Nové Volvo XC90 bude dost jiné, než na co jsme zvyklí. Na spalovací motory ale nezanevře

Oblíbený švédský obývák čeká v příštím roce generační obměna. Ta přinese novou platformu, velmi moderní vzhled i možnost jezdit na elektřinu.

Britský magazín Autocar přinesl spoustu velmi zajímavých informací o nástupci populárního rodinného SUV Volvo XC90. Náznak jeho designu jsme již viděli ve formě konceptu Recharge, nyní se dozvídáme další podrobnosti. Vůz bude stát na nové platformě SPA2, která navazuje na v současnosti používané SPA. Tento technický základ umožní nasazení čistě elektrického pohonu i využití spalovacích motorů – zcela jistě v hybridní formě. Diesel samozřejmě nepřipadá v úvahu.

Architektura SPA2 bude nasazena ve dvou odlišných formách. Verze pro elektrický pohon bude mít plochou podlahu pro uložení baterií a minimální převisy, z čehož bude těžit vnitřní prostor. Hybridy mají mít tradičnější proporce, které pojmou soustavu spalovacího motoru. Z hlediska designu má jít o vůz na pomezí kategorií SUV a kombi – oba designové přístupy mají být nakombinovány tak, aby nevadily příznivcům ani jedné třídy. Karoserie má mít vyšší stavbu, která zároveň nabídne vynikající výhled do všech stran.

Tradičně půjde o velmi prostorný a praktický sedmimístný vůz. Zbaví se většiny tlačítek a voličů ve prospěch velké dotykové obrazovky, která poběží na operačním systému od Google. Ten momentálně využívají modely XC40 Recharge a Polestar 2. Premiéra má proběhnout v příštím roce, do prodeje půjde v prvním kvartálu roku 2023. A nebude to XC90 – Volvo se hodlá zbavit alfanumerického označování, takže bude mít své (zatím neznámé) jméno.

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

Diskuze (4) Další článek: Nový Volkswagen Multivan má české ceny! Za dva miliony z něj pořád stříká luxus

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz