Nový Venom F5 Roadster má jet až 483 km/h. Nebe nad hlavou a 1843 koní dá ale pěkně draho

Venom hodlá upevnit pozici nejrychlejšího roadsteru světa. Přestože rekord drží již několik let s Venomem GT Spyder, hodlá náskok před konkurencí navýšit.

Od roku 2012 bylo považováno za nejrychlejší roadster světa Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse. V roce 2016 mu sejmul korunku Hennessey s modelem Venom GT Spyder, který prvenství drží dodnes. Přesto se automobilka rozhodla upevnit pozici s novým Venomem F5 Roadster. Na digitálních snímcích existuje od roku 2019, ale produkční podoba se dočkala premiéry až dnes během Monterey Car Week.

Zatímco Venom GT Spyder dosáhl na maximální rychlosti „pouhých“ 427,4 km/h, automobilka tvrdí, že Venom F5 Roadster posune laťku přes 483 km/h, čímž překoná bájnou metu 300 mil v hodině. K tomu využívá dvakrát přeplňovaný vidlicový osmiválec o objemu 6,6 litru s výkonem 1355 kW a točivým momentem 1617 N.m. Spojený je se 7rychlostním jednospojkovým poloautomatem. Tyto hodnoty zvláště vyniknou s hmotností pouhých 1406 kg. Ve srovnání s kupé vážícím 1360 kg to není až takový rozdíl. Kilogramy navíc přidal mechanismus střechy a dodatečné výztuže.

Jelikož se aerodynamika karoserie osvědčila už na kupé, nebylo třeba s roadsterem vymýšlet žádné novinky. Práce se soustředily na konverzi do podoby roadsteru. Střechu tvoří jeden odnímatelný díl z karbonového vlákna vážící 8,4 kg. Pro pečlivé uložení je dodáván s vlněným vakem Merino a držákem, když ji budete chtít nechat doma v garáži. Díky novému zadnímu oknu z tvrzeného skla je krásně vidět na motor. Podle automobilky materiál pochází z leteckého průmyslu a odolá teplotě až 540 °C.

V kabině najdeme volant ve stylu F1 s množstvím ovladačů a minimalistické skořepinové sedačky. Jejich čalounění tvoří netradičně několik pásů polstrování. Z výrobní linky sjede 30 kusů, takže jich bude o 6 více než kupé. Budete si ale muset připravit 74,1 mil Kč.  To je tučný příplatek za otevřené nebe, jelikož kupé vyjde na 51.870.000 Kč. Produkce odstartuje ještě letos.

Váš názor Další článek: Elektrické Volvo XC90 vykresleno podle patentových snímků. Nově můžeme nakouknout i dovnitř

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,