Nový asistent Fordu poradí, kdy není třeba brzdit. Chce pomoci k nižší spotřebě paliva

Ford zavede u svých užitkových modelů nového asistenta, který řidičům pomůže dosáhnout ještě nižší spotřeby paliva.

Plynulá jízda bez minimální nutnosti silně brzdit a znovu se rozjíždět má samozřejmě pozitivní vliv na spotřebu paliva. Ford zmiňuje, že podle některých expertů lze plynulým stylem jízdy snížit spotřebu až o 12 %. Proto nyní automobilka do svých užitkových modelů Transit, Transit Custom a Tourneo Custom zavede nového asistenta, který bude šoférovi tak trochu „kecat do řízení“.

Víte, kdo v ČR prodává nejvíce dodávek? Možná budete překvapeni

Víte, kdo v ČR prodává nejvíce dodávek? Možná budete překvapeni

Nový systém EcoGuide bude využívat data z navigace vozu a předpovídat nadcházející situace na silnici, aby řidič mohl zavčasu upravit styl jízdy, nemusel na poslední chvíli tvrdě brzdit a opět zatěžovat motor opětovnou akcelerací. Asistent tak například poradí, když začít lehce zpomalovat, abyste nemuseli do blížící se ostré zatáčky přílišně brzdit.

Nejenže tedy řidič nebude muset na poslední chvíli brzdit, ale jemnější prací s pedálem nebude brzdy tolik opotřebovávat, udrží si na silnici plynulejší tempo a vyhne se agresivnějšímu zrychlení na původní rychlost, čímž šetří palivo. Stejně tak bude asistent brát v potaz blížící se převýšení, situace a provoz na křižovatkách nebo blížící se značení snížení či zvýšení povolené rychlosti.

Nové SUV Ford má speciální pneumatiky. Řešení defektu u krajnice je minulostí

Nové SUV Ford má speciální pneumatiky. Řešení defektu u krajnice je minulostí

Na základě posbíraných informací pak bude asistent řidiče na přístrojovém displeji informovat o nejlepší chvíli k započnutí zpomalování a podřazení na ideální převodový stupeň. Systém bude navíc analyzovat styl jízdy řidiče, čímž si bude moci dotyčný po každé cestě prohlédnout, ve kterých oblastech by se mohl na dané trase zlepšit – tedy zda jezdí úsporně a plynuje, nebo jestli v určitých chvílích třeba zbytečně nešlape na brzdu.

Nejprve se tedy novinka objeví v rodině užitkových modelů Transit a Tourneo. Uvedení systému do produkce plánuje Ford již v polovině letošního roku.

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

dnes | Vladimír Kadera
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 63 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků