Nový Hyundai Kona Electric do posledního detailu: Má relaxační kabinu a dojezd skoro 500 kilometrů

Kona je pro Hyundai stěžejním modelem s pestrou nabídkou pohonů. Nová verze posbírala snad všechny dostupné prvky a asistenty.

Hyundai nás s odhalením nové Kony napínal a zejména s elektrickou verzí byl tajemný, jako hrad v Karpatech. I když nám nedávno odhalil kompletní podobu včetně interiéru, technické údaje a rozsah výbavy zůstal až dosud utajen.

Není divu, že si automobilka dala záležet. Jde o nejkomplexnější model segmentu B-SUV a značky obecně. Nabízí totiž čistě spalovací, hybridní i elektrickou verzi a představuje jakýsi most mezi konvenční a čistě elektrickou modelovou řadou. Navíc jsou všechny pohony dodávány i ve sportovně laděné verzi N Line. Orientaci k elektromobilitě potvrzuje fakt, že inženýři nejprve navrhli elektromobil a teprve potom vyvinuli ostatní verze.

Nová Kona má zcela přepracovaný design a baculaté tvary naznačují mezigenerační zvětšení. Rozvor se prodloužil o 60 mm (2660 mm) a prostor pro nohy dokonce o 77 mm. O dalších 11 mm se zvýšil strop a na šířku v oblasti ramen naměříme 1402 mm. Celkem Kona měří 4350 mm na délku, na šířku 1825 mm a výšku 1580 mm. Díky hladkým tvarům se podařilo dosáhnout koeficientu odporu vzduchu 0,27.

Elektrická verze se odlišuje hladkou přídí s vyhřívaným a osvětleným nabíjecím portem a nárazníkem, jehož výplň používá pixelové akcenty. Další odkazy na rodinu Ioniq, pro niž je tento styl typický, najdeme dále na kolech a předních i zadních LED světlech.  

Dominantou horní části palubní desky je dvojice 12,3palcových obrazovek sdružených do jednoho celku. Digitální přístrojový štít dává řidiči v kombinaci s head up displejem dokonalý přehled o jízdních datech a aktivovaných systémech. Multimediální zařízení nejnovější generace poprvé využívá bezdrátové aktualizace a online aplikace jako navigaci nebo streamování hudby, kterou si užijete díky audiosoustavě Bose s osmi reproduktory a subwooferem. Pro napájení je cestujícím k dispozici 12V zásuvka a čtveřice USB-C portů.

Zvláště ve světlém provedení působí interiér vzdušně. Tento dojem umocňuje otevřená středová konzola s úložnými schránkami a držáky na nápoje. Dle nového konceptu se volič převodovky přesunul pod volant. Vítané je zachování analogových tlačítek pro základní rozhraní infotainmentu a ovládání klimatizace. Pokud nejste zvyklí na ticho, můžete do interiéru místo zvuku motoru pustit dynamické digitální tóny.

Příplatková relaxační sedadla rovnoměrně rozdělují hmotnost cestujícího, který si v nich může během pauzy odpočinout. Zadní spojitá lavice má nastavitelná opěradla ve dvou polohách, nebo je lze zcela sklopit. Přístup do kufru o objemu 466 litrů usnadňuje elektrické víko. Přední úložný prostor přidává k hodnotě dalších 27 litrů.

Elektrická Kona přináší řadu uživatelských vychytávek, třeba digitální klíč pro mobilní telefony nebo hodinky, díky němuž vůz odemknete i nastartujete. Šikovné je externí napájení menších zařízení z adaptéru nabíjecího portu. Pří jízdě potěší ovládání jedním pedálem nebo kamerový systém se záběrem 360°. Parkovací manévr zvládnete i prostřednictvím dálkového ovládání.

Podporou řidiče patří Kona v rámci segmentu k nadprůměru. Balíček SmartSense ADAS přináší sledování bdělosti řidiče, monitoring mrtvého úhlu, protikolizního asistenta s podporou vyhýbacího manévru při krizové situaci na křižovatce, nebo při změně pruhu. S tím souvisí vyspělý systém autonomního řízení schopný předjíždět pomalejší vozidla. Rozpoznávání dopravních značek nebo adaptivní tempomat spolupracující s navigací jsou samozřejmostí.

Při nákupu elektrické Kony budete mít na výběr ze dvou verzí. Základní s výkonem 115 kW s točivým momentem 255 N.m je osazena 48,4 kWh akumulátorem. Výkonnější specifikace nabídne 160 kW se stejným točivým momentem a díky 65,4 kWh akumulátoru ujede na jedno nabití 490 kilometrů. S použitím rychlonabíječky trvá nabití z 10 na 80 procent cca 41 minut. Kona je dodávána pouze s pohonem předních kol.

Hyundai Kona Electric: Základní technická data  
Verze Kona Electric 48,4 kWh Kona Electric 65,4 kWh
Kapacita baterií  [kWh] 48,4 65,4
Pohon FWD FWD
Výkon celkový [kW] 114,6 160
Točivý moment [N.m] 255 255
Kombinovaný dojezd [km] x 490
Objem zav. prostoru [l] 466+27 466+27
Délka [mm] 4355 4355
Šířka [mm] 1825 1825
Výška [mm] 1575 1575
Rozvor [mm] 2660 2660

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

Diskuze (27) Další článek: Nadšenci z Česka oživili legendární Babettu. Mopedix je k mání s elektrickým i spalovacím pohonem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,