Nová Kia Sportage 4. generace – press kit

 • Nový design a vyspělé technologie pro čtvrtou generaci kompaktního SUV
 • Moderní uspořádání a vyšší kultivovanost v nové kabině s vysokou kvalitou
 • Vyšší cestovní pohodlí, více místa a lepší odhlučnění
 • Nejbezpečnější Kia Sportage v dosavadní historii, pevnější karoserie a nové technologie aktivní bezpečnosti
 • Hladší a kultivovanější jízda, agilnější jízdní chování
 • Nové technologie, jako např. bezdrátové dobíjení telefonu, online služby a nezávislý systém nouzového brzdění 

Zcela nová Kia Sportage se v září roku 2015 představila v celosvětové premiéře na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu. Nabízí atraktivní a zcela nový design interiéru i exteriéru, širokou škálu vyspělých nových technologií a v neposlední řadě i vyšší kvalitu zpracování.

Nové kompaktní SUV Kia Sportage, vstoupila tímto již do čtvrté generace výroby, a staví především na úspěších předchozího modelu. Z pohledu zákazníka přináší nové SUV bezpochyby inovativní a promyšlenou nabídku v tomto stále více konkurenčním tržním prostředí. Atmosféra nového interiéru se pyšní vysokou kvalitou materiálů a uceleným designem, stejně tak jako vysokou praktičností a širokou škálou technologií zaměřených na pohodlí, funkčnost, bezpečnost a možnosti konektivity. Nabídka nových nebo modernizovaných motorů a převodovek se odrazí v nižší spotřebě paliva a lepších výkonových parametrech. Zlepšení doznala i ovladatelnost a celková kultivovanost jízdy.

Zájemci o Sportage si vůbec poprvé mohou objednávat vůz také v nové sportovní edici ‘GT Line’. Kia Sportage ve verzi GT Line nabízí stejnou praktičnost jako standardní Sportage, zde doplněnou o prvky zvyšující optickou atraktivitu a dynamický charakter, čímž by měla oslovit především ty zájemce, které láká požitek ze sportovnější jízdy.

Kia Sportage v modelovém provedení 2016 s novým a výraznějším designem

Kia Sportage čtvrté generace zaujme smělým a pokrokovým designem, jenž z jakéhokoli úhlu pohledu evokuje pocity dynamiky a agility. Ztvárnění nového SUV vzniklo pod vedením evropského designérského studia Kia v německém Frankfurtu; podílela se však i další designérská studia Kia, ať již v korejském Namyangu nebo kalifornském Irvine.

Sportage staví na optické harmonii, která je dána napětím mezi přesnými charakteristickými křivkami v kombinaci s hladce vyvedenými povrchy, čímž poukazuje na kontrast mezi hladkými a ostrými tvary.

Největší změnou v designu tohoto vozu oproti předchůdci je samotná ‘tvář’ modelu Sportage: světlomety vozu již nejsou začleněny do charakteristické „tygří“ masky chladiče. Namísto toho jsou nyní posazeny o něco výše a ubíhají dozadu podél vnějších hran ostřeji tvarované kapoty. Nižší a širší maska chladiče – o něco větší s ohledem na lepší chlazení motoru – opticky doplňuje hmotu do spodních partií na čele vozidla. Výsledkem je efektnější vzhled a na pohled stabilnější postoj, a to i přesto, že nový model má s předchůdcem zcela shodnou šířku, tedy 1 855 mm. Vozy v provedení GT Line se chlubí ještě atraktivnějším zevnějškem, např. novými LED mlhovými světly, tvarovanými jako kostky ledu (připomínají řešení z vysoce výkonného modelu cee’d GT), anebo ochranným krytem nárazníku s hliníkovým vzhledem. 

Zcela nová Kia Sportage si uchovala svůj jasně rozeznatelný boční profil, nyní s rozvorem delším o 30 mm (2 670 mm). Vůz se navíc celkově prodloužil o 40 mm (na 4 480 mm) a má delší a aerodynamičtější zadní spoiler, díky němuž profil výrazněji klesá směrem k zádi. Od nejvyššího bodu střechy (1 635 mm – stejně jako u předchozího modelu) se silueta Sportage nepatrně zužuje směrem k zádi, zatímco výraznější okraje blatníků a ostré linie v kombinaci s hladkými plochami vetkly modelu dynamičtější vzhled. Ke zkosenějšímu bočnímu profilu přispěl i delší přední a kratší zadní převis (+20 mm, resp. -10 mm).

Horizontální členění a jasně definované charakteristické křivky na zádi vozu v kombinaci s hladkou karoserií zdůrazňují šířku modelu a propůjčují tomuto kompaktnímu SUV stabilnější postoj. Štíhlá sdružená světla na zádi, vedená v horizontální rovině a inspirovaná konceptem Kia Provo z roku 2013, navazují na linii probíhající po celé šířce pátých dveří, zatímco směrová a zpětná světla jsou oddělena a posunuta o něco níže v zájmu optického doplnění spodní poloviny vozu. Kia Sportage GT Line dále nabízí dvě koncovky výfuku a kovově vyhlížející difuzor na zádi vozidla, jenž vylepšuje sportovní charakter této verze.

Díky novému atraktivnějšímu zevnějšku je Kia Sportage zároveň nejaerodynamičtější ve své dosavadní historii, neboť aerodynamický odpor poklesl z 0,35 na 0,33 Cd – k čemuž napomohl i jinak tvarovaný spodní kryt a nově profilovaný nárazník.

Zcela nová Sportage je k dostání s litými koly o velikosti 16, 17 nebo 19", přičemž u verze GT Line se standardně používají litá 19" kola jedinečného designu.

Moderní uspořádání a vyšší kultivovanost v nové vysoce kvalitní kabině

Kia Sportage se chlubí zcela novým interiérem, který je jedním z nejdůležitějších zlepšení oproti modelu třetí generace. Tým návrhářů zodpovídající za nový interiér si určil cíl vytvořit kabinu se širokou přístrojovou deskou jednoduchého a moderního vzhledu, navíc natočenou směrem k řidiči. V interiéru se kombinují kovové dekorativní prvky s materiály měkkými na dotek a jasně definovanými horizontálními křivkami, ve snaze evokovat pocit vysoké mechanické přesnosti.

Zcela nová kabina vozu nabídne vysoký standard kvality materiálů, s podstatně vyšším zastoupením měkkých materiálů - textil, kůže a stehování, které evokuje luxusnější vnitřní atmosféru. Výsledkem úprav je interiér, jenž vyniká kultivovaností a moderním vkusem. K výraznému utlumení hluku pronikajícího zvenčí navíc napomohla četná opatření v oblasti akustiky.

Zatímco v kabině Sportage předchozí generace dominovala jasně ohraničená středová konzola s vertikálním uspořádáním, nový model staví spíše na horizontálních křivkách k účinnějšímu zdůraznění šířky interiéru, prostornosti a sportovního charakteru.

Přístrojová deska je prostřednictvím výrazných příčných detailů rozdělena do dvou zón – jedné určené k zobrazování a druhé k ovládání. Horní zóna sloužící k zobrazování se zaměřuje na co nejjednodušší zprostředkování informací prostřednictvím kapličky přístrojů před řidičem a nových multimediálních systémů o úhlopříčce 7,0 nebo 8,0" uprostřed přístrojové desky.

Pod zřetelnou dělicí křivkou probíhající po celé šířce přístrojové desky se nachází zóna sloužící k ovládání, tj. v místech, kde středová konzola kaskádovitě ustupuje dolů a je natočena o 7,2° směrem k řidiči. Celá řada funkcí se nyní ovládá přes volitelný systém palubního infotainmentu a navigace s dotykovou obrazovkou. Nová a podstatně přehlednější přístrojová deska tak nabídne velmi ergonomické uspořádání, s funkcemi ovládání jasně rozmístěnými tak, aby je řidič za jízdy snadno našel.

Rozdělením interiéru do dvou zón bylo zároveň možné nabídnout zákazníkům kabinu v jednobarevném (černá) nebo dvoubarevném (tmavě a světle šedá, resp. černá a béžová Canyon) provedení. Bez ohledu na zvolené barevné schéma je konzola vždy černá ve jménu prvotřídního stylového vzhledu. Ti, kteří si objednají novou sportovní edici GT Line, se mohou těšit na kabinu se sportovnější atmosférou, např. díky dole zploštělému volantu obšitému kůží, vysoce kvalitním dekorům v leskle černém laku, anebo pedálům z hliníkové slitiny.

Více místa a větší pohodlí pro cestující

Kia Sportage čtvrté generace je doposud nejpraktičtějším modelem s tímto označením, a to díky větším vnějším i vnitřním rozměrům, kdy se vývojářům podařilo zajistit více prostoru i pohodlí pro všechny cestující na palubě.

Nejvýznamnější změnou je nárůst rozvoru o 30 mm na 2 670 mm, což znamená velkorysejší prostor v kabině. Vůz jako takový je o 40 mm delší (nyní 4 480 mm), přední převis narostl na 910 mm (+20 mm), zatímco zadní se nepatrně zkrátil na 900 mm (-10 mm). Výška nejnovějšího modelu zůstala v generačním srovnání zachována (1 635 mm), což platí i pro šířku karoserie (1 855 mm).

Zvětšil se prostor pro cestující: vertikální prostornost vpředu vzrostla na 997 mm (+5 mm), resp. vzadu na 993 mm (+16 mm), zatímco maximální délka prostoru pro nohy narostla na 1 129 mm (+19 mm), resp. 970 mm (+7 mm). Zatímco si cestující mohou vychutnat více místa v interiéru, vývojáři dokázali naplnit i cíl dalšího zvýšení cestovního pohodlí.

Řidič ocení nejen více místa pro nohy, ale i vylepšenou konstrukci sedadel. Pro Sportage bude možné zvolit třístupňové vyhřívání předních sedadel, elektrické nastavování sedadla řidiče v 10 směrech, bederní opěru páteře na místě řidiče, resp. elektrické nastavování sedadla spolujezdce v 8 směrech. Tužší rámy sedadel s vyšším zastoupením vysokopevnostní oceli a upravenými pružinami i čalouněním – vpředu i vzadu – napomohly utlumit vibrace pronikající do sedadel a navíc snížit hmotnost každého sedadla o 2,5 kg a zároveň zvýšit životnost.

Vzadu v interiéru se pak snížila výška podlahy o 40 mm – bez obětování světlé výšky vozidla; v kombinaci se zvýšením posazu na zadních sedadlech (o 30 mm) to znamená přirozenější a pohodlnější pozici při sezení i lepší oporu stehen.

Zadní sedadla s možností úpravy sklonu nyní umožňují nastavení v 7 krocích – od 23 do 37 stupňů; páčka nastavování se přemístila z horní části opěradla do jeho základny, aby si cestující na zadních sedadlech mohli snáze najít ideální polohu. Zadní cestující mohou také využít dvoustupňové vyhřívání sedáků a opěradel.

U všech provedení se zlepšil výhled z vozu, a to směrem vpřed i vzad. K lepšímu výhledu vpřed napomohlo posunutí základny předního A-sloupku, přičemž i sloupek samotný je o něco tenčí. Vnější zpětná zrcátka jsou umístěna o něco níže na dveřích, aniž by se zhoršil výhled řidiče směrem vzad – k tomu napomáhají i nové tenčí C-sloupky vzadu (o 62 mm tenčí než v případě Sportage třetí generace) a vyšší sklo pátých dveří (+30 mm). Uvedené změny nejenže zlepšily výhled z vozu, ale rovněž přispěly k celkovému pocitu vzdušnosti a prostornosti při pobytu v kabině – nemluvě o volitelném panoramatickém střešním oknu, které se prodloužilo o 104 mm (nyní 1 208 mm).

Výsledkem větší karoserie nového SUV čtvrté generace je nárůst objemu zavazadelníku ze 465 na 503 litrů (dle metodiky VDA); zavazadlový prostor je navíc praktičtější díky dvojité podlaze, která umožňuje v kufru převážet vyšší náklad, který však stále může zůstat schován pod krytem zavazadelníku. Sportage kromě toho pod podlahou nabídne speciální schránku pro uložení krytu zavazadelníku – jako jediný model v dané třídě. Přestože nová Kia Sportage není širší než v předchozí generaci, konstrukční úpravou zadní části karoserie se podařilo zavazadelník o 35 mm rozšířit při současném snížení nákladové hrany zavazadlového prostoru v zájmu snazšího nakládání těžkých předmětů (nyní 732 mm, snížení o 47 mm).

Zcela nová Kia Sportage disponuje větší palivovou nádrží než předchůdce (nárůst z 58 na 62 litrů), což znamená méně časté zastavování na čerpacích stanicích (zejména pak s ohledem na komplexní opatření ke snížení spotřeby paliva).

Hluk, vibrace a chvění: Komplexní zlepšení v oblasti kultivovanosti

Klíčem k pohodlí posádky na palubě jsou konstrukční opatření na potlačení hluku, vibrací a projevů nekultivovanosti. Díky mnoha zásadním změnám oproti předchozí generaci se Sportage stává jedním z nejvytříbenějších modelů v této automobilové kategorii, disponující mnohem tišší kabinou než jiná kompaktní SUV.

U modelu se zážehovým motorem naměříme na volnoběh pouhých 37 decibelů (o 1 dB méně než u předchůdce), resp. 44 decibelů u provedení s naftovým motorem (pokles ze 46 dB). Lepší potlačení hluku, vibrací a chvění motoru je výsledkem kvalitnějších izolací v oblasti přístrojové desky a nových akustických materiálů u motoru.

Pokles byl zaznamenán i v případě hluku od podvozku a to díky nasazení nových pouzder u zavěšení zadních kol, potlačujících bezprostředně u zdroje hluk odvalujících se pneumatik, stejně tak jako akusticky pohltivých materiálů u všech podběhů kol. K potlačení aerodynamického hluku napomohlo silnější zasklení bočních oken vpředu, nové dvojité těsnění u panoramatického střešního okna a dodatečná akustická izolace ve dveřích.

Díky celé řadě vylepšení se podařilo potlačit vibrace v rámci celého vozu, a tak se kabina nového SUV směle řadí mezi nejkultivovanější a nejtišší v rámci všech konkurentů. K tomu napomohla i komplexní zlepšení tuhosti karoserie, zejména po celé podlaze vozidla, stejně tak jako nasazení větších a více pohltivých prvků uložení převodovky nebo vylepšené konstrukce sedadel. Litá kola jsou nyní tužší a lépe tlumí vibrace pronikající do interiéru.

Nejbezpečnější Kia Sportage v dosavadní historii – pevnější karoserie a široká škála systémů aktivní bezpečnosti

Vrcholnou prioritou značky Kia je jako vždy bezpečnost, a tak i zcela nová Kia Sportage staví na vynikající pověsti značky v otázkách nejvyšších standardů ochrany cestujících i chodců. Čtvrtá generace bestseleru značky Kia byla navržena tak, aby splnila podmínky těch nejpřísnějších a nejnáročnějších nárazových testů. Za tímto účelem disponuje ještě pevnější karoserií, řadou prvků pasivní bezpečnosti a nejmodernějšími technologiemi aktivní bezpečnosti i nezávislými systémy pro předcházení nehodám.

Kia Sportage získala v poslední sérii bezpečnostních testů Euro NCAP maximální možné pětihvězdičkového ohodnocení. Pochlubit se může obzvláště dobrým výsledkem v ochraně dospělých pasažérů s dosaženým skóre 89 %, resp. 90 %; vynikající je i ochrana dětí, konkrétně 83 % u dětských pasažérů.

Podstatného posílení doznala konstrukce karoserie zcela nové Sportage, velkou měrou díky širokému nasazení ultra-vysokopevnostní oceli (AHSS) za účelem zvýšení tuhosti spojů a zajištění účinnějšího rozvádění nárazové energie v rámci celé karoserie. Zásadní posílení základní konstrukce nového modelu se odrazilo v mezigeneračním zlepšení torzní tuhosti o plných 39 %.

Kia Sportage třetí generace vykazovala pouze 18% zastoupení materiálu UHTS, zatímco u nového modelu je to 51 % z celkové konstrukce karoserie. K posílení integrity karoserie přispívá i širší použití odolné oceli tvářené za tepla. Odolnější ocel byla využita zejména k posílení předních, prostředních i zadních sloupků, prahů karoserie, střešní konstrukce a podběhů kol.

Kia Sportage je standardně vybavena celou řadou airbagů, které dále zvyšují pasivní bezpečnost cestujících: čelními airbagy pro řidiče a spolujezdce, bočními airbagy pro přední cestující a hlavovými airbagy pro obě řady sedadel. S ohledem na bezpečné usazení dětí jsou zadní sedadla standardně vybavena úchyty ISOFIX k upevnění dětských autosedaček, včetně systému jejich horního ukotvení.

K dalšímu zvýšení bezpečnosti chodců napomáhá nižší přední hrana kapoty a větší plocha pohlcující energii nárazu, kde se nyní využívá vyšší podíl vysoce pohltivé bezpečnostní pěny a syntetické pryže v zájmu lepší ochrany chodců v případě kolize. Pro Sportage se nabízí i široká škála systémů aktivní bezpečnosti, které zmírňují riziko případného střetu s chodcem (viz níže).

V základní výbavě modelu čtvrté generace je stabilizační systém VSM (Vehicle Stability Management), jenž napomáhá zajišťovat stabilitu při brzdění a průjezdu zatáčkami prostřednictvím automatické regulace elektronického řízení stability vozu (ESC) a elektrického posilovače řízení. Oba uvedené systémy se aktivují ve chvíli, kdy nejrůznější senzory vozu zaznamenají ztrátu záběrových schopností, a pomáhají tak řidiči zajistit bezpečnou kontrolu nad vozem.

Zájemci o nové SUV si mohou vybírat z nejmodernějších technologií pro aktivní předcházení nehodám, které zajišťují bezpečnost cestujících za všech situací.

Mezi nabízené systémy patří:

 • Nezávislý systém autonomního brzdění* (AEB – Autonomous Emergency Braking), jenž využívá kameru a radar s dlouhým dosahem ke zjišťování případného nebezpečí kolize s jiným vozidlem nebo chodcem, a napomáhá tak Sportage bezpečně zastavit.
 • Aktivní systém pro jízdu v pruzích (LKAS – Lane Keeping Assist System), systém pro jízdu v pruzích s varováním při opuštění jízdního pruhu a asistentem pro návrat do jízdního pruhu, jenž kontroluje polohu vozidla vzhledem k vodorovným pruhům na vozovce a automaticky koriguje směr jízdy v případě, že zaznamená vybočování z jízdního pruhu, aniž by řidič dal znamení o změně směru jízdy.
 • Chytré dálkové světlomety (HBA – High Beam Assist), jenž automaticky upravuje dosah dálkových světlometů s ohledem na ostatní vozidla a aktuální stav vozovky.
 • Ukazatel rychlostních limitů (SLIF – Speed Limit Information Function), který zobrazuje maximální povolenou rychlost v kapličce přístrojů před řidičem a na displeji navigace na základě dopravních značek rozpoznaných kamerami.
 • Systém sledování slepého úhlu (BSD – Blind Spot Detection) s optickým upozorňováním ve vnějším zpětném zrcátku v případě, že se v mrtvém úhlu řidiče pohybuje jiné vozidlo.
 • Systém RCTA pro monitorování provozu za vozidlem, jenž řidiče upozorňuje na jiná vozidla pohybující se za Sportage na parkovišti během couvání.

* Nezávislý systém autonomního brzdění (AEB) představuje pouze asistenční systém a nikdy nezbavuje řidiče odpovědnosti za bezpečné ovládání vozidla. Řidič je i nadále povinen přizpůsobit způsob ovládání vozidla svým vlastním řidičským schopnostem, zákonným požadavkům, celkovému stavu vozovky a aktuální dopravní situaci. Systém AEB není určen k autonomnímu řízení vozidla.

Hladší a kultivovanější jízda, agilnější jízdní chování

V rámci celého programu vývoje nového modelu Sportage usilovali konstruktéři o dosažení vysoké úrovně jízdního pohodlí, stability a čitelné ovladatelnosti, což byly vlastnosti typické i pro právě nahrazovaný model. Nový model přináší zlepšení ve všech jmenovaných oblastech a lze jej označit za vůz s doposud nejlepším jízdním chováním.

Nezávislé zavěšení předních kol staví na podobné konstrukci jako odcházející model, avšak využívá řady úprav zohledňujících vlastnosti nové karoserie. Nové nastavení podvozku znamená skokové zlepšení jízdních kvalit a současně i sportovnější jízdní charakter. Úpravy zahrnují změny v poloze upevnění pouzder k dosažení vyšší stability a přirozenějších reakcí na změnu povrchu vozovky; dále tužší ložiska kol a pouzdra pro lineárnější reakce a vyšší míru stability za všech podmínek. Převodka řízení je kromě toho upevněna o něco více vpředu na nápravě kvůli hladšímu přenosu pokynů od volantu.

V případě zavěšení zadních kol – rovněž nezávislého (u provedení s pohonem předních kol pak víceprvkového typu multi-link s dvojitými spodními rameny) – využívá nová Sportage tužší příčnou vzpěru k utlumení ruchů od vozovky a vibrací, které by jinak mohly pronikat do kabiny. Speciálně odladěné tlumiče umožňují delší propružení (roztažení) s ohledem na odrušení drobnějších vibrací na špatném povrchu. Pomocný rám vzadu je nyní upevněn pomocí izolovaných pouzder v zájmu utlumení hluku, vibrací a chvění soustavy zavěšení kol. A v neposlední řadě jsou zde menší konstrukční úpravy geometrie zavěšení kol a tužší ložiska kol a pouzdra u zadních příčných ramen k potlačení nedotáčivosti a zajištění lineárnějších reakcí.

Díky všem vylepšením podvozku v kombinaci s mezigeneračním prodloužením rozvoru o 40 mm se zcela nový model může pochlubit podstatně lepším tlumením na špatných površích, a nabídne tak majiteli vyšší radost za volantem pramenící z lepších reakcí řízení a menší nedotáčivosti.

Kia Sportage čtvrté generace používá novou soustavu elektrického posilovače uloženého v převodce řízení (R-MDPS), která je standardní součástí výbavy. Nový systém R-MDPS, montovaný přímo v převodce řízení (namísto ve sloupku), zajišťuje lepší zpětnou vazbu a rychlejší i přímější odezvu na pokyny od volantu – zejména pak v jeho středové poloze. Nová Kia Sportage se s tímto prvkem výbavy zlepšujícím soustavu řízení právem řadí mezi nejagilnější modely ve třídě kompaktních SUV, aniž by však slevovala z kvalit jízdního pohodlí či stability, kterou zákazníci od vozu tohoto typu očekávají.

Nová Sportage se chlubí lepší brzdovou soustavou než model třetí generace; napomohly k tomu přepracované třmeny a nové vratné pružiny brzdového obložení, které zamezují nežádoucímu drhnutí. Ve spojení s rozměrnějšími brzdovými kotouči se pak Sportage může pochlubit nejúčinnějšími brzdami ve své dosavadní historii.

Kia Sportage se stejně jako v minulosti nabízí s pohonem předních nebo všech kol, vč. úprav soustavy zavěšení kol a řízení, stejně tak jako nejmodernějšími elektronickými systémy na podporu řízení, které zajišťují stabilní jízdní chování a mimořádné záběrové schopnosti za všech podmínek.

Navigace s online službami „Kia Connected Services“ a bezdrátovým dobíjením telefonu

Zcela nová Kia Sportage představuje řadu nových vyspělých palubních systémů, které přispějí k ještě vyšší spokojenosti zákazníků. Díky novým prvkům výbavy se Sportage stává nejmodernějším a nejpokrokovějším high-tech modelem ve své třídě.

Nejnovější verze audio soustavy a navigace Kia AVN přispěla k modernějšímu vzhledu středové části přístrojové desky. Zákazníci mohou vybírat systém palubního infotainmentu a satelitní navigace s dotykovým displejem o úhlopříčce 7,0 nebo 8,0", v obou případech s podporou digitálního tuneru DAB, jenž v řadě evropských zemí umožňuje příjem digitálního vysílání.

Novinkou je navigační soustava s online službami Kia Connected Services, nabízející širokou škálu aktuálních informací důležitých pro řízení. Součástí této nové služby konektivity od technologické firmy TomTom® jsou nepřetržité aktualizace dopravní situace, informace o umístění rychlostních kamer a příslušná varování*, lokální vyhledávání a předpovědi počasí. V Evropě bude tento systém k dispozici pro všechny majitele Sportage po dobu sedmi let od zakoupení vozidla. Kia Sportage bude jedním z vůbec prvních modelů v evropském segmentu kompaktních SUV, které tuto pokrokovou technologii nabídnou.

* Použití těchto služeb může podléhat právním omezením v závislosti na konkrétní zemi.

Systém 7,0" palubního infotainmentu spolupracuje s audio soustavou se šesti reproduktory o celkovém výkonu 160 W; hudební fanoušci mohou zvolit i výkonnou 8,0" soustavu palubního infotainmentu JBL® Sound System 320 W, která zahrnuje osm reproduktorů, externí zesilovač a technologii Clari-FiTM pro zvýšení kvality zvuku z MP3 záznamů.

Nová Sportage jako první kompaktní SUV nabízí novou bezdrátovou dobíječku pro mobilní zařízení, čímž reaguje na rostoucí poptávku zákazníků po nových technologiích zaměřených na uživatelské pohodlí. Bezdrátová nabíječka nacházející se ve spodní části středové konzoly umožňuje snadné dobití telefonu, bez nutnosti používat kabel hyzdící interiér vozu. Nabíječka o výkonu 5 W s ‘rozpoznáváním cizích těles’ se aktivuje okamžitě po položení kompatibilního přístroje do přihrádky. Každý majitel dbající na bezpečnost rovněž ocení, že nabíječka dokáže upozornit na zapomenutý mobil při vystupování z vozidla. Systém zobrazuje stav dobíjení telefonu v kapličce přístrojů před řidičem a rovněž je vybaven bezpečnostní funkcí zabraňující přehřívání přístroje za provozu. Sportage dále nabízí až dva dobíjecí porty USB, jeden vpředu a volitelně jeden vzadu, aby si všichni cestující mohli snadno dobít svá mobilní zařízení na cestách.(*) 

V rámci komfortních funkcí lze Kia Sportage vybavit: zadní parkovací kamerou s dynamickým zobrazováním vodicích čar; inteligentní elektrické ovládání víka pátých dveří, které automaticky otevře víko zavazadlového prostoru, když v bezprostřední blízkosti zádě vozu detekuje klíč od vozidla; dynamické natáčecí světlomety, které kopírují vozovku vpředu v souladu s natočením volantu, čímž zajišťují lepší viditelnost a vyšší bezpečnost za jízdy po setmění.

Nový motor 1,6 litru T-GDI a podstatně modernizovaný turbodiesel 2,0 litru

Jedním z hlavních cílů konstruktérů zodpovídajících za vývoj nového SUV bylo dosáhnout hospodárného provozu a dobrých výkonnostních parametrů nejrůznějších hnacích ústrojí určených pro tento nový model. Všechny motory splňují nejnovější normu Euro 6 požadující nižší emise výfukových plynů. Jízdní schopnosti modelu tím však nijak neutrpěly; naopak, výkonové parametry doznaly dokonce zlepšení.

Sportage podobně jako předchůdce nabízí zájemcům z řad soukromníků i firem široký výběr zážehových a vznětových motorů. Model čtvrté generace bude i nadále využívat jednotky dostupné pro předchozí generaci, navíc podstatně vylepšené v zájmu co nejnižší spotřeby paliva, utlumení hluku, vibrací a chvění a co nejlepšího přenosu výkonu. Exkluzivně zájemcům o Sportage GT Line se vůbec poprvé nabízí nový agregát 1,6 litru T-GDI (zkr. Turbo Gasoline Direct Injection – přeplňovaný zážehový motor s přímým vstřikováním), jenž zákazníkům toužícím po sportovnějším svezení nabízí živou odezvu v kombinaci s nízkou spotřebou paliva.

Nabídku zážehových motorů tvoří jednotka 1,6 litru GDI (zkr. Gasoline Direct Injection), resp. 1,6 litru T-GDI, což je nejnovější pohonná jednotka automobilky Kia.

Motor GDI o výkonu 132 koní a točivém momentu 161 Nm je převzatý přímo od modelu třetí generace. Díky mnoha vylepšením nejnovějšího modelu – např. lepším aerodynamickým parametrům vykazuje tento motor nižší emise i spotřebu paliva.

Pohonná jednotka ‘Gamma’ 1,6 litru T-GDI vychází z odpovídající jednotky v modelech Kia cee’d GT a pro_cee’d GT a nabízí vyšší výkony s patřičnou dávkou emocí. Motor 1,6 litru T-GDI, nabízený výhradně pro sportovní edici GT Line, se chlubí řadou vylepšení, aby naplnil požadavky majitelů na rychlejší odezvu od plynového pedálu, nižší spotřebu paliva a točivý moment dostupný od nižších otáček. Jednotka T-GDI o maximálním výkonu 177 koní – a nejvyšším točivém momentu 265 Nm od 1 500 do 4 500 ot/min – používá nové jednokomorové turbodmychadlo a elektronické řízení klapky rozvodu výfukových plynů v zájmu rychlejší odezvy motoru a snížení spotřeby paliva při akceleraci.

Agregát 1,6 litru T-GDI využívá několik řešení k dalšímu snížení spotřeby paliva, jako např. vysokonapěťové zapalování, sací kanály s účinnějším vířením, rozvodový řetěz s nízkým třením a nepatrně vyšší kompresní poměr (nárůst z 9,5:0 modelu cee’d GT na 10,0:0 pro novou Sportage).

V evropských prodejích modelu Sportage se výrazně uplatňují verze s naftovými motory, a tak se i nový model nabízí s agregátem 1,7 litru CRDi o výkonu 115 koní – převzatý z modelu třetí generace – a dále s podstatně modernizovanou jednotkou 2,0 litru ‘R’, která je posunem kupředu v otázkách spotřeby paliva, výkonových parametrů i utlumení hluku, vibrací a chvění, ať již v porovnání s odcházející generací vozu nebo jinými konkurenty ve třídě kompaktních SUV.

Přeplňovaná vznětová jednotka 2,0 litru se nabízí ve dvou výkonových verzích – 136 koní, nejvyšší točivý moment 373 Nm, resp. 185 koní, točivý moment 400 Nm. V obou případech je výhodou blok motoru odlehčený o 5 kg, modernizovaný systém řízení baterie, olejové čerpadlo se spojitě proměnným zdvihovým objemem – schopné detekovat a upravovat tlak oleje v reálném čase – a nový modul olejového filtru.

Nižší teploty spalování u pohonné jednotky 2,0 litru ‘R’ se odrazily v poklesu emisí NOx v souladu s novými přísnějšími požadavky na hladinu emisí; zde přispívá i poměrně nízký kompresní poměr, nový chladič jednotky recirkulace výfukových plynů a nový, vysoce účinný odlučovač NOx. Použití rotoru turbíny s nižší setrvačností v rámci jednotky turbodmychadla nebo elektronické řízení klapky rozvodu výfukových plynů se odrazilo ve vyšší účinnosti přeplňování v porovnání s jednotkou ‘R’ u předchůdce; tužší ventilové pružiny a vysokotlaké vstřikování palivového čerpadla (2 000 barů) zase umožňují přesnější regulaci spalování ve válcích motoru.

U vznětové jednotky 2,0 litru se podařilo výrazně utlumit hluk, vibrace i chvění. Svůj podíl na tom má nový žáruvzdorný kryt bloku motoru, nový kryt rozvodového řetězu s integrovaným akustickým štítem, neprůzvučný kryt filtru pevných částic (DPF) nebo nové akustické těsnění potrubí mezichladiče plnicího vzduchu. Konstruktéři aplikovali nový potah pístů směsí o tvrdosti diamantu, čímž se podařilo snížit mechanické tření, a tak i lépe utlumit hluk motoru a zvýšit hospodárnost chodu.

Silnější i slabší verze vznětového agregátu 2,0 litru CRDi se nabízí ve standardním provedení, pro sportovní edici GT Line pak pouze silnější varianta.

Sportage k dispozici s novou vyspělou dvouspojkovou převodovkou DCT se sedmi stupni

Nová Kia Sportage se pyšní zbrusu novou sedmistupňovou převodovkou Kia DCT se dvěma spojkami, která se nedávno představila v modernizovaném modelu Kia cee’d a nabízí se výhradně ve verzích vybavených novým agregátem 1,6 litru T-GDI o výkonu 177 k. Nová převodovka DCT je schopna snášet vyšší točivý moment přeplňovaného agregátu, a nabízí požitek ze sportovní jízdy.

Nová převodovka DCT rovněž pochází z vlastního vývoje Kia; byla navržena s ohledem na nízkou spotřeba paliva a sportovní odezvu v režimu manuálního řazení, stejně tak jako pohodlí a hladký přenos výkonu v automatickém režimu.

Výhodou pro řidiče, kteří ústrojí DCT pro svůj vůz zvolí, bude rychlejší řazení oproti tradičním automatickým převodovkám, ale i nižší provozní náklady. Vůz poháněný motorem 1,6 litru T-GDI v kombinaci s novou převodovkou DCT by měl vykazovat podobné emise oxidu uhličitého jako v případě převodovky manuální, která se pro tento motor rovněž nabízí (homologace se připravuje).

Pro širší modelovou řadu Sportage se i nadále nabízí šestistupňová manuální nebo automatická převodovka.

Kia Sportage v modelovém provedení 2016 je standardně nabízena s jedinečnou sedmiletou zárukou Kia (s omezením na 150 tis. km).

TEST Ford Mustang Bullitt: Všechno nejlepší, Franku!

Ford Mustang Bullitt

Bylo by fajn se v testu Fordu Mustang vyhnout otřepaným frázím o amerických svalech a podobně. Obávám se ale, že dnes to nevyjde. Obzvláště, když tady máme ikonický Bullitt!

včera | Jan Mička | 48 příspěvků
TEST Peugeot 508 GT PureTech 225 : Nejlepší obranou střední třídy je útok!

Peugeot 508 GT PureTech 225

Peugeot se ve střední třídě rozhodl k opravdu radikálnímu kroku. Je to lék na umírající segment, nebo už zašli příliš daleko?

10.  11.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Mercedes-Benz S 560 kabrio: Bez střechy až do posledních paprsků

Mercedes-Benz S 560 kabrio

S faceliftem Mercedesu třídy S přišly na řadu i verze kupé a kabriolet. Testování sice připadlo na říjen, nemáte ale jediný důvod k obavám.

6.  11.  2018 | Milan Lažanský | 15 příspěvků