Obří čínský „autobus“ vyrazil do reálného provozu

34 komentářů

mady
3. srpna • 20:20

Pacman útočí!!! obzvláště na té vizualizaci! :D

Petr
3. srpna • 15:25

Dyť to není žádnej bus, ale šmirgl (akorát asi na naftu). Předpokládám, že to bude jezdit hlavně rovně, protože poloměr zatáčky bude asi trošku jinde než jsou rozměry klasické křižovatky - pak by to mohlo fungovat.

Kuk Vykuk
3. srpna • 15:09

To budou pak pořádný škody až se to někde vybourá, když už tak už. Opravodá masová doprava :-D

jehoVista
3. srpna • 12:56

Cinani okopirovali nejakou "studii" a vubec je nenapadlo, ze se jedna jen o aprilovy zert. Dost dobry:-D

puk123
3. srpna • 11:15

Zjevně je pekingská byrokracie schopna z velkočínských fondů financovat jještě větší nesmysly než to umíme u nás v Evropě.

J. Votočka
3. srpna • 10:54

Jaký to má asi poloměr zatáčení - na ostřejší zatáčky to asi není navrženo?

eLzyx
3. srpna • 11:12

votočku to udělá přes ručku.

Chvaty
3. srpna • 9:02

A jak to nadjede nákladak?

eLzyx
3. srpna • 9:37

vybliká, ať uhne

Míra
3. srpna • 8:59

Zajímavé, ale divné a problematické.A taková drobnost:
"Náklady na realizaci totiž dosahují pouze na šestnáct procent toho, co stojí výstavba klasického metra."
Samozřejmě si můžete psát jak jen chcete. Ale dosahovat na něco je nevhodné a používá se pro úplně jiný smysl dosahování. Dosahuje se třeba na skříň, ale dosahuje se šestnácti procent, ne na šestnáct procent.
Dosáhli jsme vítězství, nebo dosáhli jsme na vítězství? ;-)

Standa
3. srpna • 8:26

Nejen Japonsko ale už i Čínu musíme obdivovat,v květnu model a v srpnu to jezdí v ulicích. Třeba v našem městě dělali 15 let trať,která se už po 10 letech znovu opravuje a jezdí tu tramvaje z roku 1962,takže asi tak.

Míra
3. srpna • 9:14

A bude to jezdit i nad rýžovými políčky, kde budou ti nejchudší okopávat motykou svoji obživu, zatímco cestující z autobusu na ně budou dělat obličeje a občas se slitují a hodí jim plechovku coly?
Co je obdivného na společnosti, kde si jedni lidé bohatnou, hodují, létají do vesmíru a mají nejmodernější technologie, a druzí žijí za 3 dolary na den a dělají těm prvním v podstatě otroky?
Často čtu, že se ČR nestará o svoje občany. A jinde je to k obdivu? Ne, to je smutné a jen to ukazuje jak jsme stále zaostalí a ve své podstatě primitivní tvorové.

R
3. srpna • 18:35

Dnes je to možná ještě tak jak píšete...mám obavy že zítra to může být naopak ale třeba u nás B-]

eLzyx
3. srpna • 9:37

vždyť to tak funguje i tady, akorát ne v tak křiklavém měřítku. Nicméně jsou tu lidé, kteří chodí z práce do práce, aby uživili sebe a své děti, a část společnosti se jim v podstatě vysmívá (aneb opravdu Vám nemohu přidat ani stovku měsíčně, jak bych si pak koupil nového Mercedesa a měl na 6 zahraničních dovolených ročně?)
Kdyby se lidstvo pouze ohlíželo na své slabší články, tak se nehne z místa. Pro rozvoj je zapotřebí trochu té sobeckosti. Holt se musí každý naučit plavat v tom svém rybníku.

nene
3. srpna • 22:18

Sobeckost není rozvoj, ale destrukce. Kdyby všichni přešli na tento údajný "úspěšný obchodní model" a všichni byli takto sobečtí, tak jednak nikdo nezbohatne a nikdo nic nevyrobí, ale hlavně se všichni navzájem zabijou kvůli poslednímu žvanci. Jinými slovy, vyznáváte klasické heslo psychopatů "Slušnost je slabost". Tak to opravdu nefunguje, ale těchto 5 % lidí nemá na to to pochopit (např. proto, že Bůh je pro ně "největší psychopat"... atd).

Míra
3. srpna • 9:56

No a pak už jsme u obecné úvahy, že pokud stát nejsou občané společně táhnoucí za jeden provaz, ale jen spolek navzájem soupeřících jednotlivců a skupin jednotlivců, tak pak už je jasné proč politici jednají sami za sebe s vlastními zájmy a proč státy nemají žádný zájem hájit práva svých občanů, nebo třeba vlastní suverenitu.

eLzyx
3. srpna • 10:08

stát nelze pokládat za jeden provaz, ale spíše za několik provazů. Každý jich táhne tolik, kolik může, případně chce (jsou i "dobrovolné provazy"). Sociálních daní platíme kvantum.
Vážně by mě zajímala tvoje představa ideální společnosti.

Míra
3. srpna • 10:08

Pak už je jasné proč jsou na světě války, hlad, bída a nemoci. Proč kdokoliv z mé rodiny může kdykoliv umřít na rakovinu.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
eLzyx
3. srpna • 10:12

na rakovinu může zemřít kdokoliv, protože je to součást přírody od té doby, co se zformovala do složitějších organismů. Rakovinu měli už dinosauři, mají ji i stromy ...
Ano možná je to stresem z toho být lepší, sobečtější než ostatní. To platí pro všechny stejně. I strom se snaží si zabrat co největší pozici, aby zahubil či alespoň přidusil konkurenty, kteří by mu braly živiny.

Míra
3. srpna • 11:16

Kdybychom místo válčení dávali peníze na lékařskou vědu, dávno žádné nemoci nemáme. Ale my se raději smíříme s rakovinou, hlavně když trochu přidusíme konkurenty.

eLzyx
3. srpna • 11:57

nejsem proti nezbrojení a jsem pro reciproční vydávání peněz na lékařský výzkum, ale bohužel se to řídí hlupáky. Ani ne tak "naší evropské" civilizace, jako té ostatní, která na nás útočí, resp. číhá na naší slabší chvilku. Zaspíš ve vývoji zbraní a k čemu je ti lék na raka, když ti uřežou hlavu a tvou civilizaci včetně všech objevů, vynálezů atp. prohlásí za odporující bohu?

Driver
3. srpna • 14:00

Jsou konflikty způsobeny jen tou vírou, nekompatibilitou náboženství a posláním zakotveným v muslimských zemích, "že Islám musí všechny zničit" a nebo zda to jsou jen vše uměle incenované konflikty pro podporu zbrojního průmyslu, a další mašinerie... Když si uvědomíš, že nemůžeš ničemu věřit, protože vše je jen motivováno ziskem, tak potom si polož otázku, jestli žiješ ve lži nebo kde je pravda, jaká je pravda? Aha. :-/ Ještě pár let zpět měli Arabové rádi Evropany a nenáviděli US. Dnes už nenávidí všichni všechny, když to trošku přeženu, ani Slovani nedrží spolu viz Vyšegrádská čtyřka. Všechno řídí byznys...

Kankunen
3. srpna • 11:49

Míro, ty žiješ ve snu. I když dáš lidem stejně, tak stejně dělat nebudou. Někomu jde všechno od ruky a někdo je nemehlo i když se třeba snaží.

Míra
3. srpna • 14:19

Nikde nepíšu, že chci všem dávat stejně. Jen si myslím, že doba trochu pokročila a jako lidstvo máme na víc, než se jen pořád dokola vzájemně nenávidět a čas od času vybombardovat.
Myslím si, že je lepší vzájemná spolupráce, než nevraživé soupeření. To je celé.

Míra
3. srpna • 14:27

Například kosmický program. Kdyby celé lidstvo spolupracovalo, tak dávno létáme ke hvězdám. Ale my ne, to my si radši budeme hrát každý stát na vlastním písečku, každý si budeme vyvíjet vlastní rakety, i když obyvatelé kapou hlady. Hlavně když jiným ukážeme jak jsme neohrožení válečníci.

Míra
3. srpna • 9:46

A není to o tom POUZE se ohlížet na své slabší články, ale TAKY se na ně ohlížet. Jak se říká, každý řetěz je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek.
Je zajímavé, že třeba v kolektivních sportech to tak funguje. Ale ve společnosti ne. Společnost je založená na egoismu, sobeckosti, aroganci a chamtivosti jednotlivců. Velmi obdivné.

Driver
3. srpna • 11:01

Společnost je založená na egoismu, sobeckosti, aroganci a chamtivosti jednotlivců. Velmi obdivné... Zvláštní je, že to platí jak pro Kapitalizmus, tak pro Komunizmus, a i pro Císařství atd... Není na čase, aby se už lidstvo probudilo z toho poddanství?

eLzyx
3. srpna • 10:04

spíše je to otázka do jaké míry se na ně ohlížet. Dle mého názoru jen do takové, aby neumřeli hlady či na nemoci. Jak kvalitně stráví svůj život je na každém z nich. Rozhodně bych se nechtěl dočkat doby, kdy bude mít všichni stejně peněz, stejně velkou soukromou plochu k bydlení, stejné auto ... to by zabilo veškerý pokrok. Ten je totiž hnán obvykle chamtivostí, závistí, sobeckostí jednotlivce. Ať po stránce zisku hodnot/peněz, tak po stránce uznání či "zapsání do historie".
PS: někdy je lepší z toho řetězu vyřadit slabé články, než jej pokládat za celkově slabý.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Míra
3. srpna • 11:13

Vyřadit slabší články? Zajímavá myšlenka. Dostaneš příležitost si ji sám ověřit v praxi. I ty budeš jednou starý a nemocný, možná i odkázaný na pomoc jiných. A uteče to překvapivě rychle.

eLzyx
3. srpna • 11:51

přesně jsem čekal, že za vyřazením slabších článků si budeš představovat jejich likvidaci. A co takhle vytvořit z těch slabých článků slabý řetěz?
I ve společnosti to tak funguje. Jmenuje se to školní docházka a důchodový systém.
Ten první řetěz je slabý, ale může zušlechtěním zesílit, nicméně i tak vznikají 3 základní jakosti řetězu. Základní, střední a "vysoký".
Ten druhý je slabý, opotřebovaný a i ten lze využít k jiným nenáročným činnostem, nebo jej mít jako rezervu.
Jen blázen by viděl ve všech stejný potenciál. Dovedeš si představit, kdyby se všechny lidské procesy odehrávaly přizpůsobeně největšího hlupáka pod sluncem?

Míra
3. srpna • 14:15

Nehledám ve všech stejný potenciál, ani nechci všechny lidi uniformovat, a už vůbec ne něco přizpůsobovat těm nejslabším. Myslím že jen jeden extrém schválně nahrazuješ opačným.
Já bych jen ve 21. století čekal víc civilizovanosti a prosté lidské slušnosti. Ale ono ne.

Míra
3. srpna • 9:39

Já se jen ptal co je na tom k obdivu?

Antiautomat
3. srpna • 8:25

...nie je to nic nove, technicky vzate je to len vlak s vacsim rozchodom. Uz niekedy v 70-80 rokoch uvazovali vo vtedajsom ZSSR vlak s rozchodom 6m, vyhladovo dokonca na nuklearny pohon. Vtedy sa to kazdemu zdalo sci-fi : no a aha, velky vlak tu uz mame.

puk123
3. srpna • 11:11

V podstatě ano. Vlak, který si s sebou veze silniční tunel. :-)

Doporučujeme

Články odjinud