Od neděle nemusíme po celý den svítit, využijete toho?

Nadcházející víkend změní na několik měsíců život všem českým motoristům. V noci ze soboty 26. na neděli 27. března se totiž změní čas ze zimního na letní, což kromě složitého přenastavování všech hodinek o hodinu vpřed přinese také o jednu povinnost méně - při jízdě autem nebudeme muset celý den svítit. Celodenní svícení rozděluje motoristy už léta na dva nesmiřitelné tábory, z nichž jeden by tuto povinnost zavedl celoročně, neboť ji považuje za velký přínos bezpečnosti, druhý zase za zbytečné mrhání zdroji, které navíc může při spolehnutí na to, že všichni ostatní svítí, nehodu naopak způsobit.

I přesto, že od prvního momentu, kdy jsem osedlal nějakého ocelového oře, jezdím výlučně se zapnutými světly a byl bych rád, kdyby tak činili všichni, nejsem příznivcem takových povinností. Raději než povinné svícení v zimě či po celý rok bych přivítal důslednou osvětovou kampaň popisující výhody a nevýhody celodenního svícení a nechal na rozhodnutí každého, zda bude či nebude za jízdy za nesnížené viditelnosti svítit. Na osvětlenost všech protijedoucích vozidel se beztak spoléhat nedá a současná úprava vede k tomu, že policisté kontrolují dodržování povinnosti svítit často pouze v hustém městském provozu, kde má svícení přes den prakticky nulový přínos.

A co vy? Svítíte pouze v zimě nebo po celý rok? Byli byste pro zavedení celoročního svícení nebo naopak zrušení současné povinnosti vázající se k zimnímu času? Těšíme se na vaše názory. (Další diskusi na toto téma najdete v Garáži.)

  • 28. 3. 2005 23:05 celoroční svítič Jaké auto do 150.000 korun? Hranice výhodné koupě nabízí řadu řešení!

Jaké auto do 150.000 korun? Hranice výhodné koupě nabízí řadu řešení!

Kdo má 150.000 korun v kapse na nákup ojetiny, může si už docela vybírat. Navíc za tuto částku lze sehnat i zajímavá auta ve slušném stavu. Přinášíme pět aut napříč jednotlivými segmenty.

Rychlý kolo v Mostě: Peugeot 308 GTi vs. VW Golf GTI Performance

Rychlý kolo v Mostě: Peugeot 308 GTi vs. VW Golf GTI Performance

Do Mostu jsme tentokrát vyrazili s vybranou partičkou, „gé-té-íčky“ od Peugeotu a Volkswagenu!

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 41 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 66 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků