Nová Mazda6 vyhlášena vozem roku na Novém Zélandě

Mazda6 je "The 2002 National Business Review Car of the Year". Mezi vozy, které byly v období od 1.9. 2001 do 1.9. 2002 uvedeny na Novém Zélandě na trh a byly nabídnuty NBR (National Business Review) k otestování, vynikla Mazda6.

Označení vozu Mazda6 by mohlo někoho pomýlit. Jedná se o čtyřválec, nikoliv šestiválec. „6“ se v názvu objevuje proto, že byla převzata z originálního označení předchozí modelové řady Mazda 626. Ale protože se tento vůz, který nová Mazda6 nahrazuje, stal uhlazeným a bez příchuti, Mazda chtěla jméno, které by udrželo spojitost s předky, ale které by současně jasně ukázalo, že toto balení je zcela nové a odlišné.

Pokud jde o Mazdu 626 a její dobu zaspávající vzhled, nebylo tomu tak vždycky. V osmdesátých a devadesátých letech byla Mazda natolik designově dobrou značkou, že ji koupil Ford a vůz byl prodáván jako Ford Telstar. Byl nejenom pěkný, ale měl dopad i na obchod Nového Zélandu.

Přišel jako dvoulitrový čtyřválec a jako šestiválec o obsahu 2,5 litru. A přišel také jako sedan a hatchback. Motor 2,5 litru byl trochu žíznivý a automatická převodovka zasloužila drobné výtky. Ale byl to dobrý vůz, vyráběný v Jižním Aucklandu a prodalo se ho tisíce.

Když se zastavila lokální joint-venture výroba Fordu a Mazdy, Ford se rozhodl, že mezeru zaplní evropským Mondeem. Mazda musela pokračovat s následující generací 626, která ve srovnání s kterýkoliv novým modelem začala vypadat nezajímavě.

Nejenom tento problém vyřešila nová Mazda6. Je to také ostře řezaný styl vozu, dobře dimenzovaný a dobře poháněný, a je skvělým pokračováním posledního Mondea v rodině Ford-Mazda vozů střední třídy. A Mazda6 přináší také více exkluzivity než Ford a to není míněno jako kritika vynikajícího Mondea Mark2.

Mazda6 má na výběr dva motory: dvoulitrový čtyřválec, který má výkon 104 kW/141 k a točivý moment 181 Nm a čtyřválec o obsahu 2,3 litru s výkonem 122 kW/166 k a točivým momentem 207 Nm. Posledně jmenovaný motor má sekvenční časování ventilů. To, co je na něm skutečně nejmarkantnější, je, že 90% kroutícího momentu 207 Nm je dosahováno již při 1.750 ot./min.

Generální ředitel Mazdy na Novém Zélandě, Peter Aitken říká, že tento vůz je stvořen k tomu, aby světu signalizoval, že Mazda je zpátky. Jako designér i jako výrobce stylových vozů s duchem, které předčí očekávání řidičů. Dříve než bylo rozhodnuto o finálním designu vozu, provedla společnost stovky interview s majiteli vozů BMW, Mercedes-Benz a Audi. Aitken říká, že to přináší zcela novou úroveň rafinovanosti do střední třídy a že tuto řidiči objeví na silnici.

Zdroj: The National Business Review, New Zealand

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků