Nový zákon chce zrušit speciální montážní vozy

Pojem M 1 je blízký zejména těm, kteří mají možnost si pro svou firmu koupit tak zvaný montážní vůz a odečíst si ta daň z přidané hodnoty. Vcelku snadnému způsobu úspory při nákupu ale zřejmě už brzy odzvoní.
Nový zákon chce zrušit speciální montážní vozy

Montážní vůz lze udělat prakticky z jakéhokoliv kombíku. Stačí přidat drátěnou přepážku za zadní sedadla a oddělit tak nákladní prostor. Takto mohou upravovat vozy importéři i dealeři, stačí si nechat upravenou verzi schválit ministerstvem dopravy. Potřebu mít ve firmě „montážní vůz“ je pochopitelně třeba také zdůvodnit. To ale není nic obtížného – stačí prohlásit, že převážím náklad, byť by to třeba byly šanony písemností. Takové zdůvodnění dá dohromady prakticky každý.

Doklad, že vozidlo spadá mezi montážní, opravňuje držitele požádat finanční úřad o vrácení DPH. Finanční úřad má sice právo udělat kontrolu zda ve voze přepážka skutečně je, nikdo ji nevymontoval a zda se vozidlo používá i deklarovanému účelu. V praxi ale nikdo nic takového nekontroluje. Nejnovější tvar registračních značek je navíc pro všechna vozidla stejný, takže žlutá tabulka už na to, že vlastně nejde o osobní automobil, nepoukazuje.

Určitě jste viděli na silnicích řadu i velmi drahých vozidel typu Mercedes-Benz ML, BMW X5, Toyota Lexus, Nissan Patrol, ale i řadu MPV, která mají uvnitř přepážku. Není to určitě žádná krása, ale úspora leckdy i statisíců korun takový prostředek světí.

V současné době už existuje návrh zákona, který kategorii M 1 ruší. Původně měla norma vstoupit v platnost už od 1. března, ale zřejmě se tak stane až o tři měsíce později. Ministerstvo financí správně poukazuje na to, že hodně majitelů takových vozidel kategorizaci zneužívá a nechává si DPH vracet neoprávněně.

Zrušení úlev přinese asi zvýšený zájem o taková vozidla ještě kdy to půjde. Importéři z novely mít radost nebudou, protože znamenala výraznou podporu prodeje a tak všichni – pokud to jen trochu šlo – nabízeli s osobními verzemi hned i M 1. Z hlediska nákupu bude změna jednoduchá, horší je to už s leasingovými smlouvami, které byly uzavřeny ještě v době platnosti daňové úlevy. To je oříšek, který musejí rozlousknout leasingové společnosti spolu s příslušnými státními finančními institucemi.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků