Od září budeme platit za nové dálnice a silnice

Od září tohoto roku ministerstvo dopravy zpoplatní nové úseky dálnic a rychlostních silnic. Nynějších 712 km zpoplatněných komunikací se rozšíří o osmnáct nový úseků. Mezi nově zpoplatněné dálníční úseky bude patřit na dálnici D3 úsek Chotoviny-Měšice (8,7 km), na D8 Řehlovice - Trmnice (4,7 km) a na rychlostních komunikacích se zpoplatní např. úseky na R6 Kamenný Dvůr - Cheb (12,1 km), na R56 se zpoplatní celý úsek mezi Ostravou a Frýdkem Místkem (12,5 km). 

Jak uvedla mluvčí ministerstva vnitra, jedná se o zpoplatnění nových nebo opravených části, kdy řidiči užívající těchto komunikací byly doposud zvýhodněni vůči ostatním oblastem v ČR. Na druhou stranu se proti zpoplatnění R36 (Ostrava - Frýdek Místek) postavili jak představitelé severomoravského kraje, tak i stínový ministr dopravy Martin Říman, který argumentuje, že pokud dálniční síť plní kromě tranzitu roli i v místní dopravě, poplatky se neplatí. „To respektuje i nová vyhláška, která například nezpoplatňuje úsek D1 kolem Brna v délce 20 km,“ řekl Říman. Zástupci kraje se navíc obávají, že v případě zpoplatnění této komunikace budou lidé více využívat vedlějších cest spravované krajem, což sníží bezpečnost silničního provozu v obcích.  

Ministerstvo dopravy také ujistilo, že přes rozšíření zpoplatněných úseku nebude navyšovat cenu dálničních známek. Změnou prošla pouze doba platnosti, kdy měsíční a desetidenní známky nahradily známky dvoutýdenní a dvouměsíční. Roční známka pro osobní automobily bude tedy stát i nadále 900 korun, kamiony do 12 tun zaplatí 7 000 korun a nad 12 tun zaplatí 14 000 korun.

Tip: Mapa zpoplatněných silnic; celý seznam nových úseků

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 3 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků