Opel 1,9 CDTI Twin-turbo, 215 koní v nekonečném seriálu

Je to snad již stý díl nekonečného seriálu o tom, kdy Opel nasadí naftový čtyřválec o objemu 1,9 l s dvojitým přeplňováním a výkonem 215 koní do produkce. Již několikrát přišly zaručené informace o tom, že se tak stane již v nejbližší době, ovšem vždy po takové informaci nastalo hrobové ticho.

V dalším kole seriálu přicházejí nové informace o této pohonné jednotce. Ta by měla být k dispozici ve dvou variantách. Základ má být v současném naftovém motoru 1,9 a motor skutečně dostane dvě turbodmychadla. Jedno malé a jedno velké s tím, že malé bude dodávat potřebný tlak v nízkých otáčkách a velké se k němu připojí zhruba ve 2500 ot./min, čímž motor dosáhne celkově velkého výkonu, ale hlavně lineární křivky jeho průběhu.

První z variant by měla dosahovat výkonu 142 kW (190 k) a měla by být určena pro model Zafira a také pro novou generaci Vectry. Silnější varianta o výkonu 158 kW (215 k) by pak měla být určena např. pro Astru OPC a také pro Vectru OPC. Navíc stejný agregát by měl používat i koncernový Cadillac a také italská Alfa Romeo.

Dle neoficiálních informací je motor v podstatě hotový a jediným problémem je vysoký točivý moment, který si příliš nerozumí s poloosami a převodovkami. Ostatně podobný problém zde byl i u naftové verze Chevroletu Captiva, kdy byla dočasně pozastavena výroba ze stejného důvodu.

Zda se někdy tohoto agregátu dočkáme si už netroufáme říci. Možná ano a možná ne. Pokud se tak ovšem nestane v brzké době, může se stát, že motor, který byl představen již před řádnou dobou, morálně zestárne a nebude nabízet již nic mimořádného.

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 51 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků