Obrněnou limuzínu pro papaláše vymysleli Rusové. Uvnitř je kapsle

Automobiloví i bezpečnostní odborníci v USA v současnosti usilovně pracují na novém obrněném voze pro přepravu svých prezidentů.

Jako jediný americký prezident v posledních desetiletích se Donald Trump nedočkal nové limuzíny současně s nástupem do funkce. Zatím jezdí v autě po svém předchůdci – Cadillacu DTS (DeVille Sedan Touring). Na veřejnost už první snímky „limo“, jak se prezidentskému automobilu zkráceně říká, pronikly. Zvenčí by se měla od osm let starého Cadillacu Baracka Obamy lišit jen v detailech.

Nový automobil se připravuje také pro Vladimíra Putina, jeho ruského protějšku. Právě v této zemi vymysleli unikátní koncept vozu, který zajišťuje tu nejlepší možnou míru ochrany. Zatímco prakticky všude na světě je základem pro výrobu pancéřovaného vozu sériový vůz, do kterého se zabudovávají neprůstřelné a střepinám odolné pancéřové či kevlarové pláty, Rusové na to šli obráceně.

Američané se dlouho snažili zjistit, co se vlastně skrývá v útrobách Zilu, v němž jezdili postupně komunističtí pohlaváři Brežněv, Andropov, Černěnko, Gorbačov a naposledy Jelcin. Sami se snažili vyvinout podobný automobil již od atentátu na J.F. Kennedyho v Dallasu v roce 1963.

Trump si své luxusní vozy neužije, bude jezdit v "pouhém" Cadillacu

Trump si své luxusní vozy neužije, bude jezdit v "pouhém" Cadillacu

To, co vlastně Rusové zkonstruovali, mohli ovšem zjistit až mnohem později, po rozpadu Sovětského svazu. V roce 1991 se jim k tomu naskytla jedinečná příležitost. Ruský prezident Boris Nikolajevič Jelcin dostal darem od německého kancléře Helmuta Kohla Mercedesu ve variantě Pullman a většina vozů ZIL-115 z kremelských garáží šla do výslužby. Američanům se jeden z 22 vyrobených exemplářů podařilo koupit.

Rozebrali ho do posledního šroubku. S překvapením zjistili, že nešlo o ZIL-115, který měla k dispozici většina pohlavárů sovětského režimu a jak ho znali z dostupných materiálů. Sovětští konstruktéři zcela změnili způsob uvažování. Brežněvův neprůstřelný ZIL-115 byl ve skutečnosti pancéřová kapsle, kolem které byl postaven vůz.

Výroba v režii armády

Pancéřovou skořepinu svařili z  nejlepší tankové oceli ve vojenském podniku na Uralu, kde se vyráběly obrněné transportéry. Zvolili tak zcela opačný postup, než ten, který se při výrobě obrněných aut pro VIP používá – auto se obloží pancéřovanými pláty. Ruský způsob byl dokonalejší.

Tento asi pět tun těžký automobil se uměl rozjet až na 190 km/h a stovku zvládl za 13 sekund.

Auta českých prezidentů: V čem jezdili Masaryk, Gottwald nebo Havel?

Auta českých prezidentů: V čem jezdili Masaryk, Gottwald nebo Havel?

Teprve poté, na principu brežněvovské limuzíny tak vznikl první obrněný Cadillac nové generace pro George Bushe mladšího a následně i Baracka Obamu.

Stejně jako se připravuje nová limuzína pro Donalda Trumpa, nový speciál chystají i Rusové. Letos v zimě byl přistižen při testech ve Skandinávii maskovaný prototyp, který se do jisté míry podobá luxusním vozům značek Bentley či Rolls-Royce.

Oficiální údaje neexistují, a tak se objevuje řada spekulací. Je ale pravděpodobné, že Aurus, jak se prý bude vůz jmenovat, bude opět vážit okolo pěti tun. Bude to s největší pravděpodobností znovu „obrněné vajíčko“ obalené karoserií. Motor bude údajně ruské konstrukce i výroby: o objemu 7,7 litru osm válců do V a s výkonem 400 koňských sil.

Tato Octavia byla po nehodě na odpis. V Rusku z ní udělali nové auto

Tato Octavia byla po nehodě na odpis. V Rusku z ní udělali nové auto

Některé zdroje se zmiňují o motorech značky Mercedes. Motor1 zase uvádí, že motor je možná vyvinutý společně s automobilkou Porsche, jedná se o přeplňovaný dvanáctiválec do V a výkon je podstatně vyšší – 800 koní. Převodovka bude možná americká od Alissonu a s pěti nebo šesti stupni. Prý. Aurus se (prý) bude vyrábět ve třech karosářských variantách – sedan, prodloužená limuzína s oddělenou kabinou řidiče a kabriolet. Civilní verze pro komerční sféru bude mít na starosti firma Sollers, prezidentské varianty (včetně pancéřování) budou záležitostí továrny NAMI. Do sériové výroby se ale – prý – dostane limuzína až v roce 2020.

Vnitřní výbava by měla být velmi podobná té, jakou mají auta amerických prezidentů. Tedy kromě krevních konzerv je vůz vybaven slzným plynem, zadýmovacím zařízením, infraviděním i automatickými zbraněmi.

Vzduch přicházející dovnitř má několikanásobnou filtraci vzduchu, která brání zamoření kabiny bojovými plyny nebo radioaktivním spadem v případě jaderného útoku. Dveře se otevírají zevnitř, jedny váží 200 kilogramů a jsou 20 centimetrů tlusté. Bezpečnostní sklo má sílu 12 cm. Nejde prostřelit kulometem a ani průrazným střelivem ostřelovacích pušek. Spodek automobilu musí odolat tankové mině. Pneumatiky značky Good Year umožňují jízdu nezměněnou rychlostí i po prostřelení, mají totiž kevlarovou kostru.

Další informace získáte při prohlížení následující fotogalerie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

16.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 14 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT: Zákaznicí, koukejte. Konkurenti, učte se!

SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT

Naftový motor, automatická převodovka, pohon všech kol a více než slušná výbava. Korando je na souboj s evropskými konkurenty perfektně připraveno.

14.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků
Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

10.  11.  2019 | Svět motorů | 41 příspěvků