Nový Mercedes-AMG SL dostal čtyřválec z nadupané třídy A. Stydět se za něj nemusí, jede až 275 km/h

Do nabídky Mercedesu-AMG SL se po více než šesti dekádách vrací čtyřválcový motor. Tentokrát kvůli emisím, ale výkonem se nemá za co stydět.

Mercedes-AMG rozšiřuje nabídku vrcholného roadsteru SL o základní motorizaci, kterou se po šedesáti letech stává čtyřválec. Konkrétně se jedná o jednotku M139, kterou najdete taktéž pod kapotou nejmenšího modelu z rodiny AMG, tedy v třídě A. Zároveň je to ale nejsilnější produkčně vyráběný čtyřválec na světě.

V tomto voze je dvoulitrový čtyřválec vybavený 48voltovou elektrickou sítí a elektricky předroztáčeným turbodmychadlem. Díky této technologii, kterou si Mercedes vypůjčil od formule 1, slibují inženýři okamžité reakce na plynový pedál v celém spektru otáček. Nejvíce výkonu nabídne v 6750 otáčkách za minutu, kdy je k dispozici 284 kW (386 koní). V ostrém hatchbacku třídy A je tedy ještě o trochu silnější.

Startér-generátor mild-hybridního systému dokáže vozu pomoci výkonem 10 kW (14 koní) a maximum točivého momentu činí 480 N.m. Převodovka je i nadále devítistupňová, ale síla jde už pouze na zadní kola. Oproti předchozím verzím tedy základ není čtyřkolka, což může mnohým imponovat, ačkoliv jde o čtyřválec.

Dynamicky se zdá být všechno v pořádku, SL43 se rozjede z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 275 km/h. Základní verzi poznáte asi až zezadu, kde má čtveřici oválných koncovek výfuku. Také základ má aktivní aerodynamické prvky, ale postrádá standardní vzduchové odpružení.

Samosvorný diferenciál se nachází v samostatném balíčku Plus Package společně s nižším podvozkem o 10 mm, žlutými brzdovými třmeny a lepším uložením motoru. Kola jsou v základu menší 19palcová, ale nic vám nebrání připlatit si až jednadvacítky. O dostupnosti modelu na českém trhu vás budeme informovat.

Mercedes-AMG SL43: Technické údaje
Motor M139
Zdvihový objem [cm3] 1991
Válce/ventily 4/4
Největší výkon [kW/min] 280/6750
Točivý moment [N.m/min]  480/3250-5000
Převodovka 9A
Max. rychlost [km/h] 275
Zrychlení 0-100 km/h [s] 4,9
Spotřeba dle WLTP [l/100 km] 8,9 - 9,4
Hmotnost [kg] 1810

AMG

AMG je německá společnost, která se zabývá závodními úpravami a sportovním tuningem vozů Mercedes-Benz. Společnost byla založena v roce 1967 dvojicí Hans Werner Aufrecht a Erhard Melcher. Většinou se značka uvádí jako Mercedes-AMG.

Mercedes-AMG GT Black Series • Mercedes-AMG GLB

Diskuze (3) Další článek: Důchodce jezdil přes 50 let bez řidičáku. Byla otázka času, než na něj dojde, teď mu hrozí statisícová pokuta

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,