Nová Škoda Fabia budí ještě více emocí, pyšný jsem na interiér, říká šéfdesignér

Čtvrtá generace kompaktní Škodovky už sjíždí z výrobních linek, jak hodnotí její design osoba nejpovolanější, tedy šéfdesignér?

Zatímco při předposlední premiéře modelu Fabia, jímž byl facelift třetí generace, byl Oliver Stefani relativně čerstvým zaměstnancem značky Škoda, a tudíž neměl na její podobu vliv, u aktuální čtvrté generace je tomu jinak. Design je týmová práce, spokojen je s výsledkem jak u karoserie, tak ohledně interiéru.

Nová Škoda Fabia oficiálně: Už jsme v ní seděli! Poznámky o luxusu byly na místě

Nová Škoda Fabia oficiálně: Už jsme v ní seděli! Poznámky o luxusu byly na místě

Nová generace podle Stefaniho působí mnohem dynamičtějším a vyzrálejším dojmem než její předchůdkyně. Z hlediska vnějšku je pyšný na ploché světlomety a LED moduly uvnitř, prostorově tvarovanou kapotu nebo motiv klínu české vlajky v předních dveřích. Velmi pěkným detailem je podle něj nápis Fabia na obou stranách kapličky přístrojového panelu.

Navrhovat novou Fabii od základu byl pro Stefaniho a jeho tým nevšední úkol. „Vždyť Fabia je již přes 20 let důležitou součástí našeho produktového portfolia. Pro čtvrtou generaci modelu jsme použili současný designový jazyk Škoda a zároveň jsme se snažili pečlivě uchovat esenci toho, co Fabia ztělesňuje,“ vysvětluje šéfdesignér.

Nová Škoda Fabia má kompletní ceník. O vaše peníze si říct umí, tisíce jenom lítají

Nová Škoda Fabia má kompletní ceník. O vaše peníze si říct umí, tisíce jenom lítají

Výhodou nové Fabie oproti konkurentům je podle něj sportovně elegantní tvar, kombinovaný s vynikající aerodynamikou. „S koeficientem odporu Cd = 0,28 dosahuje nová Fabia nejlepší hodnoty ve svém segmentu, a proto je na silnici mimořádně efektivní a hospodárná. V interiéru se mi obzvlášť líbí čistý a symetrický design,“ doplňuje Stefani.

Čtvrtá generace Fabie startuje na ceně 329.900 Kč ve výbavě Active. Verze Style bude stát minimálně 359.900 Kč, sportovně střižené Monte Carlo se objeví v příštím roce, stejně jako verze kombi. Ta ale vyrazí k zákazníkům zřejmě až v roce 2023.

Škoda Fabia

Škoda Fabia je českým zástupcem v konkurencí nabitém segmentu B. Jako poslední vůz své třídy nabízí i karoserii kombi a mimo soukromých zákazníků je oblíbená také jako referentský vůz ve firmách na leasing. Čtvrtá generace modelu měla světovou premiéru 4. května 2021 prostřednictvím unikátní virtuální prezentace.

První jízdy s prototypy 4. generace • Ceny a výbava • Nejlevnější verze • Minitest Škoda Fabia III Combi 1.0 TSI • Historie Škody Fabia 

DS 4 je synonymem pařížského luxusu. Už jsme se svezli a máme dobré zprávy

DS 4 PureTech a E-Tense

Tři roky po ukončení výroby se vrací DS 4 ve druhé generaci. Jak jezdí, jsme vyzkoušeli v zemi, kde je tenhle kompaktní model s nádechem luxusu doma: ve Francii.

včera | David Šprincl | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Arteon R 2.0 TSI SB: Chladnokrevně efektivní bijec v kvádru

Vokswagen Arteon R Shooting Brake

Velké benzinové kombi s pořádnou porcí výkonu a bez elektromotorů? Do budoucna půjde o stále vzácnější zboží. V téhle formě je snadné odpustit mu i drobné nedokonalosti.

14.  9.  2021 | Richard Herbich | 35 příspěvků
Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Opět se vyplatilo poslouchat zákazníky

Dacia Duster TCe 130 EDC

Nové funkce, automatická převodovka, lepší interiér. Facelift dokazuje, že skvělá Dacia Duster může být ještě lepší.

12.  9.  2021 | Vladimír Kadera | 37 příspěvků