Nový Lexus RX bere kritikům vítr z plachet. Svezli jsme se v Kalifornii, pořád si jde svou vlastní cestou

Už roky jsem kvůli testu auta necestoval tak daleko. V tomto případě však nelituji jediné hodiny strávené v letadlech a na letištích.

Lexus RX má pro mě zvláštní význam, protože jeho předminulá generace z let 2008 až 2015 začala formovat můj názor na značku Lexus jako takovou. Konkurence už tehdy měla ostré verze s osmiválcovými motory, ale Lexus si šel svou cestou a pod kapotou RX nabízel nanejvýš 3,5litrový šestiválec v ryze spalovací i hybridní verzi. Stačilo to. RX není o trhání rychlostních rekordů. Je to pohodlné luxusní auto, do kterého se zavřete a jste izolovaní od okolního světa. A stejně tak vnímám i ostatní modely automobilky, která se v Evropě už před lety stala průkopníkem v oblasti hybridních systémů a v Česku její hvězda rok od roku stoupá.

V posledních letech jsem několikrát řekl, že je RX můj nejoblíbenější nesportovní Lexus. Mohutné SUV s 3,5litrovým šestiválcem napříč to ve čtvrté generaci zkusilo také se třemi řadami sedadel, recept se však neosvědčil a následovník s více než pěti místy na palubě nepočítá. Zatímco novinka dorazí na naše silnice nejdříve začátkem příštího roku, trvá doprodej hybridního šestiválce a benzinové verze RX 300 (dvoulitr turbo s 175 kW, pohonem 4x4 a automatem), která dle ceníku vychází na neodolatelných 1,4 milionu korun. Brzy o ní bude řeč v samostatném testu.

Dlouhá cesta do Kalifornie

Americký trh je pro Lexus klíčový, proto není divu, že si automobilka vybrala pro první dynamické seznámení s pátou generací modelu RX Kalifornii, konkrétně okolí města Santa Barbara na jihozápadě státu. RX si bere to nejlepší z nové generace menšího SUV NX, ale přidává spoustu novinek, jednu dokonce totálně revoluční. Základem je modulární platforma TNGA-K, která přinesla nejen větší tuhost a nižší těžiště (-15 mm) než u předchůdce, ale také delší rozvor náprav (o 60 mm na 2850 mm) a širší rozchod kol vpředu a vzadu (o 15, respektive 50 mm). To celé při zachování délky 4890 mm. Bez zajímavosti není ani mezigenerační snížení hmotnosti až o 90 kilogramů. Změnily se tak proporce karoserie - prodloužením rozvoru se zkrátil zadní převis a nové RX naživo působí jako přerostlý a hatchback s větší světlostí.

Tvary karoserie jsou kapitola sama o sobě. Designový jazyk Next Chapter Lexus použil už u SUV NX a elektromobilu RZ a naživo je stejně monumentální jako na fotkách. V Kalifornii jsme měli možnost vyzkoušet vozy bez přední registrační značky a teprve teď vynikla ohromná a téměř kolmá maska chladiče, která opticky plynule přechází do nárazníku. Přední hrana kapoty řidiči pomáhá lépe vnímat okraje karoserie, přední sloupky jsou posunuty o něco více dozadu a tenčí zadní sloupky s malým okénkem zlepšily výhled šikmo vzad.

Asi si řeknete, že teď jenom opisuju tiskovou zprávu, pod všechna tato tvrzení se ale klidně mohu podepsat. Shodou okolností jsem během mého “amerického” týdne vyzkoušel zmiňovaný Lexus RX 300 čtvrté generace a rozdíly jsou znát hned při prvních metrech jízdy. Představte si že vyjíždíte z podzemních garáží a pár metrů za závorou je přechod pro chodce. Zatímco ve starém RX jste měli horší přehled o tom, co se děje vpravo vpředu bezprostředně před autem, v novém si připadáte o poznání méně jako v SUV a více jako v běžném osobáku.

Když už jsme u těch pocitů za volantem, vězte, že tohle je pravý Lexus - široká přední sedadla, bohatý prostor v loktech i kolenou, dokonalé materiály a zpracování… odsud se vám prostě nebude chtít vystupovat. V porovnání s minulou generací RX je to ale šok. Zatímco u předchůdce bylo snad na všechno dedikované tlačítko v dosahu rukou, novinka po vzoru nového NX přesunula většinu běžně používaných funkcí do útrob infotainmentu.

Na oltář technického pokroku padla klimatizace, ovládání vyhřívání a ventilování sedadel, a dokonce i charakteristický touchpad na středovém tunelu, který byl ale už u poslední evoluce minulého RX vlastně k ničemu - středový displej byl totiž dotykový. Stejně jako nové NX má i RX vychytané kliky dveří s elektromechanickým otevíráním, takže stačí jenom ťuknout do tlačítka na dveřích a jste venku. Překvapuje mě jenom jedna věc, a sice absence elektromechanického dovírání dveří. Ne že byste se s dveřmi Lexusu RX nadřeli, u konkurence je to už ale poměrně běžný příplatkový prvek.

14palcová obrazovka infotainmentu opticky navazuje na digitální přístrojový štít a má skvělou citlivost i jemnost obrazu, jenom to bude chtít chvilku času, než si zvyknete, kde jsou schované jednotlivé funkce. Na druhou stranu je fajn, že jakmile si na to zvyknete v RX, budete hned jako doma v NX i připravovaném elektromobilu RZ. Totéž platí o dotykových ploškách na volantu, které se vážou k barevnému head-up displeji. Můžete díky nim ovládat asistenční systémy, rádio, a dokonce i jízdní režimy. Má logiku, ale oproti konkurenci je tak jiný, že zkrátka vyžaduje nové návyky. Naopak jedinou výtku nemám k hlasovému ovládání aktivovanému hláškou Hey Lexus. Můžete s ním klidně ovládat i boční okna.

Zatímco dojmy z palubních systémů jsou čistě subjektivní a jsem přesvědčen, že si k sobě časem najdeme cestu, poznámky o vnitřním prostoru jsou postaveny na objektivnějším základě. Prodloužením rozvoru přibylo místo pro kolena na zadních sedadlech a přestože se tak vzhledem k zachování stejné délky karoserie stalo na úkor zadního převisu, objem kufru zůstal stejný jako u minulého RX - 612 litrů dle metodiky VDA. To zhruba odpovídá dnešním kombíkům nižší střední třídy a dle Lexusu postačuje k uložení čtyř golfových vaků o průměru 9,5", nebo dvojice kufrů o objemu 77 litrů a dalších dvou o objemu 63 litrů.

Lexus

Lexus v roce 1989 založila Toyota jako svou luxusní značku. Nejsilnější je stále v USA, ale od roku 2000 vznikají pobočky Lexusu po celém světě. 

Lexus se od roku 2006 spolu s Toytotou věnuje produkci hybridních automobilů.

Lexus UX • Lexus IS •​ Lexus CT •​ Lexus ES •​ Lexus LS •​ Lexus NX •​ Lexus RX •​ Lexus RC •​ Lexus LC

Diskuze (39) Další článek: Za dveřmi je sedmimístná novinka od Renaultu. Možná ponese jméno ikony s kořeny v 80. letech

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz