Nové „laserové zdi“ na přechodech zvýší bezpečnost chodců

Snížená viditelnost, nepozornost řidičů či někdy i sebevražedné sklony nevšímavých chodců přecházejících přes přechody bez rozhlédnutí, si ročně vyžádají několik tisíc mrtvých a nespočetně mnoho zraněných na celém světě. Tuto situaci by částečně mohl řešit nový koncept speciálních „laserových semaforů“ na přechodech pro chodce. 

Systém Virtual Wall sestává ze dvou stojanů, které jsou schopny v prostoru mezi sebou promítnout aktuální dění na přechodu či zvýraznit obrysy přecházejících osob. Systém má velikou výhodu v tom, že promítanou červenou barvu lze skutečně vidět již z dálky a tak je prakticky nemožné si přechodu nevšimnout. Plasma-laser je uzpůsoben tak, aby neoslepoval řidiče a ani chůdce.
 

S využitím „virtuální zdi“ se počítá zejména ve velkých evropských a amerických městech, kde rok od roku počet přejetých chodců stoupá. V souvislosti s tímto projektem se však ozvalo i několik podnikavců, kteří by podobný systém promítání chtěli použít na pohyblivou reklamu. Tak či onak, tenhle nový systém, jehož vývoj má na svědomí Hanyoung Lee, je zatím jen v plenkách a tak si na jeho zavedení (pokud se dostane přes testovací fází) počkáme i několik let.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

dnes | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 29 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků