Novitec F430 Bi Kompressor: bílý divoch

Dvojité přeplňování není nic až tak zvláštního, ale dvojité plnění motoru kompresorem? A ještě k tomu Ferrari? Co se za tím skrývá?

Ferrari F430 patří mezi úpravci k oblíbeným vozům. Jeho technika je bohatě dimenzována a snese více než jen kosmetické úpravy. Když k tomu přidáme povedený tovární design, je o úspěch postaráno.

Menších či větších úprav jsme tu měli již nespočet, Novitec ovšem přichází s něčím zcela novým. Osmiválcový motor totiž doplnil o dvojitý kompresor. Za tímto označením se neskrývá nic jiného, než jedno „umělé dýchání” pro každou řadu válců vidlicového motoru.

Zejména díky tomuto přeplňování vzrostl výkon ze standardních 490 koní na výsledných 656 koní a F430 tak může co do výkonu konkurovat i Enzu. Novitec ovšem použil i upravený sací a výfukový systém a vyměnil také několik vnitřních části motoru.

Nový výkon se postaral i o to, že stovku nyní tento vůz zvládne za 3,7 s a dosáhne maximální rychlosti přes 350 km/h.

Z větší rychlosti pak budou zastavovat modifikované brzdy a o dobrou stabilitu se postará nejen nový podvozek, ale také nové aerodynamické prvky jako je zadní přítlačné křídlo, zadni difusor, přední spoiler a další drobné detaily.

Lehkými úpravami prošel i kabátek vozu. Výsledkem je vceku nevinně vypadající bílá kráska s černými pruhy, posazená na stejně barevně laděných kolech. Zdá se, že Novitec může být zase jednou na něco pyšný...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Novitec F430 Bi Kompressor
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků