Opel 1,9 CDTI Twin-turbo, 215 koní v nekonečném seriálu

Je to snad již stý díl nekonečného seriálu o tom, kdy Opel nasadí naftový čtyřválec o objemu 1,9 l s dvojitým přeplňováním a výkonem 215 koní do produkce. Již několikrát přišly zaručené informace o tom, že se tak stane již v nejbližší době, ovšem vždy po takové informaci nastalo hrobové ticho.

V dalším kole seriálu přicházejí nové informace o této pohonné jednotce. Ta by měla být k dispozici ve dvou variantách. Základ má být v současném naftovém motoru 1,9 a motor skutečně dostane dvě turbodmychadla. Jedno malé a jedno velké s tím, že malé bude dodávat potřebný tlak v nízkých otáčkách a velké se k němu připojí zhruba ve 2500 ot./min, čímž motor dosáhne celkově velkého výkonu, ale hlavně lineární křivky jeho průběhu.

První z variant by měla dosahovat výkonu 142 kW (190 k) a měla by být určena pro model Zafira a také pro novou generaci Vectry. Silnější varianta o výkonu 158 kW (215 k) by pak měla být určena např. pro Astru OPC a také pro Vectru OPC. Navíc stejný agregát by měl používat i koncernový Cadillac a také italská Alfa Romeo.

Dle neoficiálních informací je motor v podstatě hotový a jediným problémem je vysoký točivý moment, který si příliš nerozumí s poloosami a převodovkami. Ostatně podobný problém zde byl i u naftové verze Chevroletu Captiva, kdy byla dočasně pozastavena výroba ze stejného důvodu.

Zda se někdy tohoto agregátu dočkáme si už netroufáme říci. Možná ano a možná ne. Pokud se tak ovšem nestane v brzké době, může se stát, že motor, který byl představen již před řádnou dobou, morálně zestárne a nebude nabízet již nic mimořádného.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků