Nová Toyota Land Cruiser 300 oficiálně: Skoro vše zůstalo při starém. Bohudík!

Toyota již oficiálně představila zbrusu novou generaci svého ikonického modelu Land Cruiser s označením 300. Zarytí fanoušci se určitě museli třást, jak to s novinkou dopadne? Můžeme vás ujistit, že to vypadá moc dobře.

Nová Toyota Land Cruiser zůstala u klasické koncepce karoserie na rámu. Jako základ pro vůz posloužila globální platforma značky TNGA, kterou si inženýři upravili podle svého a připravili z ní ideální základnu pro robustní terénní auto/SUV, záleží, kam vlastně Land Cruiser řadíte. Sama Toyota ho někdy nazývá tak a někdy zase tak, i když se častěji přiklání k off-roadu.

Hlavními přednostmi nové platformy jsou tuhost, nižší těžiště a především lehkost. Oproti původnímu řešení se totiž podařilo ušetřit 200 kg. Aby si byla toyota podvozkem opravdu jistá, dala ho do rukou více testovacím jezdcům, a to i z řad závodníků Dakaru. Z jejich poznatků poté vyladila celek, který vidíme na fotografiích.

Toyota Corolla na vodík úspěšně dojela vytrvalostní závod. Jen 4 hodiny plnila

Toyota Corolla na vodík úspěšně dojela vytrvalostní závod. Jen 4 hodiny plnila

Nová Toyota Land Cruiser měří 4900 mm na délku, 1980 mm na šířku, a to při rozvoru 2850 mm. Nájezdový úhel činí 32 stupňů a přejezdový 26,5 stupňů. Světlá výška vozu je 230 mm. Okolo celého auta jsou pak kamery nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli přehledu v terénu a dokonce i pod autem. Samozřejmostí je pak i volič jízdních režimů do terénu, adaptivní tlumiče AVS, tři uzávěrky diferenciálu a především pohon všech kol.

Zážehový osmiválec o objemu 5,7 litru ustoupil mladší a ekonomičtější V6 o objemu 3,5 litru se dvěma turby. Výkon motoru činí 305 kW (415 koní) a 650 N.m točivého momentu. Nárůst výkonu oproti V8 je tedy značný. Jako alternativa pak bude sloužit naftový šestiválec o objemu 3,3 litru. I on má k dispozici dvě turbodmychadla a tudíž i výkon 227 kW (309 koní) a točivý moment 700 N.m.

Obrněná Toyota Land Cruiser 70 odolá minám i střelbě. Za bezpečí dáte miliony

Obrněná Toyota Land Cruiser 70 odolá minám i střelbě. Za bezpečí dáte miliony

Toyota chce s novinkou snížit roční produkci emisí o 10 % v porovnání s předchozím modelem. S přihlédnutím k menší hmotnosti, menším motorům a desetistupňové automatické převodovky, která je standardem pro oba motory, je dosažení tohoto cíle více než pravděpodobné. Vidle do toho ale asi trochu hodí varianta GR Sport, která je pro model novinkou a zatím o ní moc nevíme.

Zvenku se Land Cruiser změnil jen trochu. Už na první pohled z dálky vám prostě bude jasné, co se k vám blíží. Stejně tak potěší, že si svou klasickou náturu nechal i interiér. Je i nadále zalitý pořádnými tlačítky a přepínači, akorát mu teď vévodí nový infotainment o velikosti 12,3 palce a všechno je takové propracovanější.

TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Auto se začne dodávat zákazníkům už během léta. Situace se ovšem bude odvíjet podle jednotlivých trhů. Třeba u nás se prodává zcela jiná varianta s naftovým motorem o objemu 2,8 litru. I přes to u nás jezdí řada specifikací z jiných trhů, protože fanouškovská základna je i zde obrovská. 

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

TEST Renault Arkana TCe 140 EDC: Velká show na skromných základech

Renault Arkana TCe 140 EDC

Stále se nemůžete rozhodnout mezi Meganem Grandtour a GrandCoupé? Řešení má automobilka ve formě SUV s tvary kupé. Prostorem nešetří, ale co vaše peněženka?

včera | Richard Herbich | 11 příspěvků
První jízda s novým Rolls-Roycem Ghost Extended: Vezl nás nejlepší řidič světa!

Rolls-Royce Ghost Extended

Pokud se rozhodnete poskytovat lidem lázeňskou péči, připravte si pořádný balík. Nebo si za zlomek kupte nový Rolls-Royce Ghost a klienty vozte na zadním sedadle s barem.

12.  6.  2021 | Jiří Baborský | 15 příspěvků
TEST Audi SQ7 a SQ8 4.0 TFSI (373 kW): Skvělý motor nahrazen dokonalým

Audi SQ7 a SQ8 4.0 TFSI

Největší SUV z Ingolstadtu v ostré verzi přezbrojily ze vznětového na zážehový agregát. Co to s nimi udělalo?

11.  6.  2021 | Jan MičkaVladimír Kadera | 26 příspěvků