Omezení rychlosti aut pomocí GPS je realitou

Velká Británie a Kanada jsou státy, které se zřejmě rozhodly, že znepříjemní život řidičům jak jen to půjde. Oba tyto státy zavádí různá opatření, která jdou jednoduše proti zájmům řidičů a poslední dobou to působí, že čím větší nesmysl to má být, tím větší z toho mají tamní představitelé radost.

Kanada nyní začíná testovat systém omezení rychlostí automobilů pomocí GPS. Jednoduše řečeno, auto je vybaveno navigačním systémem s mapovým pokrytím, ve kterém jsou uvedeny rychlostní limity na jednotlivých komunikacích. Pokud vůz překročí povolenou rychlost o více než 10 procent, tak dojde k tomu, že plynový pedál začne klást odpor a výrazně znesnadní možnost dále zrychlovat. A řidič je tak svým způsobem donucen jet v rámci limitu.

Na druhou stranu systém umožní s trochou snahy rychlost překročit, což je jediná pozitivní věc na celém testu, jelikož provoz na silnici si může občas vyžádat překročení rychlosti v daném úseku a to např. pro bezpečné předjetí, nebo v případě převozu někoho do nemocnice apod.

Dle jednoho z tvůrců systémů má být zaměřen v první fázi na ty, kteří často porušují rychlost. Ti dostanou toto zařízení přednostně a poté by měl být dodáván do všech nových vozů, které budou vybaveny satelitní navigací.

Věřme, že se podobná věc u nás nezavede a to už z ryze principielních důvodů, o těch faktických ani nemluvě. I když... Na typické problémy typu špatná kvalita mapových podkladů a jejich aktualizace by se u nás jistě našlo kladivo v podobě zakázky pro firmu, která by za pár miliard ročně udržovala vše pěkně aktuální...

Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků
Minitest VW T-Roc 1.5 TSI a 2.0 TSI: Dvakrát podstatně jinak

VW T-Roc 1.5 TSI vs 2.0 TSI (minitest)

Vyzkoušeli jsme dvě zážehové zážehové verze Volkswagenu T-Roc. Významně se liší i výbavou.

7.  6.  2018 | Milan Lažanský | 36 příspěvků