Nové crash testy: poprvé dle nové metodiky

35 komentářů

Ondra S.
7. března • 10:49

Možná by nebylo od věci hodnocení bezpečnosti rozdělit na část pasívní (EURONCAP) a aktivní, kde by se hodnotily právě prvky aktívní bezpečnosti viz níže.Pokud dnes již většina aut má maximální počet hvězdiček, za pasívní bezpečnost potom proč nezvýší nájezdovou rychlost proti pevné překážce třeba na 80km/h? Stávající hvězdičky by zůstaly a za bezpečnost ve zvýšené rychlosti by se přidávaly další hvěždy.
Požadovat u aut ESP mi nepříjde zrovna jako vhodné. Pokud bych u auta měl dostat ESP, tak beru, ale jedině plně vypínatelné. Stejně tak bych ocenil vypinatelné ABS. Předstravoval bych si ten vypínač na palubovce jako červený čudlík v dosahu řidiče, nebo na volantu. Po jeho vypnutí by se na palubovce rozsvítila oranžová, nebo červená kontrolka ESP, nebo ABS jako že je deaktivováno a tak by zůstalo tak dlouho dokud by ho řidič neaktivoval třeba znovu tím vypínacím červeným tlačítkem.Podstatně víc než za pasívní bezpečnost bych byl výrobcům aut vděčný za maximální možné zvyšování aktívní bezpečnosti, to znamená hlavně zvyšování kvalit podvozku, ale přes modernizaci konstrukce náprav a zavěšení kol, vylepšováním jemnosti dávkování brzd, kvalit pneumatik a odpružení nikoliv elektronikou přes ABS + ESP. Zejména ocenuji přesnost, citlivost a snadnost ovládání vozidel. Také bych velice ocenil zlepšování výhledu z vozidel, ergonomie kabiny, sedadel, osvětlení a další takové ty věci, co dělají auto autem.Rovněž mě v autech rozčilují takové ty vřeštící prudiče nezapnutých pásů. V drtivé většině se sice poutám, ale nesnáším to taky, zejména pokud je to na tlakový senzor v sedadle. To potom tam nemůžu ani položit těžšší tašku, aby to neprudilo. Mít to ve svém autě, tak tyto prudící systémy zlikviduju jednou provždy. Děsí mě, že oni zato dávají hvěždičky, to znamená, že to za nějaký čas už bude všude ve všech vozidlech (no nazdar). Uznávám ale, že to není špatné, pokud se taková věc jenom napíše na display, ale bez vřeštění (auto tě upozorní, ale neprudí).

Fénix56
26. února • 23:35

Já bych upozornil na jedno, auta při testech většinou bouraní při konstantní rychlosti. Při klasické nehodě obvykle při průdkém brzdění. Takže příď je ponořená do země a všichni známe klasickou nehodu ve štrůdlu. Zadní nárazník předního vozu ok, ale předek druhého vozu má kaput nárazník, mřížku, světla. Tak kdyby se to někdy bralo v úvahu při testech, tak by neškodilo. Nemluvím o velkých nehodách, ale o zbytečných výdajích při těch drobných.

tom
1. března • 17:30

Ale o tom není NCAP - Jde o to co se stane s lidma a ne jestli praskne jedno světlo nebo obě. Na autě ať se udělá třeba uzel...

Zelí
24. února • 7:16

Nedokážu pochopit jak někdo může udělat takovou blbost jako uzavřít stupnici hodnocení na pět hvězdiček. To může udělat jen omezenec. Stupnice se měla otevřít tak, aby hodnocení bylo do budoucna srovnatelné se všemi předchozími. Tj. pokud je někdo lepší něž na pět hvězd tak dostane šest .... pak 7....... Po dvaceti letech se mohu podívat na to kam se bezpečnost dostala. Takhle jsou všechny předchozí crash spláchnuty do haj..zlu.
Říká se tomu metodická chyba.

x12345678
24. února • 13:04

Ono už současné hodnocení jako konglomerát čelního, bočního nárazu ochrany dětí, chodců atd je dost zavádějící. U stejně hvězdovaných aut tak v jednotlivých kategoriích mohou být propastné rozdíly. Příklad: auto s dokonalým výsledkem čelního nárazu ale s malou nabídkou elektronických hejblat typu nezapnuté pásy bude označkované stejně jako auto s mizerným výsledkem čelního nárazu ale s barevnou hudbou a loretánskou zvonkohrou u zámku pásů. Dost mi to připomíná cestu amerických idiotských štítků na všem "předměty zobrazené v tomto mirror mohou býti větší než se při letmém pohledu do tohoto mirror mohou zdáti".

kox
25. února • 14:24

Presne tak. NCAP by mela testovat to, co bezny ridic otestovat nemuze a ne hodnotit veci co muzu vycist z reklamnich letacku.

Lados
23. února • 21:39

.. jinak se automobilky nebudou muset snazit delat "bezpecna auta". Predstavte si tu hruzu, kdyz vsichni budou jezdit zodpovedne a bezpecne - auta se nebudou prodavat podle hvezdicek, ale podle jinych kriterii.. treba podle vrceni motorku od sterace. Ktery zavrci "Air" od Bacha, toho koupim :-D
Takze - jezdit co to da, jedu prece ja, ze? A kdo je vetsi, silnejsi, bezpecnejsi, tak ten dopredu a udelat misto. Jdu si stradat na OT. :-D:-D
BTW, pisu jen diky tomu, ze jsem sedel v "bezpecnem" aute.

M
23. února • 11:41

dostane zase 4 hvězdičky? :-D Nová metodika jí určitě nepřidá

Petr
23. února • 13:25

Jj, je to ostuda, Octavka je vuz s nejhorsimi vysledky narazovych testu v nizsi stredni tride. Ja bych svou rodinu do takoveho auta neposadil.

x12345678
23. února • 14:33

Správně. Voz je dál v mondeu 1994.

RS
24. února • 3:17

On ma Mondeo 2007 ;-) To jine cafe nez spatna koktavka :-P

mira
23. února • 16:23

No jo Petře když budeš jezdit jako h***** tak tvoji rodinu neochrání ani auto s peti*.

Mara
23. února • 8:11

"... stabilizační systém však zůstává na většině verzí nabízených v Evropě pouze příplatkovou výbavou."
A na takovou hloupost jste prisli jak ? Uz v predchozich modelech Avensis obsahoval stabilizacni system jako standardni prvek ve vsech vybavach tedy i tech nejlevnejsich ... Ono se staci se podivat do ceniku, ale to je moc prace ze ...

x12345678
23. února • 10:19

No doufejme, že se stane po ABS standardní výbavou všech vozů. Nakonec implementace ESP do všech vyráběných vozů výrobce nestojí téměř nic, do stejné řídící jednotky brzdového systému se pouze připojí zpravidla tři čidla, přičemž nejméně jedno z nich v autě zpravidla je i u výbavy bez ESP.

Martin
24. února • 11:55

...ech vyráběných vozů výrobce nestojí téměř nic..
miluju tyhle lidi, co vidí jenom cenu HW. A že to někdo musel vyvinout a testovat (třeba i několik let...) Spočítej si kolik stojíš ty svého zaměstnavatele za rok...

CD
25. února • 22:18

Ale pravda je, že ten návrh HW a vývoj SW probíhá pouze jednou a jeho cena je konstantní bez ohledu na počet aplikací.Když dá automobilka 30 000 000€ za vývoj systému, tak je to v případě nasazení v 10000 vozech náklad v ceně 3000€, ale v případě nasazení do 500 000 vozů už je to halerova polozka.

Radek Ondrášík
23. února • 11:24

Osobně jsem pro ESP ve vozech a klidně i standardně, bohužel mám obavu, že tyto systémy nepůjde vypnout a to může být problém. Pokud bude ovšem systém umožňovat úplnou deaktivaci, pak jsem jenom pro. Přeci jenom znám mraky situací, kdy je ESP (ASR..) velmi neprospěšně a situaci je už tak daleko, že jsou na trhu i "off roady" u kterých ESP nelze vypnout a to je teprv komedie.

jiří Kuruc
23. února • 16:20

Nechcete na toto téma zpracovat článek? Určitě by to bylo zajímavé pro všechny čtenáře, kteří, stejně jako já doposud, měli ESP za "bezchybné", díky ;-)

x12345678
23. února • 14:31

Chápu smysl nevypínatelného ABS u komerčního vozu pro komerční uživatele. V běžném provozu se skutečně jen těžko hledá důvod, proč vypínat ABS. Pochybuji ovšem, že by někdo přišel s takovou pošetilostí, jako nevypínatelným ESP. To opravdu existuje? Jak se s takovým autem proboha rozjíždí v hlubokém sněhu?

tom
1. března • 17:26

Jo existuje. Většinou nákupní tašky. Ale i některá auta která ho mají "vypínatelný" ho ve skutečnosti nevypnou zcela, jen radikálně omezí jeho zásahy. Ale když už auti jede fakt dveřma napřed, tak to do tšch brzd stejně hrábne...

Radek Ondrášík
23. února • 16:28

No u některých aut jde vypnout jenom ASR (napr. MB třídy A). U některých jde vypnout ESP ale jenom do určité rychlosti. Většinou okolo 30 kmh (Suzuki, PSA...). U některých se vypíná ESP po částech apod.Vůbec nejhorší zjištění pro mne byla funkce ESP u Grand Vitary, tedy u takového soft offroadu, kde nemožnost vypnutí ESP mimo jediný režim pohonu totálně zdegradoval zážitky z jízdy, pokud si ji chcete vychutnat např. na zasněžené silnici. Prostě ve 30 kmh se vždy zapne a je po radosti ze 4kolky.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
CD
25. února • 21:34

Popravdě: u komerčního vozu je to asi správně. Tedy nemožnost vypnout ASR/ESP při vyšších rychlostech, už proto, že situace, kde je třeba vypnutí stabilizace jsou většinou zároveň situacemi vhodnými pro pomalou jízdu. Viz třeba právě jízda v hlubokém sněhu, nebo rozjezd po kluzišti.

M.
23. února • 10:57

zapomínáte na licenci společnosti Bosch, popř jiné, konkurenční.

sargis
23. února • 6:51

Tato organizacia podla mna prispela k bezpecnosti aut...jazdime vo vacsich a tuhsich karoseriach (ano, su tazsie, zaberaju viac miesta na parkovisku...). Ktovie, ako by to bolo s bezpecnostou aut bez NCAP..myslim, ze horsie a zomrelo by pri nehodach viac ludi. Nadruhej strane je to len organizacia a v ich testoch je par nezmyslov. A testy su prevadzane na autach zo zakladnou vybavou, a to i bezpecnostnou..ta sa na trhoch dost lisi...a tieto laboratorne podmienky nikdy nenahradia realitu beznej premavky.

Radek
23. února • 9:03

To je sice pravda, ale je treba brat v uvahu, ze ta tezsi auta jsou zase nebezpecnejsi svemu okoli, coz v testu neni zohledneno. Proc neni uvadeno take jak jsou nebezpecne svemu okoli, napr. by se testovalo, jak moc se zdeformuje pri narazu samotna prekazka urcite pevnosti a tvaru, coz souvisi s tim, ze kdyz do sebe celne narazi 2.5tunovy monstrum a jednotunovy drobek, tak prest ze maji oba pet hvezd (tedy stejnou ochranu pri narazu do pevne prekazky), tak prvni bude v pohode a druhy na cucky. Dovedu si tedy prestavit, ze takovy Audi Q7 bude mit jednu hvezdu a treba malinky Fiat Panda pet. Ale to se nehodi do kramu tem, kteri tyto testy zrizuji ze? (Ti budou pravdepodobne jezdit v tom Q7)

tom
1. března • 17:38

To už taky kluci v ADACu zkoušeli Q7 x Fiat 500 - chudák pětistovka. Ale asi nmlze zabránit vyrábět takové buldozery, nemůžou se vyrábět jen Pandy a Káčka (i když mě by to asi nevadilo) Ale už to hdyby se např. standardizovala výška výztuhy nárazníku nad povrchem vozovky - tzn. aby někdo nevjel tomu druhému nárazníkem do čelního skla, by byl velký přínos bezpečnosti malých aut.

Vana666
23. února • 9:23

Vidím to podobně. Autor sice tvrdí že na velikosti nezáleží když Avensis a IQ mají stejné hodnocení.
Ale ať nechají napřed tyhle dvě auta břinkout do sebe navzájem, a teprve pak ať udělují hvězdičky.

Radek Ondrášík
23. února • 9:53

Tak třeba Smart v tom crash testu do betonove zdi pri 100 kmh mel "lehce praskly naraznik" ze, takze pro neznaleho super uspech, ale to pretizeni pri tom velkem zpomaleni by mu poradne primichalo organy :)

x12345678
23. února • 10:15

Tak jest. Hmota a délka deformační zóny hraje roli pro skutečnou hodnotu podélného zpomalení a tím i míry namletí orgánů a kostí. Hnusně řečená pravda. Pokud máte u Smartu deformační zónu o délce 20 centimetrů, pak nepochybně při nárazu v 80km/h bude silové působení na posádku mnohonásobně větší, než u Q7 s délkou možné deformace čtyřikrát větší.Já bych se ale pozastavil nad komentářem pana Duchoně na téma ESP. ESP má z mého pohledu na věc stejnou váhu jako ABS nebo upozornění na nezapnuté pásy. Existence těchto udělátek má nepochybně vliv na to, jaké jsou následky nehody.
U ESP například proto, že udrží vozidlo před nárazem v jakžtakž přímém směru jízdy a umožní tedy deformačním zónám, bezpečnostní pásům a airbagům působit tak, jak byly konstruovány. A proto IMHO do hodnocení patří.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
zdenek
23. února • 11:08

S tím bych tak úplně nesouhlasil, ESP sice snižuje pravděpodobnost bouračky tím že auto je v krizové situaci stabilnější, ale pokud se překročí kritická mez daná fyzikálními zákony, tak ESP nemá na následnou dráhu vozidla žádný vliv, takže v případě nárazu nehraje roli žádnou. Hraje významnou roli k vyhnutí se nárazu.

Radek Ondrášík
23. února • 11:11

To je složité. Vlastní následky středu samozřejmě nijak neovlivňuje, ale pomáhá předcházet nehodám a mírnít případné následky tíky tomu, že vůz je značně stabilnější a ovladatelnější. takže přínos na celkovou bezpečnost samozřejmě má, přínos na následky tím, že je svým způsobem mírní také, ale v okamžiku střetu přestává být jakýkoli efekt ESP.

Ruda
23. února • 12:43

Ano, je to slozite. ESP sice muze pomoci v nekterych predem nadefinovanych situacich udrzet stabilitu vozu (u levnejsich vozu radove desitky tisic pevne nadefinovanych reakci, u drazsich az 300.000 kombinaci). Nadruhou stranu je ESP, z principu sveho fungovani, v mnoha pripadech prave vinikem vaznych dopravnich nehod (viz. nektere kriklave pripady dokumentovane napr. magazinem Autobild).
ESP efektivne funguje pouze v urcitem rozsahu situaci a mimo ne je jeho ucinek spise kontraproduktivni. V mnoha vozech lze ESP nastesti zapinat/vypinat. Jenze v praxi, ktery uzivatel automobilu si precte prirucku a pouziva ESP, tam, kde je to vhodne.Ruku v ruce s vyssim vyskytem techto systemu by mela jit i osveta o jejich spravnem pouzivani. Pak by melo i smysl jejich "zakalkulovani" do hodnoceni bezpecnosti vozu.

IO
23. února • 22:50

Aj ESP ma svoje limity,...ale snazenim sa o ich prekonavanie sa (skoro vzdy) porusuje aj zakon (napr. rychlost), takze ESP moze pomoct aspon tim ludom, co neprovokuju stastenu - a to je dobre. Urcite by malo byt povinne, je to velke plus pre bezpecnost.

Martin
24. února • 11:53

pánové, je to diskuze o hov.ně. Stejně jako se před 10 lety diskutovalo o ABS (pamatuju si na blbce co psali, že by abs nikdy v autě nesnesli). Je to systém přispívající k bezpečnosti a za chvíli bude naprosto samozřejmý. Tak to neřešte.

Radek Ondrášík
23. února • 8:09

No jelikož jsou všechna auta větší a těžší, takže bezpečnost to až tolik nezvyšuje. Jedině, že by část vozů zůstala zastaralá a část moderní, pak by ty moderní technologie měly daleko větší význam. I když i tak jsou auta obecně bezpečnější.Ale že by na tom měla NCAP nějaký extra podíl to opravdu ne. Podobných organizací je po světě daleko více. Každá automobilka navíc dělá své vlastní testy, provádí se homologační testy apod. NCAP příspěla jenom k tomu, že vozy v přesně stanoveném ryze syntetickém testu dosahují lepších výsledků, než v minulosti. Bohužel stavět na tom obecnou bezpečnost určitě nejde.

Doporučujeme

Články odjinud