Od září budeme platit za nové dálnice a silnice

Od září tohoto roku ministerstvo dopravy zpoplatní nové úseky dálnic a rychlostních silnic. Nynějších 712 km zpoplatněných komunikací se rozšíří o osmnáct nový úseků. Mezi nově zpoplatněné dálníční úseky bude patřit na dálnici D3 úsek Chotoviny-Měšice (8,7 km), na D8 Řehlovice - Trmnice (4,7 km) a na rychlostních komunikacích se zpoplatní např. úseky na R6 Kamenný Dvůr - Cheb (12,1 km), na R56 se zpoplatní celý úsek mezi Ostravou a Frýdkem Místkem (12,5 km). 

Jak uvedla mluvčí ministerstva vnitra, jedná se o zpoplatnění nových nebo opravených části, kdy řidiči užívající těchto komunikací byly doposud zvýhodněni vůči ostatním oblastem v ČR. Na druhou stranu se proti zpoplatnění R36 (Ostrava - Frýdek Místek) postavili jak představitelé severomoravského kraje, tak i stínový ministr dopravy Martin Říman, který argumentuje, že pokud dálniční síť plní kromě tranzitu roli i v místní dopravě, poplatky se neplatí. „To respektuje i nová vyhláška, která například nezpoplatňuje úsek D1 kolem Brna v délce 20 km,“ řekl Říman. Zástupci kraje se navíc obávají, že v případě zpoplatnění této komunikace budou lidé více využívat vedlějších cest spravované krajem, což sníží bezpečnost silničního provozu v obcích.  

Ministerstvo dopravy také ujistilo, že přes rozšíření zpoplatněných úseku nebude navyšovat cenu dálničních známek. Změnou prošla pouze doba platnosti, kdy měsíční a desetidenní známky nahradily známky dvoutýdenní a dvouměsíční. Roční známka pro osobní automobily bude tedy stát i nadále 900 korun, kamiony do 12 tun zaplatí 7 000 korun a nad 12 tun zaplatí 14 000 korun.

Tip: Mapa zpoplatněných silnic; celý seznam nových úseků

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků