Od neděle 27. října nás čeká znovu povinnost svítit po celý den

Se změnou „letního“ času v „zimní“, respektive středoevropský čas, mají od neděle 27. října řidiči opět povinnost svítit i za nesnížené viditelnosti po celý den. Pokud má auto rozsvícená světla, lze ho včas rozeznat a je lépe vidět. Dobří a odpovědní řidiči jezdí se světly po celý rok.

Podle informací Autoklubu ČR výsledky výzkumu i zkušenosti řady evropských států potvrzují, že osvětlení motorových vozidel i ve dne za nesnížené viditelnosti je pro bezpečnost silničního provozu přínosem. Všichni řidiči by si měli zvyknout zcela automaticky před každou jízdou zapnout pásy a rozsvítit světla, ať už je to povinné nebo ne.

Povinné celoroční svícení i za nesnížené viditelnosti ukládají předpisy v řadě států. Jedná se o Švédsko, Norsko, Dánsko, Slovinsko, Estonsko, Španělsko, Kanadu a Izrael. O zavedení této povinnosti se uvažuje v Německu, Rakousku, Francii a USA.

V Polsku podobně jako v Česku musejí svítit motoristé v zimním období. Zákon doporučuje celoroční svícení řidičům ve Švýcarsku. V Itálii musejí motorová vozidla povinně svítit po celý rok na dálnicích, v Maďarsku při jízdě mimo obce. Zákon v USA ukládá tuto povinnost řidičům, kteří usednou za volant auta z půjčovny.

Ako to vyzerá na Slovensku?

Už počas druhej zimy by mali slovenskí vodiči jazdiť zo zapnutými svetlami počas celého dňa. Na rozdiel od minulého roku, kedy polícia motoristov iba napomínala, bude v tomto roku nedodržanie tohto predpisu sankciovať. Poznatky z našich ciest však ukazujú, že nie každý berie toto nariadenie vážne a pritom niet pochýb o vplyve zapnutých svetiel na bezpečnosť.

Práve preto by malo byť svietenie počas jesene, zimy a jary samozrejmosťou a nie iba splnením nariadenia. Podľa novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách musí mať idúce vozidlo od 15. októbra do 15. marca zapnuté svetlá nielen za zníženej viditeľnosti, ale počas celého dňa.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 85 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků