Nový asistent Fordu poradí, kdy není třeba brzdit. Chce pomoci k nižší spotřebě paliva

Ford zavede u svých užitkových modelů nového asistenta, který řidičům pomůže dosáhnout ještě nižší spotřeby paliva.

Plynulá jízda bez minimální nutnosti silně brzdit a znovu se rozjíždět má samozřejmě pozitivní vliv na spotřebu paliva. Ford zmiňuje, že podle některých expertů lze plynulým stylem jízdy snížit spotřebu až o 12 %. Proto nyní automobilka do svých užitkových modelů Transit, Transit Custom a Tourneo Custom zavede nového asistenta, který bude šoférovi tak trochu „kecat do řízení“.

Víte, kdo v ČR prodává nejvíce dodávek? Možná budete překvapeni

Víte, kdo v ČR prodává nejvíce dodávek? Možná budete překvapeni

Nový systém EcoGuide bude využívat data z navigace vozu a předpovídat nadcházející situace na silnici, aby řidič mohl zavčasu upravit styl jízdy, nemusel na poslední chvíli tvrdě brzdit a opět zatěžovat motor opětovnou akcelerací. Asistent tak například poradí, když začít lehce zpomalovat, abyste nemuseli do blížící se ostré zatáčky přílišně brzdit.

Nejenže tedy řidič nebude muset na poslední chvíli brzdit, ale jemnější prací s pedálem nebude brzdy tolik opotřebovávat, udrží si na silnici plynulejší tempo a vyhne se agresivnějšímu zrychlení na původní rychlost, čímž šetří palivo. Stejně tak bude asistent brát v potaz blížící se převýšení, situace a provoz na křižovatkách nebo blížící se značení snížení či zvýšení povolené rychlosti.

Nové SUV Ford má speciální pneumatiky. Řešení defektu u krajnice je minulostí

Nové SUV Ford má speciální pneumatiky. Řešení defektu u krajnice je minulostí

Na základě posbíraných informací pak bude asistent řidiče na přístrojovém displeji informovat o nejlepší chvíli k započnutí zpomalování a podřazení na ideální převodový stupeň. Systém bude navíc analyzovat styl jízdy řidiče, čímž si bude moci dotyčný po každé cestě prohlédnout, ve kterých oblastech by se mohl na dané trase zlepšit – tedy zda jezdí úsporně a plynuje, nebo jestli v určitých chvílích třeba zbytečně nešlape na brzdu.

Nejprve se tedy novinka objeví v rodině užitkových modelů Transit a Tourneo. Uvedení systému do produkce plánuje Ford již v polovině letošního roku.

TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

5.  12.  2019 | Petr Schnagl | 30 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 153 příspěvků
Levné Hyundaie i20 a i30 na ostří nože: Hodně muziky za méně než 300.000 Kč!

Hyundai i20 vs. Hyundai i30

Řekněme, že chcete nové auto a stanovíte si limit 300 tisíc korun. Český Hyundai má pro vás hned dvě lákavé nabídky.

1.  12.  2019 | Vladimír Kadera | 85 příspěvků