Od neděle 27. října nás čeká znovu povinnost svítit po celý den

Se změnou „letního“ času v „zimní“, respektive středoevropský čas, mají od neděle 27. října řidiči opět povinnost svítit i za nesnížené viditelnosti po celý den. Pokud má auto rozsvícená světla, lze ho včas rozeznat a je lépe vidět. Dobří a odpovědní řidiči jezdí se světly po celý rok.

Podle informací Autoklubu ČR výsledky výzkumu i zkušenosti řady evropských států potvrzují, že osvětlení motorových vozidel i ve dne za nesnížené viditelnosti je pro bezpečnost silničního provozu přínosem. Všichni řidiči by si měli zvyknout zcela automaticky před každou jízdou zapnout pásy a rozsvítit světla, ať už je to povinné nebo ne.

Povinné celoroční svícení i za nesnížené viditelnosti ukládají předpisy v řadě států. Jedná se o Švédsko, Norsko, Dánsko, Slovinsko, Estonsko, Španělsko, Kanadu a Izrael. O zavedení této povinnosti se uvažuje v Německu, Rakousku, Francii a USA.

V Polsku podobně jako v Česku musejí svítit motoristé v zimním období. Zákon doporučuje celoroční svícení řidičům ve Švýcarsku. V Itálii musejí motorová vozidla povinně svítit po celý rok na dálnicích, v Maďarsku při jízdě mimo obce. Zákon v USA ukládá tuto povinnost řidičům, kteří usednou za volant auta z půjčovny.

Ako to vyzerá na Slovensku?

Už počas druhej zimy by mali slovenskí vodiči jazdiť zo zapnutými svetlami počas celého dňa. Na rozdiel od minulého roku, kedy polícia motoristov iba napomínala, bude v tomto roku nedodržanie tohto predpisu sankciovať. Poznatky z našich ciest však ukazujú, že nie každý berie toto nariadenie vážne a pritom niet pochýb o vplyve zapnutých svetiel na bezpečnosť.

Práve preto by malo byť svietenie počas jesene, zimy a jary samozrejmosťou a nie iba splnením nariadenia. Podľa novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách musí mať idúce vozidlo od 15. októbra do 15. marca zapnuté svetlá nielen za zníženej viditeľnosti, ale počas celého dňa.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

včera | Radek Pecák | 6 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků