Nové Subaru XV/Crosstrek vypadá skvěle. Je ještě drsnější a nedává moc příležitostí ke kritice

V Americe, Kanadě a Japonsku se Subaru XV prodává jako Subaru Crosstrek. Japonské zastoupení nyní na svém trhu oznamuje třetí generaci, která se s největší pravděpodobností dostane i k nám.

Nové Subaru Crosstrek je na první pohled rozpoznatelné novým designem, který se ale drží zavedeného designového jazyka předešlé verze. Crosstrek měří 4480 mm na délku, 1800 mm na šířku a 1580 mm na výšku, a to při rozvoru 2670 mm. Oproti druhé generaci je tedy o 15 mm delší a o 35 mm nižší. Rozvor se natáhl o 5 mm.

Světlá výška vozu činí 200 mm a hmotnost se podle verze bude pohybovat od 1540 do 1620 kilogramů. K dispozici budou 17- a 18 palcová kola. Design vozu je výraznější, čemuž pomáhá také větší přední maska. Opět jsou také na odiv dávány plastové ochrany prahů, podběhů a nárazníků. Nelze si nevšimnout také nových předních světlometů a zadních svítilen.

Uvnitř najdete 11,6palcový infotainment orientovaný na výšku. Bohužel se do něj přestěhovalo ovládání klimatizace. Potěší ale přítomnost klasického přístrojového štítu s digitálním displejem uprostřed. Základní architektura palubní desky zůstala také stejná. Čalounění sedadel může být opět látkové či kožené. Vůz má samozřejmě i nejnovější verzi systému EyeSight.

Pod kapotou se nachází již známý dvoulitr boxer kombinovaný s elektromotorem, který přes převodovku Lineartronic pohání všechna čtyři kola. Dynamické parametry motoru neznáme, ale Subaru nás ujišťuje, že zapracovalo na odhlučnění a vibracích. Na domácím trhu bude auto dostupné během příštího roku. Další trhy na premiéru čekají.

Subaru

Počátky japonského Subaru jsou v roce 1917 ve firmě vyrábějící vojenská letadla. V 50. letech se přejmenovala na současné Fuji Heavy Industries a v roce 1954 vzniklo první auto. V současnosti nese společnost název Subaru Corporation.

Pro Subaru je typické používání motorů typu boxer a pohon všech kol.

Subaru Impreza • Subaru Levorg • Subaru Outback • Subaru Forester • Subaru XV • Subaru BRZ

Diskuze (5) Další článek: Britský úpravce si ve stodole sušil 16 původních Defenderů. Teď za ně chce miliony, ale výměnou za dokonalost

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,