Nový systém financování zlepší kvalitu českých vozovek (Apríl)

Dlouhá zima zanechala silnice v katastrofálním stavu. Vozovky pokrývají výtluky různých velikostí, které likvidují podvozky automobilů a nervy řidičů. Na některých místech řidiči mezi dírami statečně kličkují, jinde kličkování vysoká koncentrace děr znemožňuje. Naděje na hladký asfaltový povrch zůstává v nedohlednu, cestáři nemají na důkladnou revizi vozovek peníze. Největší díry se provizorně zalepí, aby se brzy (za několik měsíců) objevily znovu.

Ministerstvo dopravy a Ministerstvo financí navrhlo svérázné řešení, od něhož si slibují tolik potřebné zlepšení kvality českých vozovek. Na speciální dražbě budou rozbité úseky nabízeny firmám. Společnosti, které úsek zakoupí, se zavážou, že silnici opraví. Za svůj čin budou odměněny možností umístit vedle cesty billboard s reklamou. Čím větší úsek firma opraví, tím větší billboard může u cesty postavit. Jeden obří billboard bude možné nahradit několika menšími.

Podle vyjádření tiskové mluvčí Ministerstva dopravy Ludmily Roubcouvé se návrh setkal s pozitivními ohlasy, některé společnosti projevily o financování opravy vozovek zájem. Například Sazka vážně uvažuje nad zakoupením několika desítek kilometrů poškozených silnic v Čechách i na Moravě. Generální ředitel společnosti Sazka Aleš Hušák přiznal, že Sazka požaduje za rozsáhlou investici výjimku v umísťování reklamy. Místo billboardu by ráda vytvořila v obilném poli obrovský obrazec jejího loga identifikovatelný z výšky několika kilometrů.

Tento návrh bohužel narazil na odpor zemědělců, kteří by přišli o značnou část úrody. Jelikož stát odmítl možnost vyplacení poškozených zemědělců, vloží Sazka do opravy vozovek pravděpodobně menší částku, nebo od svého investičního záměru upustí. 


Přejeme hezkého apríla.

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků