Oficiálně: nový Volkswagen Passat je na světě

Na březnovém ženevském autosalonu se představí nová generace Volkswagenu Passat, která nahradí tu současnou po osmi letech. Bude větší ve všech ohledech a trochu podobný nedávno uvedené Boře. Volkswagen zveřejnil první informace a fotografie. (doplněno)
Oficiálně: nový Volkswagen Passat je na světě
Seznam kapitol
  1. Základní informace, fotografie
  2. Kompletní znění tiskové zprávy

Na západních trzích se nový sedan objeví ještě v březnu, ovšem k nám se dostane o něco později, během dubna nebo května. Po modelu Bora je Passat dalším vozem, který se veze na nové vlně designu; ta vychází z konceptů Concept C a Conpcet R - všimněte si podobných grillů a světlometů. Bora i Passat mají také podobné zadní světlomety; nedostatek invence způsobil, že si jsou oba modely hodně podobné. Na druhou stranu působí oba vozy dynamičtěji, jejich současné generace jsou poněkud usedlé. Mohlo by se zdát, že nový Passat se také podobá Phaetonu; není to tak docela pravda, má jinak tvarované zadní dveře i odlišnou záď. Rovněž je dobré poznamenat, že si konečně nebude tak podobný se Škodou Superb, která vychází ze současné generace Passatu.

Větší, prostornější

Pátá generace narostla oproti čtvrté o 6,2 cm na celkovou délku 4,77 m, šířka se zvětšila o 7,4 cm na 1,82 m a výška pak narostal o centimetr na 1,47 m. Rozvor se oproti původním předpokladům takřka nezvětšil, z 2,7 m narostl na 2,71 m; tímto odpadají otázky, zda si Passat a Superb nebudou v rámci koncernu zbytečně konkurovat. Co se ale zvětšilo, je zavazadlový prostor. Nový Passat nabízí takřka monstrózních 565 litrů, což je o 90 více než u současné generace. Pro srovnání: BMW 5 má něco málo přes 520 l, Mercedes-Benz E pak 540 l.

Nové TDI 125 kW

Pod kapotou bude mít Passat (alespoň zpočátku) sedm motorů. Základem bude standardní agregát 1.6 MPI s výkonem 75 kW; tento zastaralý motor se jako základ pro těžký Passat příliš nehodí, konkurence většinou začíná na osmnáctistovkách s výkony okolo 80-85 kW. Další benzíny jsou rovněž standardní, 1.6 FSI 85 kW, 2.0 FSI 110 kW a 2.0 TFSI 147 kW. Všechny přímovstřikové motory jsou kombinovány s šestistupňovým manuálem. V posledním čtvrtletí 2005 přijde na trh nejvýkonnější verze s motorem 3.2 V6 FSI o výkonu 184 kW.

Ani mezi TDI motory není žádné větší překvapení: 1.9 TDI 77 kW a 2.0 TDI 103 kW. Novinkou ale bude nafťák s výkonem 125 kW, bohužel zdroje zatím neuvádí jeho objem; protože jde ale o čtyřválec, lze očekávat 2.0 TDI. Dva nejsilnější nafťáky lze kombinovat také se sekvenční převodovkou DSG. Časem budou v nabídce i filtry pevných částic; i bez nich ale motory bez výjimky plní emisní normu Euro 4. Objeví se i modely s pohonem všech kol, zdroje ale bohužel hovoří o mezinápravové spojce Haldex, nikoliv Torsenu, který se nachází v současné generaci. Pohon 4x4 tak bude připojitelný (v závislosti na adhezních podmínkách), nikoliv stálý. (Tato informace ale není oficiální, ruku do ohně za ni určitě nedáme.)

Pár novinek ve výbavě

Z technologických novinek najdete v Passatu např. elektronickou parkovací brzdu, která nahradí klasické ruční madlo. Auto zabrzdíte po zaparkování pouhým stiskem tlačítka; není to žádná převratná novinka, ale v této třídě není zatím příliš běžná. Nebude chybět také brzdový asistent, který pomůže při panickém brždění, či rozjezdový asistent, který udrží auto v kopci, než se rozjedete. Z dalších novinek je vhodné jmenovat odstranění klasického startovacího klíčku, který nahradí rádiové dálkové ovládání s čipem; ovladač vložíte do spínací skříňky a startujete tlačítkem. Za příplatek si také budete moci pořídit tempomat s automatickým hlídáním vzdálenosti, natáčecí bi-xenonové světlomety, bluetooth handsfree, DVD navigaci nebo duální bezprůvanovou klimatizaci.

Malá fotogalerie

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Interiér trochu připomíná BMW 5

Pro srovnání: nová Bora

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Základní informace, fotografie
  2. Kompletní znění tiskové zprávy

bazar

BMW 1 1,6
Rok výroby: 2005
Stav: 231 865 km
Cena: 120 000 Kč
BMW X1 2
Rok výroby: 2013
Stav: 51 351 km
Cena: 600 000 Kč
BMW X1 2
Rok výroby: 2012
Stav: 120 517 km
Cena: 380 000 Kč
BMW 5 3
Rok výroby: 2004
Stav: 200 675 km
Cena: 166 000 Kč
BMW 1 2
Rok výroby: 2005
Stav: 148 656 km
Cena: 160 000 Kč
BMW 5 2
Rok výroby: 2008
Stav: 223 602 km
Cena: 193 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

dnes | Jiří Švamberk | 1 příspěvek
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků