Nový Jeep Grand Cherokee 4xe už můžete objednávat. Splní i extrémní přání, je to luxusní náčiní do terénu i na výlety

25. května 2022
SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
V Evropě se naplno rozjel prodej plug-in hybridního Jeepu Grand Cherokee 4xe. První ohlasy byly pozitivní. Automobilka nic nepodcenila a každá výbava je dotažená do konce. Přitom míří na odlišné preference.

Elektrická ofenziva Jeepu na evropském kontinentu posiluje. Iniciativa začala už koncem roku 2020 s příchodem elektrifikovaných modelů Renegade 4xe a Compass 4xe. Následoval oblíbený Wrangler a nyní ve velkém stylu přijíždí nový Grand Cherokee 4xe.

Už dnes je k dostání v Německu, Francii a Itálii. Ostatní klíčové trhy budou následovat v dalších dnech. První ohlasy předvídají zdárnou budoucnost. Předskokan v podobě Grand Cherokee 4xe Exclusive Launch Edition se vyprodal během pár týdnů.

Na trhu bude dostupný ve čtyřech úrovních výbavy, přičemž každá míří na trochu jiné preference. Základní Limited nabídne 20palcová kola, full LED světlomety a dvojitou prosklenou střechu. Připlácet se nebude muset za digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 10,25 palce a 10palcový infotainment s navigací. Samozřejmostí bude široká škála bezpečnostních a podpůrných prvků jako aktivní protikolizní asistent, čtení dopravních značek a sledování únavy řidiče. V terénu řízení usnadní volba specifických jízdních režimů.

Naproti tomu linie Overland přináší leštěná 20palcová kola, více lakovaných částí exteriéru a duální koncovky výfuku. Uvnitř posádku rozmazlí barevné náladové osvětlení a kožené čalounění Nappa.  

Řada Trailhawk je zaměřená na hrátky v terénu. 18palcová kola mají univerzální terénní gumy a o trakci se stará redukce s nízkými převody pro pomalé přejezdy. Nechybí ani elektronický diferenciál s omezenou svorností na zadní nápravě, odpojitelný stabilizátor na přední a trojice ochranných krytů na přídi. Sedadla kombinují semišové čalounění.

Poslední možností je výbava Summit Reserve s 21palcovými leštěnými koly, luxusním interiérem plným kůže Palermo a pravým ořechovým obložením. Dále obsahuje nespočet komfortních funkcí včetně prémiového soundsystému Mcintosh s 19 reproduktory.

Jeep Grand Cherokee 4xe je postaven na zcela nové platformě navržené pro pátou generaci. Včetně zrcátek je novinka široká 215 cm, na délku měří 491 cm a vysoká je 196,4 cm. Nově pojatá přední maska disponuje aerodynamickými klapkami a karoserii lze objednat v sedmi různých odstínech.

Základem plug-in hybridního pohonu je dvoulitrový zážehový čtyřválec. Celkový výkon soustavy je 350 koní se 637 Nm točivého momentu. Díky 400V baterii s kapacitou 17 kWh ujede Grand Cherokee 4xe v elektrickém režimu 48 kilometrů. K tomu přispívá chytrý systém rekuperace na všech kolech a tipy pro úspornou jízdu. Během jízdy může řidič volit mezi hybridním i elektrickým režimem, nebo nechat kapacitu baterie na poslední kus cesty.

Systém zahrnuje startér generátor usnadňující rozjezdy. Další větší elektromotor je namontován v převodovce, kde nahrazuje měnič točivého momentu. Zapojení jednotlivých motorů regulují dvě spojky. Na tažné zařízení je možné připojit přívěs do hmotnosti 2300 kg a novinka zvládne brod hluboký 61 cm. Pro lepší zdolávání terénu je Grand Cherokee vybaven vzduchovým podvozkem, který jej dokáže zvednout až na světlou výšku 27,8 cm. Systém automaticky nastavuje i charakteristiku tlumičů.

Řidič sám si zvolí automatické nastavení vozu pro terénní cesty či zpevněné silnice. Dle toho Jeep upraví rozdělování točivého momentu, zapojení přední a zadní nápravy, brzdy, řízení, citlivost plynu, řazení převodovky, stabilizační systémy i kontrolu trakce. Na silnici řidiče podpoří velké množství asistentů zahrnujících detekci prostoru za vozem, hlídání mrtvého úhlu, parkovací senzory s kamerou, noční vidění i technologie udržující vůz v jízdním pruhu.

Luxusně pojatý interiér nabídne královské sezení cestujícím vpředu. Jejich sedadla mají prodloužitelné sedáky a elektrické nastavení v 16 směrech. Ve vyšší třídě mají i masážní funkci. Vyhřívání a ventilace jsou dostupné pro první dvě řady.

Z oblasti digitálních technologií zaujme dvojice obrazovek pro digitální přístrojový panel a infotainment. Další 10,25palcovou obrazovku může mít spolujezdec pouze pro sebe. Středová konzola má upravenou ergonomii ovládacích prvků a do úložného prostoru s indukčním nabíjením se vejdou dva telefony.

Nejnovější verze systému Uconnect 5 podporuje bezdrátové zrcadlení chytrých telefonů, služby asistentky Amazon Alexa, Wi-Fi hotspot a rozšířené funkce spojené s mobilními aplikacemi.

Jeep

Jeep, založený v roce 1941, zvítězil v soutěži vyhlášené americkou armádou. Od roku 1945 začal vyrábět i civilní terénní automobily.

Je to tradiční výrobce off-roadů a jeho název je často synonymem pro tento typ automobilů. Patří do skupiny Stellantis.

Jeep Renegade • Jeep Compass •​ Jeep Cherokee •​ Jeep Wrangler

Diskuze (14) Další článek: Nová Honda CR-V se ukazuje na prvních fotkách. Zvenčí chce být drsná, uvnitř vytříbená

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,