Nová Škoda Octavia představena: větší ve všech ohledech (oficiálně)

První oficiální snímky Octavie nové generace. Octavia II je větší ve všech směrech, narostla do délky, šířky i výšky, zvětšil se zavazadlový prostor i rozvor. Změny jsou spíše decentní, nečekejte nic ve stylu Roomsteru. (foto exteriéru a interiéru)
Nová Škoda Octavia představena: větší ve všech ohledech (oficiálně)

Šestice motorů, větší po všech stránkách

Je konec dohadům, Škoda zveřejnila první snímky a infomace o nové Škodě Octavii. Podle výrobce je Octavia II po „konstrukční stránce zcela nový automobil využívající moderní technologie. Délka vozu je 4572 mm, šířka 1769 mm a výška 1462 mm. Základní objem zavazadlového prostoru představuje 560 l. Pro pohon nového vozu Škoda Octavia jsou připraveny zážehové motory 1.4 MPI/55 kW a 1.6 MPI/75 kW. K dispozici budou také zážehové agregáty 1.6 FSI/85 kW a 2.0 FSI/110 kW s přímým vstřikováním paliva. Nabídku vznětových motorů tvoří dva moderní úsporné čtyřválce 1.9 TDI-PD/77 kW a 2.0 TDI-PD/103 kW. Veřejnosti se nová Škoda Octavia poprvé představí na letošní mezinárodní automobilové výstavě v Ženevě.“ (tisková zpráva Škody)

Tip: Kompletní přehled technických parametrů motorů

Poznámka: Informace o motorech, které jsem zveřejnil v dřívějším speciálu, se tedy potvrdily. Stejně tak jako "kapota do lichoběžníku a blatníky díky tomu vpředu zasahují do míst, kde byla u minulého modelu kapota" či "oproti Octavii mnoho změn zvnějšku není, spíše bych to označil za větší facelift".

Nová maska, podobná záď

Přední maska nakonec není podobná studii Roomsteru, ale spíše mixem mezi maskou Superbu a současné Octavie. Daleko výraznější je střední část kapoty, zvýšený klín se sbíhá k přední masce. Celý předek Octavie tak působí velmi mohutně. Mlhovky se po vzoru Fabie přesunuly do spoileru, současná Octavie je má integrované ve světlometech (což je dle mého názoru lepší). Novinkou je také obdélníkový kryt víčka nádrže, na současné Octavii je kruhový, či blinkry itegrované ve zpětných zrcátkách. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
První oficiální snímek přímo od Škodovky --- Detail na přední masku --- Pohled na záď vozu

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Foto interiéru (iDNES.cz), fotomontáž kombi (VIP)

Tip: Srovnání vzhledu se první generací Octavie 

Kromě výše uvedených rozměrů se zvětšil také rozvor, Octavia stojí na koncernové podvozkové platfformě Golfu a A3 s rozvorem 2578 mm. Octavia se tak částečně zbaví svého největšího neduhu, nedostatku místa na zadních sedačkách. Nový podvozek má také podstatně lepší jízdní vlastnosti díky nezávislému zavěšesní kol zadní nápravy. Kvalitu jsme si zkusili v novém Touranu a A3 a musíme uznat, že tento podvozek zkrátka nemá chybu.

Tip: Stáhněte si plakát nové Octavie ve všech rozlišeních!

Do prodeje začátkem léta

Nová Octavia se představí veřejnosti na ženevském autosalonu, do prodeje pak půjde během června tohoto roku. Až do konce roku 2005 se pak bude vyrábět současná Octavia, a to především pro nenáročné východní trhy. Octavia II je určena naopak pro trhy západní a střední Evropy. Na některých trzích (např. na našem) budou dostupné oba modely. Cena nové Octavie bude vyšší než cena současné, na druhou stranu bude mít vyšší základní výbavu; po vzoru Golfu předpokládáme alespoň čtyři airbagy a ABS. S motorizací 1.4 55 kW by se měla pohybovat okolo 420 tisíc korun.

Srovnání se starou generací Octavie a Superbem:

Rozměry (mm) Délka Šířka Výška Rozvor Kufr

Škoda Octavia

4507

1731

1431

2513

528

Škoda Octavia II

4572

1769

1462

2578

560

Škoda Superb

4803

1765

1469

2803

462

Je patrné, že Octavia II je nepatrně širší než Superb

Starší špionážní fotky: byla to skutečná Octavia?

Tyto fotografie se objevily před loňskými Vánocemi a zdá se, že na nich je zachycena skutečně nová Octavia. Napovídá tomu blinkr ve zpětných zrcátkách, klínovitý profil karoserie a tvar zadních dveří.

Tip: Přečtěte si starší článek s předfinálními informaci o Škodě Octavii!

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Skica Petra Baráka podle výše uvedených špionážních fotografií

Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

včera | Vladimír Kadera | 67 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 82 příspěvků
TEST Hyundai i20 1.0 T-GDI DCT: Když chcete prostě jen auto

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Hyundai se v segmentu B rozhodně nemá za co stydět. Nabízí dobře vybavený model se spoustou zajímavých funkcí. Má ale něco navíc?

7.  2.  2019 | David Rusol | 97 příspěvků