Nový elektromobil představí Kia už příští rok. S Hyundaiem chce být lídrem na trhu

Co všechno Kia plánuje na poli elektromobilů? Korejská značka nyní částečně odhaluje své plány.

Zatímco Hyundai své velké plány s elektromobilitou nedávno utvrdil vytvořením nové značky Ioniq, pod kterou bude prodávat nové elektrické modely, sourozenecká Kia má přirozeně s elektřinou také už dlouho velké úmysly. V rámci strategického „Plánu S“ tak nyní Kia nastiňuje pár informací o budoucích modelech na baterky.

Na celosvětovém trhu s elektromobily si chce totiž Kia vybudovat pozici lídra, přičemž do roku 2025 má v plánu rozšířit nabídku čistě elektrických vozů až na 11 modelů pro různé trhy. Značka také usiluje o to, aby do stejného období elektromobily tvořily 20 % celkových prodejů na vyspělých trzích (včetně Jižní Koreje, Severní Ameriky a Evropy).

Vyzkoušeli jsme revoluční převodovku Kia. Jaký je první manuál, který plachtí?

Vyzkoušeli jsme revoluční převodovku Kia. Jaký je první manuál, který plachtí?

První novinka vzešlá z Plánu S se objeví už v roce 2021. Model s kódovým označením CV má přivést inovace po stránce technologií i nový designový směr. Stejně jako elektromobily Ioniq od Huyndaie pak využije novinka Kie globální platformu E-GMP (Electric Global Modular Platform). Jak už víme, prvotinou Hyundaie bude Ioniq 5, výše posazený hatchback, respektive crossover.

V závislosti na zaměření modelu a prodejním trhu má tedy platforma E-GMP zajistit i modelům Kie oznamovanou architekturu s 800V elektrickou sítí pro extra rychlé dobíjení. Jak přitom naznačuje upoutávka sedmi zatemnělých siluet, elektromobily plánuje Kia napříč několika segmenty. Čekat máme nejen auta do města, ale také grand tourer s dlouhým dojezdem nebo sportovní model.

Kia vylepšila elektrické e-Niro. SUV teď umí nosit kola a nabíjí se rychleji

Kia vylepšila elektrické e-Niro. SUV teď umí nosit kola a nabíjí se rychleji

Jelikož se i Hyundai vidí do roku 2025 jako jeden ze tří největších prodejců elektrických vozidel v Evropě, vývoj elektromobilů Kia půjde samozřejmě ruku v ruce s technikou vznikající společně pod střechou koncernu Hyundai Motor Group. Ostatně jako už to probíhá v dnešní době.

Aby nakonec mělo nasycení trhu řadou elektromobilů vůbec smysl, Kia se chce na trzích svého působení zaměřit i na budování dobíjecí infrastruktury. Mimo to kouká po různorodých možnostech takzvaně „druhého života“ akumulátorů, které už nejsou vhodné pro využití v autech.

Kia

Nejstarší korejská automobilka Kia byla založena v roce 1944, automobily začala ale vyrábět až v roce 1974. Do společnosti po jejím bankrotu vstoupil v roce 1998 Hyundai.

Automobilka své vozy vyrábí i v továrnách v Česku a na Slovensku, mimo jiné i Kia Ceed.

Kia Picanto • Kia Rio •​ Kia Ceed •​ Kia Sportage •​ Kia Sorento •​ Kia Stonic •​ Kia e-Soul •​ Kia Niro

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků