Ohleduplný Jaguar s vystřelující kapotou

Pokud by vás někdy v budoucnu mělo stihnout to neštěstí, že by vás jako chodce srazil jako automobil, přejte si, aby to byl nový Jaguar XK. Novinka, kterou Jaguar pomalu odhaluje, má chránit chodce při nárazu zpeředu. Pyrotechnic Pedestrian Deployable Bonnet (PPDB) funguje na poměrně jednoduchém principu. Jakmile senzory v předním nárazníku vyhodnotí, že se blíží srážka s chodcem, rozbušky doslova vystřelí přední kapotu a ta se mírně nadzvedne. Rychlost, za jakou je kapota připravena k nárazu se pohybuje okolo 0,03 s. Zvedlá přední kapota pak funguje jako "polštář" a tlumič nárazu pro chodce, kteří narazí do auta. PPDB bude k mání jak pro model kupé, tak pro kabrio. Pokud se tento prvek osvědčí i v praxi a crash testech, můžeme se ho dočkat i v dalších koncernových modelech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

dnes | Radek Pecák | 10 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků