Od září budeme platit za nové dálnice a silnice

Od září tohoto roku ministerstvo dopravy zpoplatní nové úseky dálnic a rychlostních silnic. Nynějších 712 km zpoplatněných komunikací se rozšíří o osmnáct nový úseků. Mezi nově zpoplatněné dálníční úseky bude patřit na dálnici D3 úsek Chotoviny-Měšice (8,7 km), na D8 Řehlovice - Trmnice (4,7 km) a na rychlostních komunikacích se zpoplatní např. úseky na R6 Kamenný Dvůr - Cheb (12,1 km), na R56 se zpoplatní celý úsek mezi Ostravou a Frýdkem Místkem (12,5 km). 

Jak uvedla mluvčí ministerstva vnitra, jedná se o zpoplatnění nových nebo opravených části, kdy řidiči užívající těchto komunikací byly doposud zvýhodněni vůči ostatním oblastem v ČR. Na druhou stranu se proti zpoplatnění R36 (Ostrava - Frýdek Místek) postavili jak představitelé severomoravského kraje, tak i stínový ministr dopravy Martin Říman, který argumentuje, že pokud dálniční síť plní kromě tranzitu roli i v místní dopravě, poplatky se neplatí. „To respektuje i nová vyhláška, která například nezpoplatňuje úsek D1 kolem Brna v délce 20 km,“ řekl Říman. Zástupci kraje se navíc obávají, že v případě zpoplatnění této komunikace budou lidé více využívat vedlějších cest spravované krajem, což sníží bezpečnost silničního provozu v obcích.  

Ministerstvo dopravy také ujistilo, že přes rozšíření zpoplatněných úseku nebude navyšovat cenu dálničních známek. Změnou prošla pouze doba platnosti, kdy měsíční a desetidenní známky nahradily známky dvoutýdenní a dvouměsíční. Roční známka pro osobní automobily bude tedy stát i nadále 900 korun, kamiony do 12 tun zaplatí 7 000 korun a nad 12 tun zaplatí 14 000 korun.

Tip: Mapa zpoplatněných silnic; celý seznam nových úseků

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků