Nové emisní limity výrazně zvýši cenu aut

Až o sto tisíc korun mohou vzrůst ceny nových automobilů, pokud začne platit záměr Evropské komise ohledně snižování emisí oxidu uhličitého.

Komise chce na konci ledna představit záměr, který by nařizoval všem automobilkám snížit emise oxidu uhličitého u nových osobních vozů. Maximální povolené množství by mělo být 120 gramů na jeden kilometr, což je při současném průměru 161 g/km obrovský posun.

Automobilky již před léty uzavřely dohodu, že sníží emise oxidu uhličitého dobrovolně a tím chtěly předejít direktivě z Bruselu. I když emise motorů neustále rapidně klesají, Evropské komisi to stále není dost dobré. Chce se vrátit k původnímu záměru a automobilkám nařídit ještě výrazně nižší llimity než dnes.

Pokud tento záměr vstoupí v platnost, budou muset automobilky významně investovat do vývoje motorů. To se samozřejmě odrazí na ceně a již nyní odhady hovoří, že rychlé zavedení tohoto opatření by mohlo zvednout ceny běžných vozů i o více než sto tisíc korun.

Ačkoli je záměr snížit emise skleníkového plynu na první pohled dobrý, je otázkou, zda se kryje se záměry obyvatelů Evropské unie a bude opravdu přínosem.

Proti hovoři zejména dva aspekty. Dle analýz tvoří emise skleníkového plynu z dopravy necelých třicet procent celkových emisí těchto škodlivin, a tak pokles o pár procent u dopravy celkovou situaci razantně nezlepší. Navíc je otázkoz, zda zdražení nových vozů a jejich horší dostupnost pro zákazníky nebude mít opačný efekt. Těžko dnes někdo dokáže přesně odhadnout, zda bude celková bilance lepší v případě prodeje menšího počtu méně škodlivých vozů (což bude znamenat delší setrvání těch starých s vyššími emisemi na silnicích) nebo vyššího prodeje nových vozů „alespoň” se současnými emisemi a rychlé nahrazení vozů starších pět a více let. A samozřejmě je na stole i ekonomický dopad - meńší poptávka po nových vozech bude mít za následek menší výrobu, propouštění a možný přesun části výroby za hranice EU.

Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 9 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků