Novinka v pravidlech: v Texasu mohou řidiči jet na vybraných silnicích až 130 km/h

Více než třicet let museli čekat američtí řidiči na zvýšení rychlostních limitů na dálnicích. Na dvou vybraných dálničních úsecích v Texasu bude zvýšena maximální rychlost ze 75 mil (cca 120 km/h) na 80 mil (cca 130 km/h). Tomuto zvýšení však předcházely bouřlivé diskuse, které často vrcholily absurdními teoriemi o tom, že se tímto krokem zvýší úmrtnost na silnicích v desítkách procent.

Jedním z hlavních argumentu pro zvýšení rychlosti byl dlouholetý výzkum, který ukázal, že přes 85 procent řidičů stejně maximální rychlost 75 mil/h nedodržuje a jezdí rychlostí okolo 80 mil. Nové navýšení tak spíše zlegalizuje dnešní stav, než že by přinesl zásadní novinky. Odpůrci ovšem tvrdí, že pokud se při povolené rychlosti 120 km/h jezdí 130, pak se bude při povolné rychlosti 130 km/h jezdit 145. Dalším argumentem odpůrců je spotřeba, který při nárůstu rychlosti o 10 km/h vzroste v průměru o 10% a řidič vydá na ujetý kilometr o pět centů více (cca 1,2 Kč).

Značku s maximální rychlostí 80 mil za hodinu (129 km/hod) viděli Američané na silnicích naposledy v roce 1974, kdy Kongres omezil provoz na 55 mil za hodinu (90 km/hod). V roce 1996 Kongres maximální rychlost na území celých USA zvýšil na 65 mil (105 km/hod) a zároveň poskytl jednotlivým státům možnost upravit rychlost podle místních podmínek. Zatímco některé státy zůstaly u 55 mil/hod, třináct států na západě a středozápadě USA zvýšilo maximum na 75 mil za hodinu (120 km/hod). V Nevadě a Montaně existují i odlehlé úseky dálnic zcela bez regulace jako v Německu.
Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků