Nová Kia Sportage se nelekne ani terénu. Chytrá novinka jí pomůže snad všude

Nejlepší jízdní vlastnosti mimo zpevněnou silnici nabídnou vrcholné hybridy v nabídce.

Nová generace Kie Sportage už začala sjíždět z výrobní linky ve slovenské Žilině, začátku prodeje páté generace oblíbeného SUV, nyní navrženého v samostatné specifikaci pro evropský trh, se však zájemci v Česku dočkají až v lednu 2022. Do té doby tak Kia pokračuje v detailnější prezentaci modelu. Po nových fotkách interiéru se teď zaměřuje na podvozek a jízdní komfort.

Jak už víme, vůbec poprvé ve 28leté historii modelu používá evropská verze Sportage specifický rozvor náprav, vyhrazený pouze pro daný trh. Přestože je ale vůči korejské variantě kratší (2680 mm vs. 2755 mm), stále má nabídnout velkorysý prostor uvnitř. Jinak přijíždí Sportage na nové platformě, u které je vyzdvihována vyšší torzní tuhost a tedy rovněž vyšší bezpečnost celé konstrukce.

Sama značka pak mluví o „stabilním a pohodlném SUV, pyšnícím se živým a sportovním handlingem“. Podvozek používá vzpěry McPherson vpředu a čtyřprvkové zavěšení vzadu, objevuje se taky elektrický posilovač řízení a volitelně elektronicky řízený systém odpružení (ECS) s variabilně nastavitelnými tlumiči.

Novinkou pro Sportage je režim Terrain Mode (dostupný pro full-hybrid s pohonem 4x4 a plug-in hybrid). Systém známý třeba již z nejnovější generace Sorenta přizpůsobí nastavení vozu ve prospěch maximální trakce na nezpevněném povrchu. K dispozici bude trojice režimů pro jízdu na sněhu, písku a v bahně. Jinak však SUV používá i klasický volič jízdních režimů Comfort, Eco nebo Sport, standardně ve všech verzích modelu.

Elektronicky řízený systém pohonu všech kol pak nabízí funkci AWD Lock, která je k dispozici pro verzi se spalovacím motorem nebo mild-hybridem, a napevno přepíná na pohon všech kol pro nejlepší trakci na sněhu nebo při jízdě v terénu.

Právě full-hybridními a plug-in hybridními motorizacemi však bude chtít nová Kia Sportage zaujmout při uvedení do prodeje nejvíce. Více podrobností o technice nového Sportage jsme psali během oficiální premiéry.

Kia

Nejstarší korejská automobilka Kia byla založena v roce 1944, automobily začala ale vyrábět až v roce 1974. Do společnosti po jejím bankrotu vstoupil v roce 1998 Hyundai.

Automobilka své vozy vyrábí i v továrnách v Česku a na Slovensku, mimo jiné i Kia Ceed.

Kia Picanto • Kia Rio •​ Kia Ceed •​ Kia Sportage •​ Kia Sorento •​ Kia Stonic •​ Kia e-Soul •​ Kia Niro

Diskuze (10) Další článek: Na trh míří první dětská autosedačka s celotělovým airbagem, má české kořeny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz