Omezíme rychlost na 180 km/h, i kdyby to mělo zachránit jediný život, říká Volvo

Švédové jsou ochotni udělat pro bezpečnost provozu opravdu cokoli. Nově tvrdí, že klíčem k silnicím bez zraněných a mrtvých od roku 2020 ve vozech značky Volvo je omezení maximální rychlosti.

Ve světě automobilů dochází k radikálním a dosud asi největším a nejrychlejším změnám od chvíle, co člověk přesedlal ze zvířete na stroj. Informace o postupné hybridizaci osobních aut, novém modelu poháněném čistě bateriemi či odstranění konkrétního spalovacího motoru z nabídky kvůli emisím dnes už asi nikoho nepřekvapí. A přesto jsou zde výrobci, kteří nejenže jdou současným trendům na ruku (protože musí), ale snaží se být takříkajíc papežštější než samotný papež a jdou restrikcím přímo naproti.

Volvo reagovalo na těžkou nehodu XC70. Proč se řidiči nic nestalo?

Volvo reagovalo na těžkou nehodu XC70. Proč se řidiči nic nestalo?

Vezměte si třeba takové Volvo. Skandinávská značka nejdříve zlikvidovala všechny své víceválcové motory a posléze oznámila, že přestane prodávat naftové agregáty. Pravdou je, že dieselové Volvo pořád mít můžete, protože ani tato firma si nemůže dovolit tak extrémní škrty, jako navenek prezentuje, respektive ne ve chvíli, kdy vznětové jednotky tvoří nemalou část prodejů. Nepochybujeme ale o tom, že když začnou být diesely opravdu na černé listině, Volvo půjde v předvoji firem, které je ze svého portfolia vymýtí jako první.

Touto iniciativou poněkud kontroverzní pionýrské myšlenky Volva však nekončí. Naopak se zdá, že se Švédové teprve zahřívají. Jak jinak si lze vysvětlit jejich snahu omezit od roku 2020 maximální rychlost všech svých aut na 180 kilometrů v hodině.

Evropský parlament chce nouzové brzdění a další, jako povinnou výbavu

Evropský parlament chce nouzové brzdění a další, jako povinnou výbavu

Automobilka ve svém prohlášení tvrdí, že technologie na definitivní vymýcení smrtelných dopravných nehod či havárií s těžce zraněnými nestačí, takže se konstruktéři Volva začnou soustředit na chování řidiče. Přesněji řečeno začnou zasahovat do jeho chování tím, že paušálně sníží konstrukční rychlost svých produktů na uvedený limit.

„Volvo vždy bylo, je i bude lídrem v oblasti bezpečnosti,“ říká šéf automobilky Håkan Samuelsson. „Pokud jde o snížení smrtelných i vážných zranění až na nulu, z našich výzkumů víme, kde jsou největší problémy. A přestože omezení rychlosti není lékem na vše, stojí za to, i kdyby to mělo zachránit jediný život,“ dodává Håkan Samuelsson a ani v následujících větách si nebere servítky.

Nejbezpečnější auto roku 2018? Podle hodnocení Euro NCAP je to Volvo XC40

Nejbezpečnější auto roku 2018? Podle hodnocení Euro NCAP je to Volvo XC40

„Rychlost zabíjí, takže není důvod jít za hranici 180 km/h. Volvo není pro tunery a závodníky. Naše produkty jsou zde pro lidi, kteří uznávají jiné hodnoty. Očekáváme otázky i kritiku, jsme si ale jisti, že tímto více zákazníků získáme, než ztratíme,“ vysvětluje rozhodnutí Volva Samuelsson.

Automobilka doufá, že tento krok vyvolá diskusi o rychlosti jako takové a považuje za logické, že s touto iniciativou přichází jako první značka, která považuje bezpečnost za prioritu číslo jedna. „Chceme zahájit debatu o tom, jestli výrobci aut mají právo nebo i povinnost instalovat do svých aut technologie, které změní chování řidičů tak, aby nepřekračovali rychlost a při jízdě se nerozptylovali. Na tyto otázky prozatím nemáme jasné odpovědi, ale věříme, že bychom měli vést tyto debaty a být zároveň průkopníkem,“ připomíná Samuelsson.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo začne omezovat maximální rychlosti svých aut již ve druhé polovině příštího roku a bude se týkat všech vozů modelového roku 2021. Zajímavé přitom je, že se vztahuje pouze na Volva a nikoli na sesterské značky Geely, Polestar a Lynk & Co.

První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

21.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 193 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 13 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 78 příspěvků