Od neděle 27. října nás čeká znovu povinnost svítit po celý den

Od neděle 27. října nás čeká znovu povinnost svítit po celý den

Se změnou „letního“ času v „zimní“, respektive středoevropský čas, mají od neděle 27. října řidiči opět povinnost svítit i za nesnížené viditelnosti po celý den. Pokud má auto rozsvícená světla, lze ho včas rozeznat a je lépe vidět. Dobří a odpovědní řidiči jezdí se světly po celý rok.

Podle informací Autoklubu ČR výsledky výzkumu i zkušenosti řady evropských států potvrzují, že osvětlení motorových vozidel i ve dne za nesnížené viditelnosti je pro bezpečnost silničního provozu přínosem. Všichni řidiči by si měli zvyknout zcela automaticky před každou jízdou zapnout pásy a rozsvítit světla, ať už je to povinné nebo ne.

Povinné celoroční svícení i za nesnížené viditelnosti ukládají předpisy v řadě států. Jedná se o Švédsko, Norsko, Dánsko, Slovinsko, Estonsko, Španělsko, Kanadu a Izrael. O zavedení této povinnosti se uvažuje v Německu, Rakousku, Francii a USA.

V Polsku podobně jako v Česku musejí svítit motoristé v zimním období. Zákon doporučuje celoroční svícení řidičům ve Švýcarsku. V Itálii musejí motorová vozidla povinně svítit po celý rok na dálnicích, v Maďarsku při jízdě mimo obce. Zákon v USA ukládá tuto povinnost řidičům, kteří usednou za volant auta z půjčovny.

Ako to vyzerá na Slovensku?

Už počas druhej zimy by mali slovenskí vodiči jazdiť zo zapnutými svetlami počas celého dňa. Na rozdiel od minulého roku, kedy polícia motoristov iba napomínala, bude v tomto roku nedodržanie tohto predpisu sankciovať. Poznatky z našich ciest však ukazujú, že nie každý berie toto nariadenie vážne a pritom niet pochýb o vplyve zapnutých svetiel na bezpečnosť.

Práve preto by malo byť svietenie počas jesene, zimy a jary samozrejmosťou a nie iba splnením nariadenia. Podľa novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách musí mať idúce vozidlo od 15. októbra do 15. marca zapnuté svetlá nielen za zníženej viditeľnosti, ale počas celého dňa.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

včera | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků