Nové naftové motory Volkswagenu již na podzim

Německá automobilka Volkswagen chystá malou revoluci. Na konci letošního roku představí zcela novou generaci svých naftových motorů, které se v první polovině příštího objeví i v prodeji.

Zásadní novinkou bude odchod u čtyřválců od koncernového vstřikování PD k modernějšímu a perspektivnějšímu vstřikování common rail. Tato obměna se bude týkat všech malých agregátů, tedy od malého 1,4 TDI až po střední 2,0 TDI.

Prim u nové generace přebere agregát 1,6 TDI CR, který nahradí většinu současných malých naftových motorů. 1,4 TDI o výkonech 51 kW, resp. 59 kW zcela zaniknou a nahradí je slabší verze nového motoru.

Větší motory 1,9 TDI také zmizí ze světa a nahradí je opět agregát 1,6 TDI CR, který bude ve vrcholné verzi nabízet výkon až 92 kW (125 k). K tomuto motoru bude dodávat vstřikování společnost Siemens VDO, půjde o poslední generaci piezo vstřikování common rail.

Agregát 1,6 TDI CR tak nahradí značnou část motorů a půjde o jakousi obdobu agregátu 1,6 HDI/TDCI, kterou nabízí automobilky Citroen, Peugeot, nebo Ford.

Motor 2,0 TDI 16V o výkonu 103 kW, kterému dodává v této chvíli vstřikování Siemens, dostane nové od Bosche. Výkon by měl vzrůst na 110-115 kW. Silnější verze o výkonu 125 kW  se vstřikováním P-PD pak dostane také vstřikování Bosch a výkon by měl v počátku zůstat stejný. Později se počítá i zde s mírným nárůstem.

Stejných evolucí se dočkají i agregáty ve vybraných modelech automobilky Mitsubishi, Dodge a další, které v této chvíli používají naftové motory Volkswagenu. S příchodem nové generace naftových motorů se změní nabídka i u české automobilky Škoda.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 26 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky