Nový Opel Astra Sports Tourer: poprvé živě

Kombiverze nové Astry přichází na náš trh. Máme pro vás živé snímky z české půdy i podrobnější specifikace.

Jakmile Astru Sports Tourer spatříte poprvé, bude vám jasné, že toto auto bude patřit na našem trhu mezi nejelegantnější kombíky nižší střední třídy. Na první pohled se vám bude zdát, že jde o jakousi zmenšeninu Insignie, ve skutečnosti se však Astra vyznačuje kolmějším zadním oknem a svítilnami, z nichž se pouze část vyklápí vzhůru.

Přesto je vstupní otvor do zavazadlového prostoru široký a jeho práh je v rovině s podlahou. Řešení svinovací roletky nebude znalcům BMW neznámé a v dané situaci je považujeme za mimořádně praktické. Při otevření výklopné zádě vyjede směrem vzhůru v drážkách posledních sloupků, čímž se přístup zlepší i bez nutnosti svinutí. Pakliže je považujete za skutečně nezbytné, stačí roletku stáhnout do vodorovných kolejnic a normálním způsobem sbalit, popřípadě snadným způsobem vyjmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tím ale drobná „kouzla“ v zavazadlovém prostoru Opelu Astra Sports Tourer nekončí. Zadní část bytelné podlahy ukrývá poměrně velký prostor pro odkládání drobností, v okolí podběhu zadních kol najdeme řadu dalších schránek. V rozích zavazadelníku jsou oka pro uchycení sítě. Po stranách se nachází výklopné háčky na menší tašky a světlení, ale především tlačítka dálkového odjišťování opěráků zadních sedadel. Ty jsou nesouměrně děleny a jednoduše přepadnou vpřed na sedáky. Plocha sice není zcela rovná, ale postrádá jakýkoliv práh a navíc není třeba zasouvat hlavové opěrky. Kromě výše pospaného je Astra kombi s honosným názvem Sports Tourer v podstatě identická s výchozím hatchbackem, který jsme pro vás testovali naposledy na tomto místě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také nabídka výbavových verzí a výhradně čtyřválcových pohonných jednotek je prakticky identická s hatchbackem. Paleta motorů je tedy skutečně rozsáhlá, vyznavači „benzínu“ mají k dispozici atmosféricky plněné motory 1,4i/74 kW a 1,6i/85 kW, nicméně pozornosti čtenářů je třeba doporučit především přeplňované agregáty 1,4 Turbo/103 kW a 1,6 Turbo/132 kW.

Zájemci o „diesel“ nemají volbu o mnoho snazší, k mání jsou vznětové motory common-rail 1,3 CDTI/70 kW, 1,7 CDTI ve verzích 81 a 92 kW a 2,0 CDTI naladěný na 118 kW. V současnosti Opel nabízí Astru Sports Tourer v rámci „zaváděcí akce“ se slevami od 46 000 do 68 000 Kč, takže novinku pořídíte za ceny od 357 900 Kč. Aktuální akční ceník nové Astry kombi si můžete stáhnout zde (PDF, 512 kB).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Opel Astra Sports Tourer je k dispozici ve výbavových stupních Essentia, Enjoy, Sport a Cosmo. Již ta základní zahrnuje například rádio, klimatizaci s manuálním ovládáním, čelní a boční airbagy, elektrické ovládání předních oken a vyhřívaných zrcátek, střešní ližiny, denní svícení nebo stabilizační soustavu ABS.

Enjoy přidává lepší audiosoustavu s ovládáním na volantu, tempomat, aktivní opěrky předních sedadel či hlavové opěrky, zatímco vrcholné provedení Sport/Cosmo (druhé zmíněné je zhruba o 6 000 Kč dražší než Sport) se vyznačuje automatickou dvouzónovou klimatizací, kůží potaženým volantem, elektrickou parkovací brzdou, mlhovkami, palubním počítačem, litými koly, dešťovým senzorem nebo jednodotykovým, výše popsaným sklápěním zadních opěradel. Podobně jako v případě hatchback lze i kombíky ve středním úrovni Enjoy opatřit speciální sadou, jež za 8 900 Kč nabízí palubní počítač, přední mlhovky, kožený volant a klimatizaci s automatickou regulací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vůz na snímcích má výbavu Cosmo a pod kapotou zážehový motor 1,4 Turbo/103 kW, který jsme pro vás důkladně vyzkoušeli v testu červeného pětidveřového hatchbacku. Nad rámec stupně Cosmo je opatřen adaptivními tlumiči Flex Ride a adaptivními xenonovými světlomety (dohromady + 40 000 Kč), metalízou (+ 14 300 Kč), elektricky sklopnými zrcátky (+ 2 000 Kč), zatmavenými zadními okny (+ 4 500 Kč), elektrickým ovládáním zadních oken (+ 11 500 Kč), dvojitou poslahou zavazadelníku (+ 800 Kč) a osmnáctipalcovými litými koly (+ 8 000 Kč). K základní ceně tohoto modelu 467 900 Kč je tak třeba přičíst dalších 81 100 Kč.

Tento Opel Astra Sports Tourer je nyní k vidění v brněnském dealerství Renocar.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Opel Astra Sports Tourer

Opel

Němec Adam Opel založil svou společnost už v roce 1862. Od roku 1899 v ní začal vyrábet automobily a v roce 1914 se stal největším německým výrobcem.

V letech 1929–1931 se vlastníkem Opelu stal General Motors. Od roku 2017 byl Opel dceřinou společností koncernu Groupe PSA, od roku 2021 patří do skupiny Stellantis.

Opel Astra • Opel Corsa • Opel Crossland X • Opel Grandland X • Opel Mokka • Opel Zafira • Opel Combo • Insignia Country Tourer • Insignia GSi

Diskuze (4) Další článek: Volkswagen pro Londýn: elektrické taxi

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,