Oettinger Golf GTI: 330 přeplňovaných koní

U Oettingeru si usmysleli, že z Golfu GTI dostanou pořádnou porci výkonu. A to se i povedlo, na světě je plných 330 koní.
Oettinger Golf GTI: 330 přeplňovaných koní

Pro mnohé je Golf GTI synonymem ideálního sportovního hatchbacku. Jenže najdou se i lidi, kterým výkon 200 koní z přeplňovaného dvoulitru rozhodně nestačí. A pro takové je tu kupříkladu tuner Oettinger, který si s agregátem dodatečně pohrál.

Abychom si to ujasnili, jako základ posloužil Golf GTI Edition 30, který již v sérii poskytuje výkon 169 kW (230 k). Oettinger má k dispozici dvě úpravy. Ta první zahrnuje pouze výměnu řídící jednotky, ale i tak málo stačilo k tomu, aby motor dosáhl výkonu 224 kW (305 k) a točivého momentu 400 Nm. Takto upravené GTI zrychlí na stovku za 6,2 sekundy a dosáhne maximální rychlost 252 km/h. Za výměnu řídící jednotky si Oettinger účtuje 1390 Eur.

Pro náročnější je k dispozici verze s výkonem 243 kW (330 k) a točivým momentem 440 Nm. Úpravy u ní zahrnují jak novou řídící jednotku, tak kompletní výměnu výfuku. Právě navzdory minimu úprav je celkový nárost výkonu až o 100 koní zajímavě velký. GTI v této verzi pak zrychlí na stovku za 5,9 vteřiny a rozjede se až na rychlost 258 km/h. Za úpravy zaplatíte dohromady 3450 Eur.

Pokud vám chybí výměna i jiných dílů, je jen na vás, zda tak učiníte. Oettinger zde nechává volnou cestou, pokud uznáte za vhodnou výměnu brzd, máte ji mít. Podobně je na tom i podvozek. Otázkou ale zůstává, jak moc se změní charakter a linearita agregátu při tak velkých výkonech. A přenést alespoň podstatnou část z 330 koní na asfalt skrze sériový otevřený diferenciál, to také zřejmě nebude jinde než na rovině nejsnažší...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oettinger Golf GTI

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků