Od neděle nemusíme po celý den svítit, využijete toho?

Nadcházející víkend změní na několik měsíců život všem českým motoristům. V noci ze soboty 26. na neděli 27. března se totiž změní čas ze zimního na letní, což kromě složitého přenastavování všech hodinek o hodinu vpřed přinese také o jednu povinnost méně - při jízdě autem nebudeme muset celý den svítit. Celodenní svícení rozděluje motoristy už léta na dva nesmiřitelné tábory, z nichž jeden by tuto povinnost zavedl celoročně, neboť ji považuje za velký přínos bezpečnosti, druhý zase za zbytečné mrhání zdroji, které navíc může při spolehnutí na to, že všichni ostatní svítí, nehodu naopak způsobit.

I přesto, že od prvního momentu, kdy jsem osedlal nějakého ocelového oře, jezdím výlučně se zapnutými světly a byl bych rád, kdyby tak činili všichni, nejsem příznivcem takových povinností. Raději než povinné svícení v zimě či po celý rok bych přivítal důslednou osvětovou kampaň popisující výhody a nevýhody celodenního svícení a nechal na rozhodnutí každého, zda bude či nebude za jízdy za nesnížené viditelnosti svítit. Na osvětlenost všech protijedoucích vozidel se beztak spoléhat nedá a současná úprava vede k tomu, že policisté kontrolují dodržování povinnosti svítit často pouze v hustém městském provozu, kde má svícení přes den prakticky nulový přínos.

A co vy? Svítíte pouze v zimě nebo po celý rok? Byli byste pro zavedení celoročního svícení nebo naopak zrušení současné povinnosti vázající se k zimnímu času? Těšíme se na vaše názory. (Další diskusi na toto téma najdete v Garáži.)

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků