Nové „laserové zdi“ na přechodech zvýší bezpečnost chodců

Snížená viditelnost, nepozornost řidičů či někdy i sebevražedné sklony nevšímavých chodců přecházejících přes přechody bez rozhlédnutí, si ročně vyžádají několik tisíc mrtvých a nespočetně mnoho zraněných na celém světě. Tuto situaci by částečně mohl řešit nový koncept speciálních „laserových semaforů“ na přechodech pro chodce. 

Systém Virtual Wall sestává ze dvou stojanů, které jsou schopny v prostoru mezi sebou promítnout aktuální dění na přechodu či zvýraznit obrysy přecházejících osob. Systém má velikou výhodu v tom, že promítanou červenou barvu lze skutečně vidět již z dálky a tak je prakticky nemožné si přechodu nevšimnout. Plasma-laser je uzpůsoben tak, aby neoslepoval řidiče a ani chůdce.
 

S využitím „virtuální zdi“ se počítá zejména ve velkých evropských a amerických městech, kde rok od roku počet přejetých chodců stoupá. V souvislosti s tímto projektem se však ozvalo i několik podnikavců, kteří by podobný systém promítání chtěli použít na pohyblivou reklamu. Tak či onak, tenhle nový systém, jehož vývoj má na svědomí Hanyoung Lee, je zatím jen v plenkách a tak si na jeho zavedení (pokud se dostane přes testovací fází) počkáme i několik let.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků