Nová Honda Accord - japonská dynastie pokračuje (představení)

Před nedávnem byla na českém trhu uvedena sedmá generace Hondy Accord. Svým sportovním pojetím útočí na sportovně-luxusní sedany evropské provenience. Úhlavním nepřítelem však zůstává Mazda6. Podrobný popis, přehled výbav a cen. Bonus: plakáty.
Nová Honda Accord - japonská dynastie pokračuje (představení)
Seznam kapitol
  1. Sportovně-luxusní sedan, praktické kombi, plakáty
  2. Interiér, nabídka motorů, tři stupně výbavy

Nová generace Hondy Accord byla představena na pařížském autosalonu na podzim minulého roku. Jedná se již o sedmou generaci tohoto vozu střední třídy, což svědčí o velmi bohatém rodokmenu automobilu s hudební tématikou v názvu. Nový Accord se bude snažit rozčeřit vody zejména mezi sportovně-luxusními sedany jako Alfa Romeo 156, BMW řady 3, Saab 9-3 Sport Sedan či před nedávnem představená Mazda6, což je pro hondu soupeř číslo jedna. Zhruba měsíc (říjen 2002) po premiéře Accordu ve verzi sedan, jakožto výchozí karosářské variantě, byl světu odhalen i kombík Accord Tourer. V článku se budu v jednotlivých pasážích věnovat oběma verzím.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sedmá generace Hondy Accord v mnohém připomíná novou Mazdu6

Na sportovní notu

V poslední době se doslova roztrhl pytel se sportovně zaměřenými sedany, a to zejména ve střední a vyšší střední třídě. Jedná se zejména o asijskou invazi, která chce v Evropě znepříjemnit život domácím automobilkám. Zvlášť německé vozy jsou příkladnou ukázkou toho, kterak uspokojit jak racionální, tak emocionální stránku řidičova srdce, a to bez ztráty kvality, kterou občas můžeme postrádat u výrobců z jížní části Evropy. Prvním podobným případem je Mazda6, mimo jiné držitel titulu Auto roku 2003, která ukázala sportovně střižený kabát, notně klínovitý profil a dravý výraz. Soudě dle prvních reakcí veřejnosti, vydala se Honda Accord po stejných kolejích jako Mazda6, a to zejména řešením přední pětiuhelníkové masky, což zprvu nebylo přijato úplně pozitivně. Každý nový model je však výsledkem několikaměsíční práce, proto bych si neodvážil říct, že je honda variací na dříve představenou šestku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pětiúhelníková maska, klínovitý profil, úzká světla a dravý výraz - hlavní znaky nového Accordu

Honda Accord zaujme především pětiúhelníkovou maskou chladiče, do stran protaženými úzkými světlomety, které rozehrávají dynamickou symfonii a napovídají o akčním temperamentu vozu. Klínovitý profil vozu původní nával emocí ještě podrží, zadní partie už jsou ovšem pouze impulzem pro konzervativní příznivce automobilismu. Vysoká záď s úzkými zadními světly jako by byla svým řešením úplně jinde, nejvíc mi připomíná Toyotu Camry. O důkladné práci designérů ovšem svědčí výsledný součinitel odporu vzduchu, který se chlubí hodnotou 0,26 cx, což je vskutku bezkonkurenční výsledek. Aerodynamika je tak opravdu příkladná.

Rozvor vozu zůstal od minulé generace nezměněn, karoserie však o pár centimetrů povyrostla. Nový Accord se chlubí délkou 4665 mm (4595 minulá generace), šířkou 1760 mm (1750) a výškou 1445 mm (1435). Vnitřní prostor je tak obecně opět o něco štědřejší než u předchůdce.

Kombi s dveřmi na elektromotor

Do zcela jiného segmentu trhu vstupuje prakticky zaměřený kombík – Accord Tourer. Své určení dokládá zejména objemným zavazadlovým prostorem, který může v základním uspořádání nabídnout 576 litrů (sedan 459 l). Po sklopení sedadel má posádka k dispozici 921 litrů. Nakládaní rozměrných předmětů usnadní naprosto rovná podlaha. Sportovní nadšence ovšem Accord nezklame ani zde. Kombi Tourer nabízí rovněž notně sportovní vzezření ve stylu Alfy 156 Sportwagon. Dlouhý klínovitý profil se ovšem nemusí líbit všem. Délka 4750 mm (sedan 4665 mm) není opravdu hodna velikosti drobečka.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Accord Tourer je téměř o deset centimetrů delší než sedan, lahůdkou jsou dveře na elektromotorek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sklopením zadních sedadel lze získat až 921 litrů zavazadlového prostoru

Opravdovou perličkou jsou elektromotorem poháněné zadní dveře kombíku. Jednoduše stisknete tlačítko na dálkovém ovládání (nebo na spodní hraně dveří) a v několika málo vteřinách se otevřou, resp. zavřou. Mezi další prvky, jež zpříjemňují praktickou využitelnost Toureru, patří široká konstrukce dveří, úložný prostor pod podlahou s uzamykatelným krytem, sklopení zadních sedadel v jediném kroku a rovná podlaha, která touto procedůrou vznikne. O tom jsem se však zmiňoval o pár řádků výše.

Plakáty na plochu

800x600, 1024x768

800x600, 1024x768

800x600, 1024x768

800x600, 1024x768

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Sportovně-luxusní sedan, praktické kombi, plakáty
  2. Interiér, nabídka motorů, tři stupně výbavy
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků