Od neděle 27. října nás čeká znovu povinnost svítit po celý den

Se změnou „letního“ času v „zimní“, respektive středoevropský čas, mají od neděle 27. října řidiči opět povinnost svítit i za nesnížené viditelnosti po celý den. Pokud má auto rozsvícená světla, lze ho včas rozeznat a je lépe vidět. Dobří a odpovědní řidiči jezdí se světly po celý rok.

Podle informací Autoklubu ČR výsledky výzkumu i zkušenosti řady evropských států potvrzují, že osvětlení motorových vozidel i ve dne za nesnížené viditelnosti je pro bezpečnost silničního provozu přínosem. Všichni řidiči by si měli zvyknout zcela automaticky před každou jízdou zapnout pásy a rozsvítit světla, ať už je to povinné nebo ne.

Povinné celoroční svícení i za nesnížené viditelnosti ukládají předpisy v řadě států. Jedná se o Švédsko, Norsko, Dánsko, Slovinsko, Estonsko, Španělsko, Kanadu a Izrael. O zavedení této povinnosti se uvažuje v Německu, Rakousku, Francii a USA.

V Polsku podobně jako v Česku musejí svítit motoristé v zimním období. Zákon doporučuje celoroční svícení řidičům ve Švýcarsku. V Itálii musejí motorová vozidla povinně svítit po celý rok na dálnicích, v Maďarsku při jízdě mimo obce. Zákon v USA ukládá tuto povinnost řidičům, kteří usednou za volant auta z půjčovny.

Ako to vyzerá na Slovensku?

Už počas druhej zimy by mali slovenskí vodiči jazdiť zo zapnutými svetlami počas celého dňa. Na rozdiel od minulého roku, kedy polícia motoristov iba napomínala, bude v tomto roku nedodržanie tohto predpisu sankciovať. Poznatky z našich ciest však ukazujú, že nie každý berie toto nariadenie vážne a pritom niet pochýb o vplyve zapnutých svetiel na bezpečnosť.

Práve preto by malo byť svietenie počas jesene, zimy a jary samozrejmosťou a nie iba splnením nariadenia. Podľa novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách musí mať idúce vozidlo od 15. októbra do 15. marca zapnuté svetlá nielen za zníženej viditeľnosti, ale počas celého dňa.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 3 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků