Škoda Superb v ohrožení. Přesun do Turecka znamená výrobu u jiné značky

Škodovácký závod v Kvasinách je tradičním místem výroby vlajkové lodi Superb. Teď se ale znova objevují zprávy, že by se produkce nové generace mohla přesunout do zahraničí.

Závod Škody Auto v Kvasinách je už tradičním domovem modelu Superb. Model zde vznikal od jeho moderního počátku a produkce vlajkové lodi tu probíhá dodnes. Přestože ale mateřský koncern Volkswagen už dříve prohlásil, že situace zůstane beze změn a rovněž následovník současné generace Superbu bude vyráběn v Kvasinách, nejnovější zprávy zas tak jednoznačné nejsou.

Podívejte se, jak vypadá nejlevnější Škoda Kamiq. Má plechová kola a poklice

Podívejte se, jak vypadá nejlevnější Škoda Kamiq. Má plechová kola a poklice

Týdeník odborové organizace Kovo Škoda Auto totiž přinesl informace, že u takzvaného projektu Beta, který označuje vznik nového Superbu i jeho dvojčete Volkswagenu Passat, stále není koncern rozhodnut o místě výroby obou aut. Podniková rada v Kvasinách se tedy obává o ztrátu významné modelové řady, kterou popisuje jako DNA celého závodu.

Podle informací předsedy podnikové rady Jaroslava Povšíka tedy stále není jasné, zda bude projekt nového Superbu a Passatu přidělen do Kvasin. Nově se má totiž uvažovat o výrobě na Slovensku nebo v rámci chystaného koncernového závodu, který ale stále nemá přesné místo vzniku – mluví se o Turecku či Bulharsku.

Nová Škoda Superb odhaluje ceny a výbavu. Zbavila se základu a je levnější

Nová Škoda Superb odhaluje ceny a výbavu. Zbavila se základu a je levnější

Rozhodnutí o projektu má nicméně padnout do konce tohoto měsíce. Pro podnikovou radu to však nejsou zrovna pozitivní zprávy, jelikož četné úpravy a modernizace závodu již mají počítat s přidělením projektu Beta do Kvasin. V případě přesunutí výroby do nového závodu v Turecku či Bulharsku by už přitom Superb nevznikal v oficiálním závodě Škody, ale víceznačkové továrně koncernu VW.

V komentáři podnikové rady Kvasin je ztráta produkce Superbu označována za zásadní demotivaci pro místní zaměstnance. V březnu letošního roku továrna slavila výrobní jubileum, když z výrobní linky sjel už půl miliontý kus Superbu třetí generace. V tuto chvíli se bude závod soustředit na produkci nedávno odhalené modernizace vlajkové lodi.

Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 110 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 24 příspěvků
Minitest Honda Civic 5D 1.0 VTEC CVT: Stačilo po 5 letech jen posypat pepřem?

Honda Civic 1.0 VTEC CVT

Japonci Hondu Civic lehce vylepšili a poslali zpět na trh se zajímavou cenou. Stačí to ale k tomu, aby vyčnívala nad konkurencí?

21.  3.  2020 | Vladimír Kadera | 125 příspěvků