Nové „laserové zdi“ na přechodech zvýší bezpečnost chodců

Snížená viditelnost, nepozornost řidičů či někdy i sebevražedné sklony nevšímavých chodců přecházejících přes přechody bez rozhlédnutí, si ročně vyžádají několik tisíc mrtvých a nespočetně mnoho zraněných na celém světě. Tuto situaci by částečně mohl řešit nový koncept speciálních „laserových semaforů“ na přechodech pro chodce. 

Systém Virtual Wall sestává ze dvou stojanů, které jsou schopny v prostoru mezi sebou promítnout aktuální dění na přechodu či zvýraznit obrysy přecházejících osob. Systém má velikou výhodu v tom, že promítanou červenou barvu lze skutečně vidět již z dálky a tak je prakticky nemožné si přechodu nevšimnout. Plasma-laser je uzpůsoben tak, aby neoslepoval řidiče a ani chůdce.
 

S využitím „virtuální zdi“ se počítá zejména ve velkých evropských a amerických městech, kde rok od roku počet přejetých chodců stoupá. V souvislosti s tímto projektem se však ozvalo i několik podnikavců, kteří by podobný systém promítání chtěli použít na pohyblivou reklamu. Tak či onak, tenhle nový systém, jehož vývoj má na svědomí Hanyoung Lee, je zatím jen v plenkách a tak si na jeho zavedení (pokud se dostane přes testovací fází) počkáme i několik let.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků