Ohleduplný Jaguar s vystřelující kapotou

Pokud by vás někdy v budoucnu mělo stihnout to neštěstí, že by vás jako chodce srazil jako automobil, přejte si, aby to byl nový Jaguar XK. Novinka, kterou Jaguar pomalu odhaluje, má chránit chodce při nárazu zpeředu. Pyrotechnic Pedestrian Deployable Bonnet (PPDB) funguje na poměrně jednoduchém principu. Jakmile senzory v předním nárazníku vyhodnotí, že se blíží srážka s chodcem, rozbušky doslova vystřelí přední kapotu a ta se mírně nadzvedne. Rychlost, za jakou je kapota připravena k nárazu se pohybuje okolo 0,03 s. Zvedlá přední kapota pak funguje jako "polštář" a tlumič nárazu pro chodce, kteří narazí do auta. PPDB bude k mání jak pro model kupé, tak pro kabrio. Pokud se tento prvek osvědčí i v praxi a crash testech, můžeme se ho dočkat i v dalších koncernových modelech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 38 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků