Nové Audi Q7 míří hodně vysoko [první jízdní dojmy]

Kvůli rozmarům počasí jsme se na prvních jízdách s novou generací Q7 projeli spíš symbolicky. Pokud ale můžeme soudit z těch několika kilometrů, zdá se, že v Ingolstadtu si dali na velkém SUV opravdu záležet.
Seznam kapitol
  1. Co všechno je nového
  2. Dojmy z prvních kilometrů; místo závěru
  3. Technické údaje
  4. Nové Audi Q7: kompletní fotogalerie

Dnes už je těžké vzpomenout si, jak kontroverzně působilo Audi Q7 v době svého příchodu na trh. Těžkopádný mastodont s agresivním výrazem a lehce odulou postavou ale vytvořil podkategorii, která do té doby na trhu nebyla. Nepočítáme-li „užitkovější“ Land Rover Discovery a Volvo XC90, které svým vzhledem, chováním na silnici i pojetím mířilo na trochu jiný typ zákazníka, XXXL prémiové SUV s výrazně silniční orientací bylo novum. A úspěšné.

Půl milonu za jednu dekádu

Audi Q7 našlo po celém světě půl milionu majitelů, jen v České republice se jich prodaly asi dva tisíce. Ještě v roce 2014  si Q7 připsala v ČR více než čtyři sta registrací, přičemž v předcházejících letech se stabilně prodávala tempem asi 250 kusů ročně. Žádný div, že vydržela na trhu tak dlouho.

Nová generace přichází deset let po premiéře původního modelu a čtyři roky po „novém“ Touaregu, se kterým má pod karoserií leccos společného. Na první seznámení s Audi Q7 druhé generace jsme vyrazili do švýcarského horského městečka Verbier.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Maska „single frame“ je na Q7 trojrozměrná – její hliníkový rám vystupuje z čelní plochy; hmotu auta při pohledu z profilu opticky odlehčují plastové výlisky ve spodní části dveří

Na rozdíl od příbuzného Touaregu a Cayenne zůstává velké SUV Audi i po generační obměně obrovským autem. Na délku pořád měří přes pět metrů, na výšku 1,74 m. Přesto dokázalo pořádně zhubnout. V závislosti na motorizaci činí hmotnostní úspora až 325 kilo. Audi nabízí i přeplňovaný šestiválec 3.0 TFSI s výkonem 245 kW, ale naprostá většina českých zákazníků zvolí spíš diesel. Jednotka 3.0 TDI je v nové Q7 naladěna na 200 kW a umožňuje obrovskému SUV zrychlit na 100 km/h za 6,3 s.

Ceny nového Audi Q7 začínají částkou…  

Ceny nového Audi Q7 začínají částkou…  

S nasazením v náročnějším terénu se ani tentokrát nepočítá. Kromě proporcí auta o tom svědčí i nemožnost objednat uzávěrky diferenciálů či redukční převodovku. Ostatně i příslušný režim systému Audi Drive select se jmenuje „Allroad“, nikoliv off-road. 

Model do zásuvky ano, 4.2 TDI prozatím ne

Do budoucna se chystají ještě další dvě motorizace: 3.0 TDI 160 kW pro zákazníky limitované emisemi CO2 (z daňových důvodů v některých zemích nebo kvůli flotilové politice zaměstnavatele) a plug-in hybrid e-tron quattro s dojezdem v elektrickém režimu 56 km.

Zástupci Audi se zatím nechtějí bavit o možném návratu famózního osmiválce 4.2 TDI. My ale věříme, že objevit by se mohl. Pod kapotou luxusního Audi A8 totiž nedávno debutovala jeho nová verze, která díky vstřikování močoviny splňuje Euro 6.

Audi V8 (1988-1993): Luxusní pokus s vidlicovým osmiválcem

Audi V8 (1988-1993): Luxusní pokus s vidlicovým osmiválcem

Úplně nový je interiér, který v duchu nejlepších tradic značky kombinuje vynikající provedení všech detailů s náloží moderní elektroniky, od digitálního přístrojového štítu přes barevný průhledový (head-up) displej až po modernizovaný systém MMI s výrazně zvětšeným touchpadem. Objednat si budete moci celou armádu elektronických asistentů.

Zabrzdí, když nedáte přednost

Parkovací asistent zvládne zajet do kolmého stání popředu, adaptivní tempomat v zácpě nejen reguluje rychlost a odstup, ale může auto i sám řídit a asistent pro jízdu s přívěsem vám pomůže zacouvat do směru, který zvolíte ovladačem MMI.

Nová Q7 dostala také systém autonomního brzdění včetně funkce, která se zatím objevila jen v novém Volvu XC90 – pokud při odbočování vlevo přehlédnete protijedoucí vozidlo, systém sám „dupne“ na brzdy. Vděční nepochybně budou zejména motorkáři, kteří se stávají oběťmi nepozorného odbočení vlevo velmi často.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podobně jako v novém Passatu se ventilační otvory táhnou přes celou šířku palubní desky před spolujezdcem; vadilo nám, že digitální přístrojový panel stojí vertikálně – není nakloněn kolmo k úhlu pohledu řidiče jako v jiných autech

Zmocnil se vás při čtení předcházejících odstavců pocit, že Q7 je autem pro lidi, kteří by se nejraději vzdali řízení úplně? Je tu přinejmenším jedna novinka, která naznačuje, že konstruktéři Audi mysleli i na ty ostatní: řízení všech kol. Ano, tohle velké SUV má poměrně exotickou technologii, kterou svého času hojně prosazovaly japonské automobilky, ale dnes je extrémně vzácná. Setkáte se s ní třeba u Porsche 911 Turbo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přední sedadla mohou mít nastavitelnou délku sedáku i masážní funkci s výběrem několika programů jako v A8; sedadla ve druhé řadě se ovládají manuálně, třetí řada může být za příplatek 39 900 Kč ovládaná elektricky

V nižších rychlostech se zadní kola natočí o několik stupňů do opačného směru než přední, čímž se zmenší poloměr zatáčení a auto se ochotněji poskládá do ostré zatáčky. Ve vysokých rychlostech se zadní kola naopak natáčejí stejně jako přední, aby podpořila směrovou stabilitu auta. Maximální rozsah natočení zadních kol je 10 stupňů.

Nové Audi R8 odhaleno, zrychlení 0-200 km/h zvládne pod 10 sekund

Nové Audi R8 odhaleno, zrychlení 0-200 km/h zvládne pod 10 sekund

Že by Audi tentokrát chtělo oslovit s Q7 i řidiče, kteří po odvozu dětí do školky rádi zamíří do práce klikatější cestou?

Audi Q7

Audi Q7 je velké SUV, které uvedla automobilka Audi do prodeje v roce 2006. Od té doby přivedla na trh druhou generaci v roce 2015 a podařený facelift v roce 2019. Momentálně je Audi Q7 dostupná také s hybridním pohonem.

Facelift 2019 • Ceny a výbava • Plug-in hybrid • Srovnání Audi Q7 vs. Volvo XC90 • První jízda s 2. generací

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Co všechno je nového
  2. Dojmy z prvních kilometrů; místo závěru
  3. Technické údaje
  4. Nové Audi Q7: kompletní fotogalerie
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 52 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků