Nový systém financování zlepší kvalitu českých vozovek (Apríl)

Dlouhá zima zanechala silnice v katastrofálním stavu. Vozovky pokrývají výtluky různých velikostí, které likvidují podvozky automobilů a nervy řidičů. Na některých místech řidiči mezi dírami statečně kličkují, jinde kličkování vysoká koncentrace děr znemožňuje. Naděje na hladký asfaltový povrch zůstává v nedohlednu, cestáři nemají na důkladnou revizi vozovek peníze. Největší díry se provizorně zalepí, aby se brzy (za několik měsíců) objevily znovu.

Ministerstvo dopravy a Ministerstvo financí navrhlo svérázné řešení, od něhož si slibují tolik potřebné zlepšení kvality českých vozovek. Na speciální dražbě budou rozbité úseky nabízeny firmám. Společnosti, které úsek zakoupí, se zavážou, že silnici opraví. Za svůj čin budou odměněny možností umístit vedle cesty billboard s reklamou. Čím větší úsek firma opraví, tím větší billboard může u cesty postavit. Jeden obří billboard bude možné nahradit několika menšími.

Podle vyjádření tiskové mluvčí Ministerstva dopravy Ludmily Roubcouvé se návrh setkal s pozitivními ohlasy, některé společnosti projevily o financování opravy vozovek zájem. Například Sazka vážně uvažuje nad zakoupením několika desítek kilometrů poškozených silnic v Čechách i na Moravě. Generální ředitel společnosti Sazka Aleš Hušák přiznal, že Sazka požaduje za rozsáhlou investici výjimku v umísťování reklamy. Místo billboardu by ráda vytvořila v obilném poli obrovský obrazec jejího loga identifikovatelný z výšky několika kilometrů.

Tento návrh bohužel narazil na odpor zemědělců, kteří by přišli o značnou část úrody. Jelikož stát odmítl možnost vyplacení poškozených zemědělců, vloží Sazka do opravy vozovek pravděpodobně menší částku, nebo od svého investičního záměru upustí. 


Přejeme hezkého apríla.

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

včera | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků