Nové nafťáky pro Ford Mondeo

Ford přichází s mírnou obměnou naftových motorů u modelu Mondeo. Stávající motor 2.2 TDCI s výkonem 114 kW (155 k) a kroutícím momentem 360 Nm dostane od ledna 2006 nové turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek, které by mělo dále zlepšit práci motoru v nízkých otáčkách a vylepšit reakce na plynový pedál. Dle informací by se měla spodní hranice použitelných otáček posunout až k 1 300 ot/min. Dále bude motor upraven, aby vyhovoval emisní normě EURO 4. Maximální výkon motoru nebude nižšími emisemi dotčen a stejná by měla zůstat i cena.

Druhou změnou u Fordu je nahrazení dnes již velmi zastaralého motoru 2.0 TDDi o výkonu 66 kW (90 k) novějším nafťákem 2.0 TDCI s totožným výkonem ale s moderním common-railem. Tato změna se sice netýká přímo českého trhu, protože starý nafťák není Česku v nabídce, ale je otázkou, zda se nový motor neobjeví i u nás. Šlo by sice o suverénně nejslabší motor pod kapotou, jehož dynamika by by ve spojení s velkým Mondeem určitě nebyla velkým lákadlem, sympatie by si však mohl získat nízkou cenou. U nás stále jezdí poměrně dost velkých vozů s obdobnými motory a zájem kupujících o nejslabší model by nemusel být zanedbatelný. Kompenzací by byla lákavá cena, která se má pohybovat kolem 20 000 eur.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků