Oficiálně: Aston Martin DBR9 už čeká na protivníky

Anglická automobilka Aston Martin už řadu let staví jedny z nejkrásnějších dvousedadlových kupátek. Teď ale z výrobních vrat vyjelo šestisetkoňové monstrum, které už netrpělivě čeká, až se bude moci popasovat se svými soky na závodním okruhu.

Chlapíci z vedení si od modelu DBR9 slibují mnohé, rádi by navázali na slavná padesátá léta minulého století, kdy v roce 1959 Carroll Shelby a Roy Salvadori zvítězili v Le Mans, nejslavnějším dvacetičtyřhodinovém závodu na světě. Nový stroj, postavený pro sezónu 2005, bude mít premiéru na dvanáctihodinovce na okruhu v Sebringu na Floridě. Temně zelená barva se žlutými doplňky kopíruje tehdejší vítězný vůz s označením DBR1.

Pro bohaté zájemce o tohoto krasavce má Aston Martin dobrou zprávu. Kromě dvanácti ryze závodních speciálů bude postavená i malá limitovaná edice, čítající 20 kusů DBR9, které budou mít homologaci na běžné silnice.

Verze vycházející z klasické DB9 o hodně zhubla a po vyndání všech nadbytečných věcí váží pouhých 1 100 kilogramů. Pod kapotu se schoval nadupaný dvanáctiválec o objemu 6.0 l, který disponuje silou 440 kW (rovných 600 k). Aerodynamický kit je pochopitelný, závodní stroj potřebuje mít dostatečný přítlak, aby dobře seděl v zatáčkách. Proto vůz dostal velký přední spoiler, lepší nasávací otvor, výdechy na víku motoru, difuzor a mohutné zadní přítlačné křídlo.

Vůz má keramické brzdy a šestistupňovou sekvenční převodovku. Uvnitř vozu je jen bezpečnostní klec, anatomická sportovní sedačka a volant s pádly pro řazení rychlostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků