyřventilovou technikou rozvodu. Na základním stupínku stojí motor 1.6 16V ECOTEC o výkonu 74 kW/100 k. Potom následuje čtyřválec 1.8 16V ECOTEC o výkonu 92 kW/125 k a výkonovou škálu završuje 108 kW/147 k, které ze svého objemu 2,2 l nabízí moderní hliníkový čtyřválec 2.2 16V ECOTEC. S tímto motorem dosahuje Astra Cabrio rychlosti až 200 km/h. Všechny tři motory propůjčují vozům Opel Astra Cabrio nejenom pozoruhodnou dynamiku, ale jsou zároveň i velmi hospodárné.

S vysokými výkony motorů Astry Cabrio dobře koresponduje vyspělé zavěšení kol DSA (Dynamic Safety), charakteristické svým samostabilízujícím účinkem, zaručujícím velkou bezpečnostní rezervu. Do brzdového okruhu všech vozů je standardně zařazený protiblokovací systém brzd ABS, vozy s motory 1.8 16V a 2.2 16V mají standardně také elektronický stabilizační systém ESP a protiprokluzové zařízení TC Plus.

Vozy Opel Astra Cabrio se vyrábějí u renomované italské společnosti Bertone, kde se pro Opel vyrábějí také elegantní modely Astra Coupé. Stejně jako u všech ostatních modelů řady Astra, také nový kabriolet se může pochlubit dvanáctiletou zárukou proti prorezavění.

Opel

Němec Adam Opel založil svou společnost už v roce 1862. Od roku 1899 v ní začal vyrábet automobily a v roce 1914 se stal největším německým výrobcem.

V letech 1929–1931 se vlastníkem Opelu stal General Motors. Od roku 2017 byl Opel dceřinou společností koncernu Groupe PSA, od roku 2021 patří do skupiny Stellantis.

Opel Astra • Opel Corsa • Opel Crossland X • Opel Grandland X • Opel Mokka • Opel Zafira • Opel Combo • Insignia Country Tourer • Insignia GSi

Váš názor Další článek: Vyhrál Tommi Mäkinenem, obrovský úspěch pro Škodovku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,

Jubilejní Mercedes-Maybach S se v Česku prodal za 9,5 milionu korun. Luxus na palubě jenom těžko najde obdoby

Jubilejní Mercedes-Maybach S se v Česku prodal za 9,5 milionu korun. Luxus na palubě jenom těžko najde obdoby

Rychtera Mario
Výroční ediceLimuzínaLimitovaná ediceLuxusní autaMaybach