Nový Lexus RX dorazil na český trh

Lexus uvádí na náš trh novou generaci svého SUV RX, jenž se bude nabízet ve verzích RX 350 a RX 450h. Známe ceny všech verzí.

Pojďme si nejprve v krátkosti zrekapitulovat, co vše nový RX nabídne. A začít nemůžeme jinde než u jeho špičkové verze 450h, ve které se představí již druhá generace pohonu Lexus Hybrid Drive.

Lexus RX 450h je plně hybridním vozem s paralelním uspořádáním pohonu, který nabízí relativně vysoký výkon s relativně nízkou spotřebou paliva. Hnací ústrojí vozu sestává z benzinového motoru V6, který pracuje v Atkinsonově spalovacím cyklu, a dvou výkonných elektromotorů. Výsledkem je celkový výkon systému 299 k a inteligentní, elektronicky řízený pohon všech kol se zapojením elektromotorů označovaný jako „E-FOUR“. Vůz tak nemá ani permanentní, ani klasický připojitelný pohon všech kol, ale stejně jako u jeho první generace se o náhon jedné osy stará výlučně spalovací motor a o náhon druhé příležitostně dva elektromotory. Řešení se to zdá být zvláštní, ale již první generace RX naprosto přesvědčila o tom, že je plně funkční.

Díky úpravě řady parametrů pohonu Lexus Hybrid Drive došlo u nového RX k nárůstu výkonu motoru o 10 % při současném snížení spotřeby paliva o 23 % na 6,3 l/100 km. Nízká je tak i hladina emisí CO2 na úrovni 148 g/km. K těmto hodnotám přispívá i špičková aerodynamika nového RX, která jej díky hodnotě čelního odporu (Cx) 0,32 řadí na samotný vrchol třídy.

V kokpitu nového modelu RX zaujme zcela nově pojatý panel přístrojů s řadou perliček, jako je např. projekční displej HUD (Head-Up Display) zobrazující klíčové informace na čelním skle, multifunkční přepínač na volantu nebo systém ovládání „Remote Touch“ - multifunkční zařízení pracující podobně jako počítačová myš. To nabízí centrální ovládání audio soustavy, navigace, klimatizace, telefonu a nejrůznějších nastavení vozidla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hybridní verze RX 450h dosahuje nejvyšší rychlosti 200 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí za 7,9 s. Za moderní technologii pohonu se - jak brzy zjistíme ze srovnání se základní benzinovou verzí - kupodivu neplatí příliš. RX 450h lze pořídit za 1 549 000 Kč, přičemž již základní výbava je takřka kompletní a zahrnuje kupříkladu airbagy pro kolena obou cestujících vřpedu a boční vaky pro cestující vzadu, bi-xenonové světlomety, audiosystém s devíti reproduktory, přehrávačem komprimovaných frmátů, konektory pro externí zařízení a technologií Bluetooth pro připojení telefonu, kožené čalounění nebo stratování tlačítkem. Výbavu tohoto „hybridu“ lze rozšířit v sadách Executive, Technology, Luxury a Premium, k jejichž obsahu se dostaneme za chvíli. Cena se tak může vyšplhat až na 2 039 000 Kč, přičemž hybridní verze se vždy odlišuje několika specifickými prvky, kam patří třeba potkávací světlomety vytvořené soustavou LED či aktivní stabilizátory.  

Benzinovou verzi RX 350 pohání vidlicový šestiválec s variabilním časováním ventilů, který dává z objemu 3 456 ccm výkon 277 koní při 6 200 ot./min. a točivý moment až 346 Nm při 4 700 ot./min. Doplněn je šestistupňovou automatickou převodovkou s možností sekvenčního řazení, s níž při pohotovostní hmotnosti kolem dvou tun zrychluje z 0 na 100 km/h za 8,0 s a dosahuje rychlosti 200 km/h. Hodnoty jsou to velmi podobné jako u hybridní verze, dramaticky rozdílná je však spotřeba - v kombinovaném provozu činí průměrně 10,6 l/100 km.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cena modelu RX 350 začíná na 1 349 000 Kč, za metalízu se připlácí 30 000 Kč. K dispozici jsou také již zmiňovaná další provedení se specifickým zaměřením. Model RX 350 Executive stojí 1 504 000 Kč (tedy 155 000 Kč navíc) a přidává třeba větší, devatenáctipalcová litá kola, lepší rádio, navigační systém, parkovací senzory vpředu i vzadu, adaptivní světlomety nebo elektrické ovládání pátých dveří. O 90 000 Kč je dražší verze RX 350 Technology, jež se vyznačuje zmíněným projektorem HUD nebo dřevěným obložením. RX 350 Luxury stojí 1 669 000 Kč a přináší také speciální kožené čalounění sedadel s vyspělejší regulací, boční kameru nebo vzduchové pérování. Řadu RX 350 završuje provedení Premium se základní cenou 1 834 000 Kč, které nabízí také adaptivní tempomat ACC, přednárazový bezpečnostní systém PCS či elektricky ovládané střešní okno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Lexus RX
Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 16 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků