Jedná se o zprávy, které se tváří jako výpis z bodového konta nebo oficiální zprávy MDČR, ti nejdrzejší podvodníci dokonce zkoušejí telefonáty. Jdeo se o klasický phishing, při němž zloději získávají přístup k internetovému bankovnictví a převádějí si prostředky na své účty. Zdroj: MDČR

Jedná se o zprávy, které se tváří jako výpis z bodového konta nebo oficiální zprávy MDČR, ti nejdrzejší podvodníci dokonce zkoušejí telefonáty. Jdeo se o klasický phishing, při němž zloději získávají přístup k internetovému bankovnictví a převádějí si prostředky na své účty. | Zdroj: MDČR

Zdroj: MDČR

Zdroj: MDČR

Jedná se o zprávy, které se tváří jako výpis z bodového konta nebo oficiální zprávy MDČR, ti nejdrzejší podvodníci dokonce zkoušejí telefonáty. Jdeo se o klasický phishing, při němž zloději získávají přístup k internetovému bankovnictví a převádějí si prostředky na své účty. Zdroj: MDČR
Zdroj: MDČR
5
Fotogalerie

Nový podvod na české řidiče! Falešná SMS vám může vysát účet, tentokrát jde o mýtné

Podvodníci si nedají pokoj a stále útočí na nepozorné majitele aut. Opět jde o falešné pokuty, ale v novém formátu.

Nedávno jsme informovali o novém typu podvodu, který cílí na řidiče. Šlo o SMS a e-maily, v nichž zloději lákali citlivé informace, přes něž se mohli dostat k bankovnímu účtu. Podobně jako u všech dalších případů takzvaného phishingu spoléhají na nepozornost lidí, které vyděsí pokuta, a snaží se vše v co největším spěchu vyřešit. Ministerstvo dopravy nyní varuje před novým formátem podvodu, k němuž je zneužíván systém Elektronické dálniční známky.

Podvodníci rozesílají SMS s varováním, že řidičům budou účtovány zpožděné pokuty za neuhrazené mýtné. Součástí zprávy je odkaz, skrze nějž evidentně dochází ke ztrátě citlivých informací.

Například Týdeník policie před několika dny přinesl zprávu o muži, který uvěřil SMS zprávě o přestupku. Přihlásil se přes identitu občana na portál, kde vyplnil formulář, a když chtěl provést platbu, nemohl se dostat ke svému účtu v bance. Poté byl kontaktován údajným pracovníkem banky s informací, že byl jeho účet napaden. Muž ze svého účtu převedl 300 tisíc korun na jiné účty, až poté jej kontaktovala skutečná banka s informací, že překročil týdenní limit plateb. Stejným způsobem funguje i SMS s informacemi o údajných pokutách za mýtné.

„Důrazně doporučujeme na tyto zprávy nereagovat a neklikat na odkazy v nich uvedené. Jedná se o podvodný pokus o zneužití vašich údajů nebo finančních prostředků,“ varuje Radka Nastoupilová, mluvčí společnosti CENDIS, správce systému Elektronické dálniční známky. K uložení pokuty je vždy nutná fyzická kontrola ze strany Policie ČR nebo Celní správy. Pokud k takové kontrole nedošlo, zpětná pokuta ani jiná sankce není možná. „Buďte obezřetní a v případě podezřelých zpráv kontaktujte přímo zákaznickou linku Elektronické dálniční známky 222 266 757,“ dodává.

Podobně se na systému edalnice.cz přiživují i webové stránky, které se tváří jako oficiální e-shopy. Tyto portály často účtují zbytečné manipulační poplatky a mohou vést k finančním ztrátám pro zákazníky a k problémům s následnou správou e-známky. Jejich aktuální seznam udržuje na svých webových stránkách Ministerstvo dopravy zde - Neplať víc, než musíš.

Doporučujeme

Články odjinud